Lugdunum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lugdunum
Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum
Ilustracja
Rzymskie Lugdunum nad Saoną i Rodanem (makieta)
Państwo

Cesarstwo Rzymskie

Prowincja

Gallia Lugdunensis

Data założenia

43 p.n.e.

45°45′35″N 4°50′32″E/45,759722 4,842222

Colonia Copia Claudia Augusta Lugdunum (współcześnie Lyon we Francji) – miasto założone przez Lucjusza Plancusa w 43 p.n.e. Było stolicą rzymskiej prowincji Gallia Lugdunensis. Miejsce urodzenia dwóch cesarzy: Klaudiusza i Karakalli, a także Germanika, ojca cesarza Kaliguli.

Założenie miasta[edytuj | edytuj kod]

Według rzymskiego historyka Kasjusza Diona w 43 roku p.n.e. senat rzymski nakazał gubernatorom Lucjuszowi Plancusowi oraz Markowi Lepidusowi (gubernatorowi prowincji Gallia Narbonensis) pomoc rzymskim uchodźcom. Wypędzeni przez Allobrogów z miasta Vienne, położonego około 30 km na południe od Lugdunum, obozowali u ujścia rzeki Saony do Rodanu, prawdopodobnie w liczbie kilkunastu tysięcy. W tej okolicy postanowiono zbudować miasto, którego najstarsze zabudowania odkryto na górujących nad Saoną wzgórzach Fourvière.

Rozwój miasta[edytuj | edytuj kod]

W ciągu pierwszych kilkudziesięciu lat istnienia miasto stało się znaczącym ośrodkiem administracyjnym. W 15 p.n.e. w mieście ulokowano w nim oddział cesarskiej mennicy, w której bito monety przez następne trzysta lat. W 12 n.e. zbudowano tam ołtarz Augusta i bogini Romy, a w ciągu I wieku ukończono pierwszy z czterech akweduktów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]