Przejdź do zawartości

Młyn w Sierakowicach Prawych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Młyn w Sierakowicach Prawych
Ilustracja
Młyn w Sierakowicach Prawych w 2024 r.
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Sierakowice Prawe

Ukończenie budowy

około 1938

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Młyn w Sierakowicach Prawych”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Młyn w Sierakowicach Prawych”
Położenie na mapie powiatu skierniewickiego
Mapa konturowa powiatu skierniewickiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Młyn w Sierakowicach Prawych”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Skierniewice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Skierniewice, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Młyn w Sierakowicach Prawych”
Ziemia52°00′05,738″N 20°04′44,846″E/52,001594 20,079124

Młyn w Sierakowicach Prawych – drewniany młyn wodny nad Łupią wybudowany około 1938 r. Znajduje się w Sierakowicach Prawych, w powiecie skierniewickim, w województwie łódzkim.

Historia miejsca

[edytuj | edytuj kod]

Młyny w tym miejscu wymieniane były w dokumentach źródłowych już w XVI w. Poprzednikiem obecnego młyna był młyn drewniany, poruszany kołem wodnym, wybudowany w pierwszej połowie XIX w. Budynek ten został rozebrany na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej[1].

Obecny młyn

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie istniejący młyn został wybudowany około 1938 r. Jest to budynek drewniany z podmurówką, jednopiętrowy, z dachem dwuspadowym krytym blachą. Od strony zachodniej dobudowana została turbinownia. Początkowo był poruszany turbiną wodną i wyposażony w perlak i jagielnik (te elementy zostały usunięte w okresie powojennym). Był to młyn typu gospodarczego pracujący na potrzeby mieszkańców okolicznych miejscowości. Jego moc przemiałowa wynosiła około 4–6 ton zboża na dobę. W okresie II wojny światowej w młynie zainstalowano silnik elektryczny. W okresie PRL młyn został upaństwowiony. W latach 70. XX w. należał do Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej (Mokra Prawa)[1]. W 2024 r. stanowi własność prywatną. Pełni funkcję elektrowni wodnej. W sąsiedztwie młyna przebiega szlak rowerowy „Ptaki okolicy Skierniewic”[2]. W 2021 r. Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach opublikowało film w cyklu „Szlakiem starych młynów” pt. Młyn w Sierakowicach poświęcony historii tego obiektu[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Sierakowice, [w:] Władysław Baranowski, Katalog zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce. T. IV, Województwo łódzkie. Z. 7, Powiaty Kutno i Skierniewice, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk: Zakład Narodowy im. Ossolińskich ; Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1974, s. 43.
  2. Ptaki okolicy Skierniewic, [w:] Szlaki rowerowe województwa łódzkiego, Łódź: Urząd Marszałkowski. Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, 2010, s. 114–115.
  3. Szlakiem Starych Młynów [online], Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, 22 maja 2021 [dostęp 2024-07-29].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]