Strongman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przeciąganie

Strongman (pl. siłacz) – określenie zawodnika oraz dyscypliny sportu siłowego polegającej na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu przedmiotów o dużej masie.

W XIX wieku termin ten odnosił się do osoby prezentującej dużą siłę (zanim sporty siłowe zostały skodyfikowane jako podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itp.) lub cyrkowca, który wykonywał pokazy, np. unoszenia ciężarów ponad głową, zginania stali, rozrywania łańcuchów itp.

Strongman jako sport[edytuj | edytuj kod]

Strongman jest rodzajem sportu siłowego. Jest to młoda dyscyplina, uformowała się w drugiej połowie XX wieku. Strongman nie jest dyscypliną olimpijską. Pierwszym w historii tego sportu mistrzem świata został w 1977 r. Amerykanin Bruce Wilhelm.

W ostatnich latach ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach świata. Największym powodzeniem cieszy się w USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Iranie, Australii i RPA. Coraz więcej krajów organizuje swoje mistrzostwa strongmanów.

Sport strongman wymaga ogromnej siły fizycznej, ogromnej wytrzymałości i bardzo dobrej dynamiki. Jednocześnie jest bardzo widowiskowy, co sprawia, że wielu zawodników przechodzi do tej dyscypliny z trójboju siłowego, podnoszenia ciężarów, kulturystyki i pchnięcia kulą. Sport ten predysponuje zawodników wysokich, dlatego uzyskują oni najlepsze wyniki. Sport strongman jest niemal całkowicie zdominowany przez zawodników białych.

Standardowe zawody odbywają się w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej powyżej 105 kg (masy ciała zawodnika). Osobno rozgrywana jest druga kategoria: strongmanlight, do 105 kg.

Od 1977 odbywają się co roku Mistrzostwa Świata Strongmanów, a od roku 2005 równolegle Mistrzostwa Świata IFSA Strongmanów. Trzecim najważniejszym i najbardziej prestiżowym pojedynkiem siłaczy są doroczne, organizowane od 2002 r. przez Arnolda Schwarzeneggera zawody Arnold Strongman Classic. Kolejnymi najważniejszymi, dorocznymi zawodami siłaczy są Drużynowe Mistrzostwa Świata Par Strongmanów i Mistrzostwa Europy Strongmanów.

Strongman w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce sport ten rozpoczął się w 1998, kiedy na plaży w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody strongmanów. W lutym 1999 w hali Olivii w Gdańsku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Strongmanów, a pierwszym Mistrzem Polski Strongmanów został Lubomir Libacki.

Kolejnym czołowym zawodnikiem na polskiej scenie siłaczy okazał się Jarosław Dymek, który jednak szybko został zdominowany przez Mariusza Pudzianowskiego. Obaj stali się stałymi uczestnikami Mistrzostw Świata Strongmanów i najlepszą, eksportową parą siłaczy. Do najlepszych polskich zawodników dołączyli wkrótce Sławomir Toczek, Ireneusz Kuraś, Sebastian Wenta i Robert Szczepański.

Corocznie organizowanych jest w Polsce coraz więcej pojedynków i pokazów siłaczy. Na terenie Polski odbywa się również coraz więcej zawodów o znaczeniu międzynarodowym, m.in. Mistrzostwa Europy Strongman, Super Serie, Pojedynek Gigantów, Polska kontra Reszta Świata, Mistrzostwa Europy Centralnej Strongman w Parach, Strong Man Champions League i Giants Live. Od początku istnienia dyscypliny działało lub działa w Polsce wiele firm i stowarzyszeń organizujących zawody Strong Man, stąd też w ciągu roku organizowane są Mistrzostwa Polski przygotowywane przez różne organizacje (tak było np. w latach 2007-2009). W związku z tym, że w Polsce nie ma ogólnokrajowej federacji, która zrzeszałaby wszystkie te organizacje, każde z rozegranych mistrzostw należy traktować jako oficjalne.

Mistrzowie Polski strongman:

Rok Mistrz Polski Miejsce zawodów
Mistrzostwa Polski Strongman 1999 Lubomir Libacki Gdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2000 Mariusz Pudzianowski Sopot
Mistrzostwa Polski Strongman 2001 Jarosław Dymek Sopot
Mistrzostwa Polski Strongman 2002 Jarosław Dymek Ostrów Wielkopolski
Mistrzostwa Polski Strongman 2003 Mariusz Pudzianowski Piła
Mistrzostwa Polski Strongman 2004 Mariusz Pudzianowski Szczecin
Mistrzostwa Polski Strongman 2005 Jarosław Dymek Starachowice
Mistrzostwa Polski Strongman 2006 Mariusz Pudzianowski Gdańsk / Września
Mistrzostwa Polski Strongman 2007 Mariusz Pudzianowski Strzegom
Mistrzostwa Polski Strongman A-Nowi 2007 Tyberiusz Kowalczyk Rokietnica
Mistrzostwa Polski Strongman 2008 Mariusz Pudzianowski Częstochowa
Mistrzostwa Polski Strongman Everlast 2008 Michał Szymerowski Poznań
Mistrzostwa Polski Strongman 2009 Mariusz Pudzianowski Trzebiatów
Mistrzostwa Polski Strongman Harlem 2009 Robert Szczepański Inowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman A-S 2009 Robert Szczepański Malbork
Mistrzostwa Polski Strongman 2010 Rafał Kobylarz Zabrze
Mistrzostwa Polski Strongman 2011 Janusz Kułaga Niestum
Mistrzostwa Polski Strongman 2012 Krzysztof Radzikowski Radzionków
Mistrzostwa Polski Strongman 2013 Krzysztof Radzikowski Augustów
Mistrzostwa Polski Strongman 2014 Grzegorz Szymański Augustów
Mistrzostwa Polski Strongman A-S 2014 Tomasz Kowal Nowy Sącz
Mistrzostwa Polski Strongman 2015 Mateusz Kieliszkowski Augustów
Mistrzostwa Polski Strongman 2016 Mateusz Kieliszkowski Gdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2017 Mateusz Kieliszkowski Gdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2018 Mateusz Kieliszkowski Gdańsk
Mistrzostwa Polski Strongman 2019 Mateusz Kieliszkowski Inowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2020 Robert Cyrwus Inowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2021[1] Oskar Ziółkowski Inowrocław
Mistrzostwa Polski Strongman 2022[2] Marek Czajkowski Białystok
Mistrzostwa Polski Strongman 2023[3] Marek Czajkowski Inowrocław

W mediach[edytuj | edytuj kod]

Stałe działy strongman znajdują się w magazynach prasowych Kulturystyka i fitness sport dla wszystkich oraz Kulturystyka i fitness.

Transmisje z zawodów można było w Polsce oglądać w programach telewizyjnych TVN, Eurosport, Eurosport 2, Tele 5, SportKlub. Od 2018 oprócz TVP Sport archiwalne zawody pokazuje ESPN Classic.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mistrzostwa Polski Strongman 2021 - Inowrocław [data dostępu: 2021-08-15]
  2. Mistrzostwa Polski Strongman 2022 [data dostępu: 2022-06-11]
  3. Mistrzostwa Polski Strongman 2023 [data dostępu: 2023-11-24]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]