Robotnicze Stowarzyszenie Wychowania Fizycznego „Jutrznia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RSWF „Jutrznia”
אַרבעטער געזעלשאַפֿט פֿאַר פֿיזישער דערציִונג „מאָרגנשטערן”‏
(arbeter gezelszaft far fiziszer derciung „morgnsztern”)
Pełna nazwa Robotnicze Stowarzyszenie Wychowania Fizycznego „Jutrznia”
Przydomek brak
Barwy          
Data założenia 1926
Stroje
domowe
Strona internetowa
Fragment wystawy plenerowej ”Sport Żydowski w przedwojennej Warszawie” autorstwa dr Jarosława Rokickiego, przygotowanej przez Fundacje im. prof. Mojżesza Schorra, a prezentowanej na przełomie 2012/2013 r., przy ul. Twardej 6 w Warszawie. Na fotografii widoczna tablica pt. "Z inicjatywy socjalistycznego Bundu - Stowarzyszenie Robotnicze Wychowania Fizycznego "Jutrznia" (Morgensztern)

RSWF Jutrznia Warszawa – klub sportowy założony w 1922 r. w Warszawie. Działalność klubu wygasła w trakcie II wojny światowej. „Jutrznia” została reaktywowana w Warszawie w 2011 roku. Obecnie w klubie działa sekcja biegowa i narciarska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub został założony przez działaczy związanych z żydowską partią socjalistyczną Bund. Jego twórcy starali się urzeczywistniać demokratyczną i socjalistyczną wizję sportu, inspirowaną myślą austriackiego teoretyka Juliusa Deutscha. „Jutrznia” nie organizowała widowisk z udziałem zawodowców, oglądanych przez tysiące biernych kibiców. Nadrzędnym celem klubu była animacja masowego sportu amatorskiego. Kultura fizyczna miała służyć robotniczym masom, a wszelkie dążenie do rekordów było wręcz szkodliwe. Twórcy RSWF byli krytycznie nastawieni do sportów opartych na agresywnej konkurencji takich jak boks czy piłka nożna.

Od ok. 1930 roku radykalne poglądy „Jutrzni” przestały być tak dogmatyczne, co spowodowało, dopuszczenie sportowców uprawiających obydwie wspomniane wyżej dyscypliny. Jednocześnie popularność i profesjonalizacja klubu zaowocowała tym, że w jego szeregach pojawiło się kilku sportowców uważanych za niezłych, np. tenisista stołowy Rojzen, lekkoatleta Eichel czy gimnastyczka Rana Szpacenkopf. Jednym z bardziej znanych działaczy klubu był Michał Klepfisz – członek organizacji akademickiej „Ogniwo” i młodzieżówki Bundu „Cukunft”. Jako student politechniki był kierownikiem sekcji lekkoatletycznej „Jutrzni”.

Pod koniec lat trzydziestych Jutrznia należała do masowych klubów Warszawy, zrzeszając ponad 1500 sportowców uprawiających sport w 10 dyscyplinach: lekkoatletyka, gimnastyka, rytmika, piłka nożna, kolarstwo, boks, tenis stołowy, koszykówka, siatkówka, pływanie. Jednak sportowcy z „Jutrzni” przede wszystkim uprawiali w dużych grupach proste dyscypliny, które nie wymagały dużych wydatków na sprzęt ani przesadnie forsownego treningu, takie jak: bieganie, pływanie, jazda na rowerze i całodniowe piesze wyprawy poza miasto.

Stowarzyszenia „Jutrznia” działały na terenie całego kraju, wszędzie utrzymując ścisły związek z Bundem. Warszawska „Jutrznia” współpracowała blisko także z innymi robotniczym klubami sportowymi, związanymi z Polską Partią Socjalistyczną, takimi jak Skra, RKS Sarmata czy RKS Marymont. Podobnie jak one, RSWF należał do związanej z ruchem socjaldemokratycznym Międzynarodówki Sportu Robotniczego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]