Maciejkowy Potok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maciejkowy Potok
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Lokalizacja

Gorce

Potok 7 rzędu
Długość 3 km
Powierzchnia zlewni

3,64 km²

Źródło
Wysokość

ok. 700 m n.p.m.

Współrzędne

49°36′01″N 20°05′25″E/49,600278 20,090278

Ujście
Recypient Domagałów
Miejsce

Maciejki, Bulasy

Wysokość

ok. 488 m n.p.m.[1]

Współrzędne

49°37′08″N 20°05′44″E/49,618889 20,095556

Położenie na mapie gminy Niedźwiedź
Mapa konturowa gminy Niedźwiedź, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Maciejkowy Potokpotok, lewy dopływ Domagałowego[2] o długości 3 km[3] i powierzchni zlewni 3,64 km²[4].

Potok płynie w Gorcach. Wypływa na wysokości około 700 m n.p.m., u północnych podnóży góry Basielka (1023 m), tuż na granicy lasu i pól. Spływa w północnym kierunku doliną oddzielającą Starmachowski Groń od Czechowej Góry. Górna część potoku spływa przez miejscowość Niedźwiedź, dolna na granicy między Niedźwiedziem i Porębą Wielką. Pomiędzy należącym do Niedźwiedzia przysiółku Maciejki a przysiółkiem Bulasy w Porębie Wielkiej uchodzi do potoku Domagałowego tuż przed jego ujściem do Koniny[1].

Po zachodniej stronie doliny Maciejkowego Potoku na należącym do Poręby Wielkiej osiedlu Pustka znajdował się rodzinny dom pisarza Władysława Orkana. Tutaj też pisarz ten wybudował nowy, większy dom, w którym obecnie znajduje się Muzeum Biograficzne Władysława Orkana „Orkanówka” w Porębie Wielkiej[5].

Widok z Potaczkowej na dolinę Maciejkowego Potoku (po prawej)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]