Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej
Luterská evangelická církev augsburského vyznání v České republice
Pieczęć Rady Parafialnej w Bystrzycy
Pieczęć Rady Parafialnej w Bystrzycy
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Luteranizm
Zasięg geograficzny Czechy
Strona internetowa
Kościół w Bystrzycy, współużytkowany przez LECAV i SCEAV
Zbór Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego w Pradze, użytkowany również przez LECAV

Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej (cz. Luterská evangelická církev augsburského vyznání v České republice, LECAV) – Kościół luterański działający przede wszystkim na Śląsku Cieszyńskim w Czechach, powstały w wyniku rozłamu w Śląskim Kościele Ewangelickim Augsburskiego Wyznania (SCEAV).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po aksamitnej rewolucji i upadku komunizmu w Czechosłowacji pojawiły się głosy o rozliczeniu się kierownictwa Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania z działalności w okresie reżimu. Władze Kościoła kierowane przez biskupa Wilhelma Stonawskiego nie zajęły jednak stanowiska w tej sprawie, nie odniosły się też do działań swoich poprzedników. Zarzucano im blokowanie działalności organizacji charytatywnych oraz Społeczności Chrześcijańskiej. Z drugiej strony część wiernych mówiła o wprowadzaniu do Kościoła nowych, nie pasujących do jego tradycji elementów, jak na przykład ruchy misyjne. Wskazywano też na tworzenie podziału na lepszych i gorszych ewangelików[1].

Po zwołaniu Synodu w Trzanowicach w marcu 1991 postanowiono o wyborze nowych władz kościelnych, którym przewodzić miał biskup Vladislav Volný. Postanowienia te zostały potwierdzone przez kolejny Synod, który odbył się w listopadzie tego samego roku w Czeskim Cieszynie[1].

Z decyzją tą nie zgadzała się część wiernych skupionych wokół starego kierownictwa SCEAV. Postanowili oni o odłączeniu się od Kościoła śląskiego i zarejestrowaniu w 1995 Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania ze zborami w Bystrzycy, Czeskim Cieszynie, Gródku i Trzyńcu. Biskupem nowego Kościoła został Wilhelm Stonawski. Stosunki między SCEAV a LECAV zostały nawiązane dopiero w 1997, dzięki pośrednictwu Światowego Związku Kościołów Luterańskich[1].

W 2003 działalność rozpoczął zbór w Pradze[2]. 31 października 2008 dokonano poświęcenia Centrum Luterańskiego w Bystrzycy[3], a 1 maja 2012 - kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Czeskim Cieszynie, będącego pierwszą świątynią należącą wyłącznie do LECAV[4].

Obradujący dnia 23.06.2018 Synod Kościoła w Bystrzycy wybrał nową Radę Kościelną w składzie: ks. Wiesław Szpak (Biskup), ks. Ladislav Devečka (zastępca Biskupa), oraz inż. Iwan Śliż (Kurator Kościoła).

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Według danych ze spisu powszechnego z 2011 Kościół liczy 2589 członków[5], natomiast według własnych statystyk Luterański Ewangelicki Kościół Augsburskiego Wyznania liczy obecnie 5412 wiernych[6].

Kościół prowadzi szkoły niedzielne, nauki dla konfirmantów, godziny biblijne, spotkania dla młodzieży i kobiet oraz próby chóru[6]. Wydawane jest dwujęzyczne czasopismo Evangelík oraz Evangelíček, adresowany do dzieci[2].

LECAV nie należy do żadnych organizacji ekumenicznych, czyni jednak kroki o członkostwo w Ekumenicznej Radzie Kościołów w Republice Czeskiej i prowadzi współpracę z polskim Kościołem Ewangelicko-Augsbuskim oraz Związkiem Marcina Lutra (Martin-Luther-Bund) z Erlangen[2].

Pomimo podziału w 1995, LECAV utrzymuje obecnie przyjazne stosunki ze Śląskim Kościołem Ewangelickim Augsburskiego Wyznania. Te dwa Kościoły wraz z Kościołem Ewangelicko-Augsbuskim w RP oraz Kościołem Ewangelicko-Reformowanym w RP wydały wspólny Śpiewnik Ewangelicki, opublikowany w 2002, a w 2005 LECAV i SCEAV zakończyły prace nad czeskojęzycznym Kancjonałem[1].

Nauka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Luteranizm.

Jedynym źródłem wiary dla Luterańskiego Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania, jak dla wszystkich kościołów ewangelickich jest Biblia, pozostająca podstawą doktryny i życia chrześcijańskiego. Kościół uznaje sześć ksiąg symbolicznych: ekumeniczne wyznania wiary (apostolski symbol wiary, nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary, atanazjańskie wyznanie wiary), Wyznanie augsburskie, Obrona Wyznania augsburskiego, Artykuły szmalkaldzkie, Mały katechizm Marcina Lutra, Duży katechizm Marcina Lutra i Formuła zgody[2].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

LECAV jest Kościołem o strukturze episkopalno-synodalnej. Jego podstawową jednostką jest zbór, do którego należą wszyscy wierni Kościoła zamieszkali na terenie parafii. Najwyższym organem zboru jest Zgromadzenie Zborowe, które decyduje o ważnych dla niego sprawach, wybiera proboszcza oraz Radę Zborową. Natomiast najwyższą władzą ustawodawczą LECAV jest Synod Kościoła, który jest wybierany spośród duchownych oraz świeckich członków w sposób demokratyczny. Synod wybiera biskupa (zwierzchnika) Kościoła oraz Radę Kościoła (władzę administracyjną) na sześcioletnią kadencję[2].

Obecnym biskupem - elektem jest ks. Wiesław Szpak, którego siedzibą jest Bystrzyca. Kościół posiada łąćznie 10 duchownych[7].

Kościół luterański posiada pięć zborów[8]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]