Przejdź do zawartości

Louis Cyr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Louis Cyr
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 października 1863
Saint-Cyprien-de-Napierville

Data i miejsce śmierci

10 listopada 1912
Montreal

Obywatelstwo

Kanada

Louis Cyr, właśc. Cyprien-Noé Cyr (ur. 11 października 1863 w Saint-Cyprien-de-Napierville, zm. 10 listopada 1912 w Montrealu) – kanadyjski siłacz.

Louis Cyr zasłynął tym, że jako siłacz nigdy nie wycofał się przed żadnym wyzwaniem i pozostał niepokonany w Kanadzie oraz za granicą.

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Louis Cyr urodził się w wiosce Saint-Cyprien-de-Napierville, na południu prowincji Quebec (przy granicy z USA). W wieku dwunastu lat zaczął pracować zimą w obozowisku drwali, a w pozostałej części roku na rodzinnej farmie. Zadziwiał robotników, z którymi pracował, swymi wyczynami siłowymi.

Według biografa, jego matka zdecydowała: Powinien zostawić włosy, żeby rosły jak Samsonowi, w Biblii.

W 1878 r. rodzina wyemigrowała do USA i osiadła w mieście Lowell. Właśnie tam zmienił swoje imię na Louis, ponieważ łatwiej było je wymawiać w języku angielskim.

W wieku siedemnastu lat ważył 104 kg. W wieku osiemnastu lat wziął udział po raz pierwszy w zawodach siłaczy w Bostonie, podczas których podniósł z ziemi dorosłego konia umieszczonego na platformie. Platforma była wyposażona w dwa stalowe pręty, umożliwiające uchwyt, a ważyła przynajmniej 750 kg.

Wzrastająca sława[edytuj | edytuj kod]

Cyr wrócił z rodziną do Quebec w 1882 r. i ożenił się. W następnym roku wyjechał jednak ponownie, z żoną, do Lowell, mając nadzieję wykorzystać tam swoją sławę.

Następnie wziął udział w objazdowych pokazach we wschodniej Kanadzie, które jednak nie przyniosły mu żadnego dochodu. Później zaczął ze swoją rodziną objeżdżać prowincję Quebec z pokazami, które nazwali Trupa Cyrów.

W latach 1883–1885 Cyr pracował jako policjant w Montrealu.

Następnie wyruszył w trasę z trupą, w skład której weszli: zapaśnik, pięściarz i sztangista.

W marcu 1886 r., w mieście Quebec, wziął udział w zawodach przeciw kanadyjskiemu siłaczowi i ówczesnemu mistrzowi Kanady, Davidowi Michaudowi. Cyr podniósł jedną ręką hantel o wadze 99 kg, wobec 72 kg Michauda. Następnie Cyr uniósł na plecach 1076 kg, przeciw 940 kg Michauda i zdobył tytuł Najsilniejszego Człowieka Kanady.

Pomnik Louisa Cyra w Montrealu

Wymiary ciała Louisa Cyra (wykonane w czerwcu 1895):[1]

  • wzrost 175 cm (według różnych źródeł):[2]
  • waga 147 kg
  • biceps 53 cm
  • kark 52 cm
  • klatka piersiowa 154 cm

Przypisy[edytuj | edytuj kod]