Lugdunum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lugdunum
Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum
Ilustracja
Rzymskie Lugdunum nad Saoną i Rodanem (makieta)
Państwo  Francja
Region Gallia Lugdunensis
Data założenia 43 p.n.e.
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Lugdunum
Lugdunum
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Lugdunum
Lugdunum
Ziemia 45°45′35″N 4°50′32″E/45,759722 4,842222
Portal Portal Francja

Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum (współcześnie Lyon we Francji) – miasto założone przez Lucjusza Plancusa w 43 p.n.e. Było stolicą rzymskiej prowincji Gallia Lugdunensis. Miejsce urodzenia dwóch cesarzy: Klaudiusza i Karakalli, a także Germanika, ojca cesarza Kaliguli.

Założenie miasta[edytuj kod]

Według rzymskiego historyka Kasjusza Diona w 43 roku p.n.e. senat rzymski nakazał gubernatorom Lucjuszowi Plancusowi oraz Markowi Lepidusowi (gubernatorowi prowincji Gallia Narbonensis) pomoc rzymskim uchodźcom. Wypędzeni przez Allobrogów z miasta Vienne, położonego około 30 km na południe od Lugdunum, obozowali u ujścia rzeki Saony do Rodanu, prawdopodobnie w liczbie kilkunastu tysięcy. W tej okolicy postanowiono zbudować miasto, którego najstarsze zabudowania odkryto na górujących nad Saoną wzgórzach Fourvière.

Rozwój miasta[edytuj kod]

W ciągu pierwszych kilkudziesięciu lat istnienia miasto stało się znaczącym ośrodkiem administracyjnym. W 15 p.n.e. w mieście ulokowano w nim oddział cesarskiej mennicy, w której bito monety przez następne trzysta lat. W 12 n.e. zbudowano tam ołtarz Augusta i bogini Romy, a w ciągu I wieku ukończono pierwszy z czterech akweduktów.

Bibliografia[edytuj kod]