Mać Pariadka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mać Pariadka
Państwo Polska Polska
Rodzaj czasopisma społeczno-polityczny, społeczno-kulturalne
Pierwsze wydanie 1990
Ostatnie wydanie 2005

Mać Pariadka – polski magazyn anarchistyczny ukazujący się w latach 1990-2005 (z przerwami). Jedno z najdłużej wydawanych się pism niezależnych po 1989, przez długi czas wydawane jako miesięcznik.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Gazeta była związana personalnie z trójmiejskim i słupskim środowiskiem Federacji Anarchistycznej. Tytuł nawiązywał do słynnego sloganu anarchistów rosyjskich „Anarchija – Mat' Poriadka” (anarchia matką porządku). W związku z tym przysłowiem różnie odmieniano nazwę pisma: od „(kto? co?) Mać Pariadka – (komu? czemu?) Mać Pariadce”, po „(kto? co?) Mać Pariadka – (komu? czemu?) Maci Pariadka”. Sprawy nie ułatwiała charakterystyczna winieta pisana cyrylicą, zresztą z zamierzonym błędem ortograficznym („pariadka” zamiast „poriadka”).

Pismo poruszało tematykę związaną z anarchizmem, wolnością jednostki i społeczeństwa, ostro krytykowało nadmierne jej ograniczanie normami i regulacjami prawnymi. Na łamach MP prezentowano niemal pełne spektrum myśli wolnościowej. Przez długi czas wewnątrz pisma istniały autonomiczne dodatki, jak „Żółte Papiery” (punk-zine) czy „Zielone Liście” (biuletyn ekologiczny). W późniejszym okresie istnienia pismo miało charakter nie tylko stricte anarchistyczny, ale również „kontrkulturowy”, tj. prezentujący tendencje (także artystyczne) stanowiące wyzwanie wobec głównych nurtów szeroko pojmowanej kultury, zarówno tej masowej, jak i tej uchodzącej za „wysoką” i elitarną. W 2005 ukazał się ostatni – 90 numer pisma, wcześniej było ono kilkukrotnie reaktywowane.

W 1995 redakcja pisma wydała kasetę „Mać Pariadka Cabaret”, zawierającą piosenki z wierszami czeskich anarchistów.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

W trakcie wydawania pisma, na łamach „Mać Pariadki” publikowali (m.in.):

Ostatni znany skład redakcji to: Michał Blaut, Marek Piekarski, Tomasz Praszkier, Łukasz Dąbrowiecki, Rafał Górski, Michał Przyborowski, Agnieszka M. Wasieczko, Sebastian Sturgulewski, Sara Podwysocka.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]