Ludmiła Łączyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludmiła Łączyńska
Data i miejsce urodzenia 24 kwietnia 1923
Lublin
Data i miejsce śmierci 3 sierpnia 2019
Warszawa
Zawód aktorka
Lata aktywności 1950–2019
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ludmiła Łączyńska (ur. 24 kwietnia 1923 w Lublinie, zm. 3 sierpnia 2019[1] w Warszawie) – polska aktorka radiowa, teatralna i telewizyjna. Znana z roli Wisi Matysiakowej w radiowym serialu Matysiakowie (1957–2019).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była absolwentką Państwowego Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego w Leżajsku, rocznik 1946[2]. Zadebiutowała w teatrze w 1950 r. Rok później ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie[3]. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy. Przez 62 lata nieprzerwanie kreowała rolę Wisi Matysiakowej w cyklicznym słuchowisku radiowym Matysiakowie. Rola ta stanowiła „fundament” słuchowiska. Słuchaczom Polskiego Radia znana była również z występów w popularnym Podwieczorku przy mikrofonie. Zagrała w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci. Występowała również w filmach, serialach i spektaklach Teatru Telewizji. W 2010 r. otrzymała nagrodę „Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego”, nagrodę Teatru Polskiego Radia za kreacje radiowe.

W 2001 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski z okazji 45-lecia powieści radiowej Matysiakowie.

Pochowana w Leżajsku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]