Ludwik Golecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ludwik Golecki
porucznik
Data urodzenia

1 sierpnia 1912

Przebieg służby
Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
kampania wrześniowa

Odznaczenia
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ludwik Golecki (ur. 1 sierpnia 1912) – polskiSprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed 1939 r. był porucznikiem Wojska Polskiego. Miał żonę Kamilę i syna Marka (ur. 1956). Jak wspominał jego syn po wojnie[1]ː

"Mój ojciec urodził się 1 sierpnia 1912 roku w Parczewie. Przed wojną był porucznikiem w wojsku polskim, skończył szkołę podoficerską w Kobryniu, w Brześciu. Przed wojną pracował na kolei Warszawa - Gdańsk. Wraz z wybuchem wojny został powołany do wojska. Podczas wędrówki do Rumunii 19 września 1939 roku [wraz z innymi] został zatrzymany przez Rosjan. Wszystkim oficerom obrywano dystynkcje, kazano położyć się na oboranym polu. Zabrali im ubrania. Prowadzeni byli przez Ukrainę do Katynia. Jak wsadzali ich do pociągu, ojciec rozpoznał swojego dawnego pracownika. Ten kolejarz pomógł im uciec. Z Tarnopola do Parczewa szli trzy miesiące."

W trakcie II wojny światowej zaangażował się w pomoc Żydom. Mieszkał w Parczewie, miasteczku w dystrykcie lubelskim. Prowadził wraz z żoną skład kolonialny. W sierpniu 1942 r., gdy Niemcy rozpoczęli likwidację parczewskich Żydów i wywózkę ich do Treblinki, Golecki zaproponował schronienie Żytom (Sewerynowi i jego żonie Geni) oraz ich dziesięcioletniemu synowi Wiktorowi (oprócz tego zapewnił także pomoc Henrykowi Żyto, jego żonie i córce). Gdy Gestapo dowiedziało się o jego działalności, Golecki uciekł do Warszawy, gdzie pod nazwiskiem Leon Golik kontynuował pomoc prześladowanym Żydom. Podjął się też pracy w sklepie papierniczym. Wykorzystując kontakty z polskim podziemiem, dla części Żydów zdobył „aryjskie” dokumenty, dla innych znalazł zakwaterowanie poza gettem. Golecki pomagał także zubożałym uchodźcom i dbał o ich potrzeby, nie żądając niczego w zamian[2][3][4][5][1][6].

W 1968 r. na zaproszenie Żydów, których uratował, przebywał w Kanadzie[1].

6 lutego 1986 r. Instytut Jad Waszem uhonorował Ludwika Goleckiego medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Relacja Marka Goleckiego | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2023-12-12].
  2. a b Ludwik Golecki, Instytut Yad Vashem
  3. Historia pomocy - Golecki Ludwik | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 2023-12-12].
  4. Golecki Ludwik - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Lublin i Lubelszczyzna - Teatr NN [online], teatrnn.pl [dostęp 2023-12-12] (pol.).
  5. Internetowa baza danych i mapa getta warszawskiego - Osoby - G - Golecki Ludwik [online], getto.pl [dostęp 2023-12-12].
  6. Andrzej Grzywaczewski, Parczewski medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata [online], www.parczew.com, 29 marca 2018 [dostęp 2023-12-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: ratujący Żydów podczas Holocaustu: Polska, red. I. Gutman, Kraków 2009