MOS Wola Warszawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Wola Warszawa – publiczna placówka oświatowo-wychowawcza znajdująca się przy ul. Rogalińskiej 2 na warszawskiej Woli.

Ośrodek prowadzi szkolenie sportowe w sekcji piłki siatkowej dziewcząt i chłopców w wieku 10–19 lat. Jest jednm z czołowych w Polsce i Europie ośrodków siatkówki młodzieżowej.

Historia[edytuj]

MOS Wola Warszawa istnieje od 1965 roku. Przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym „Wola” od 1980 roku działa Młodzieżowy Klub Sportowy. W ośrodku trenuje siatkówkę ponad 500 osób, w 30 grupach szkoleniowych pod kierunkiem 14 dyplomowanych trenerów.

Sukcesy[edytuj]

Siatkarze i siatkarki MOS Wola wywalczyli 32 medale w młodzieżowych mistrzostwach Polski (8 tytułów mistrza Polski, 11 tytułów wicemistrza Polski i 13 medali brązowych). MOS Wola kilkakrotnie zwyciężył w rankingu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu na najlepszy ośrodek siatkarski w Polsce. MOS Wola prowadzi współpracę i wymianę z czołowymi ośrodkami siatkówki młodzieżowej w Europie. Co roku organizowany jest Międzynarodowy Turniej Siatkówki Młodzieżowej „WOLA-CUP”. Odbyło się 29. edycji tego turnieju, a w ostatnich latach honorowy patronat nad imprezą obejmuje prezydent Warszawy lub burmistrz dzielnicy Wola.

Zawodnicy[edytuj]

W MOS Wola wychowało się wielu siatkarek i siatkarzy:

Ponad 180 absolwentów MOS Wola, po zakończeniu wieku juniora, znalazło miejsce w profesjonalnych klubach ekstraklasy oraz I i II ligi. Młodzieżowa drużyna siatkarzy UMKS MOS Wola po raz siódmy uczestniczy w rozgrywkach II ligi mężczyzn PZPS.

Zawodnicy MOS Wola zdobywali medale w juniorskich mistrzostwach świata i Europy. Arkadiusz Gołaś i Maciej Kosmol w 1999 roku w Rijadzie zdobyli brązowe medale mistrzostw świata kadetów, w 2003 roku dwaj siatkarze MOS Wola Bartosz Gawryszewski i Tomasz Drzyzga zostali wicemistrzami Europy do lat 18. W roku 2004 Zbigniew Bartman został mistrzem Europy i wicemistrzem świata w piłce siatkowej plażowej. W roku 2005 trzech siatkarzy MOS Wola Zbigniew Bartman, Grzegorz Łomacz i Mateusz Gorzewski zostało mistrzami Europy do lat 18 na ME w Rydze.W roku 2007 Fabian Drzyzga z MOS Wola został wicemistrzem Europy kadetów w Wiedniu, a w roku 2014 został mistrzem świata na MŚ rozgrywanych w Polsce. W roku 2013 Paulina Bałdyga została mistrzynią Europy kadetek w Czarnogórze. W roku 2015 Jakub Szymański został mistrzem świata kadetów w Argentynie. Drużyny siatkarskie MOS Wola uczestniczą w najważniejszych młodzieżowych turniejach w Europie.

Trenerzy[edytuj]

W MOS Wola pracowało i nadal szkoli młodzież wielu znanych i cenionych trenerów siatkówki. Najbardziej znani szkoleniowcy w historii sekcji żeńskiej MOS Wola:

W sekcji męskiej największe sukcesy odnotowali trenerzy:

Sekcja siatkarska mężczyzn[edytuj]

MOS Wola Warszawa – męska drużyna siatkarska będąca sekcją siatkówki klubu sportowego MOS Wola Warszawa.

Linki zewnętrzne[edytuj]