Mączniak rzekomy winorośli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Objawy mączniaka na górnej powierzchni liścia
Objawy mączniaka na dolnej powierzchni liścia
Grzybnia na dolnej powierzchni liścia

Mączniak rzekomy winoroślichoroba roślin rozwijająca się na ich zielonych częściach: pędach, kwiatostanach i owocach. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura powietrza oraz duża wilgotność. Wywoływana przez drzewika (Plasmopara viticola) przyjmującego postać pleśni, przez co traktowana jest jak choroba grzybowa.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Na górnej stronie młodych liści pojawiają się okrągławe lub owalne, żółtooliwkowe, tłuste plamy; od spodu, w miejscu plam, widoczny biały nalot przypominający grzybnię. Porażone miejsca w sprzyjających warunkach szybko się powiększają, z czasem brunatnieją i mogą się wykruszać. Na starszych liściach pojawiają się żółte plamy, ograniczone nerwami, co daje wygląd mozaiki. Na pędach porażenie mączniakiem rzekomym objawia się w postaci ciemnobrunatnych plam, porażone zaś kwiatostany ciemnieją i opadają. Na jagodach w pierwszym okresie pojawia się nalot, następnie owoce więdną, przybierając postać brunatnych mumii.

Zwalczanie[edytuj | edytuj kod]

Zwalczanie mączniaka rzekomego realizowane jest przez stosowanie odpowiedniej agrotechniki: usuwanie źródeł zakażenia (suchych, opadłych liści, które należy jesienią wygrabić i spalić), wysokie formowanie krzewów, odpowiednie cięcie i systematyczne odchwaszczanie gleby. Ochrona chemiczna porażonych krzewów jest trudna, najczęściej udaje się jedynie zatrzymać rozwój choroby.

Do oprysku można stosować jeden z preparatów o działaniu układowym zawierających mankozeb (np. Ridomil MZ lub Sandofan Manco). Lepsze w działaniu są odpowiedniki tych preparatów, zawierające w składzie tlenochlorek miedzi (np. Ridomil Plus, Sandofan C)[1]. Po 10–14 dniach oprysk należy powtórzyć. Profilaktycznie można stosować dwa opryski wiosenne przy użyciu Dithane (lub Folpan): przed i po kwitnieniu, a później opryski Miedzianem.

W przeszłości stosowano opryski łatwym do przygotowania fungicydem na bazie siarczanu miedzi i wapnacieczą bordoską.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Preparaty te są niedostępne w Polsce

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Mączniak rzekomy w portalu www.winogrona.org CC-BY-SA icon.svg
  2. "Stare jak nowe", e-sadownictwo.pl, 16 maja 2010
  3. "Rozwój i zwalczanie mączniaka rzekomego na winorośli", Wirtualna Klinika Roślin