Macrolepiota fuliginosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Macrolepiota fuliginosa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

pieczarkowate

Rodzaj

czubajka

Gatunek

Macrolepiota fuliginosa

Nazwa systematyczna
Macrolepiota fuliginosa (Barla) Bon
Docums Mycol. 7(nos 27-28): 20 (1977)

Macrolepiota fuliginosa (Barla) Bon – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Macrolepiota, Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten opisał w 1888 r. Jean Baptiste Barla, nadając mu nazwę Lepiota procera. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w roku 1977 Marcel Bon, przenosząc go do rodzaju Macrolepiota[1]. Ma 8 synonimów, m.in. są to:

  • Lepiota rhodosperma P.D. Orton 1984
  • Macrolepiota procera var. fuliginosa (Barla) Bellù & Lanzoni 1987
  • Macrolepiota rhodosperma (P.D. Orton) Migl. 1995[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 4–10 (15), kształt płaski z garbkiem. Powierzchnia brązowa z bordowymi łuskami rozchodzące się w kształcie gwiazdy na białawym podłożu, środek czarnobrązowy. W starszych okazach łuski zanikają, poczynając od brzegu[3].

Trzon

Wysokość 5–25 (35) cm, średnica 1–6 (8) mm, walcowaty, włóknisty, twardy. Powierzchnia początkowo pokryta drobno brązowym wzorkiem na jasnym tle, później ciemnobrązowa do czerwonobrązowej, podstawa jaśniejsza, bulwiasto pogrubiona. Pierścień na górnej stronie białawy, na dolnej brązowy, z podwójną krawędzią, ruchomy. Jest niecałkowicie podzielony na dwie części, ponieważ składa się z pozostałości częściowej i całkowitej osłony (velum generale, velum partiale)[3].

Blaszki

Gęste, wolne, miękkie, białawe do kremowych, u dojrzałych okazów często różowe lub z różowymi plamami lub odcieniami[3].

Miąższ

Biały, w smaku łagodny, lekko kwaśny, zapachu brak lub lekko owocowy[3].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki jasnoróżowe 10–17 × 8–11 µm, eliptyczne do owalnych, grubościenne, z porami rostkowymi, szkliste. Podstawki 33–47 × 12–15 µm, maczugowate. Cheilocystydy 25–50 × 8–20 µm, maczugowate. Strzępki w skórce kapelusza o średnicy do 2 µm, bez sprzążek lub z rzadko występującymi[3].

Gatunki podobne

Makroskopowo jest wiele podobnych gatunków czubajek (Macrolepiota), dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie cechy makroskopowe[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Macrolepiota fuliginosa znany jest głównie w Europie, poza nią podano tylko pojedyncze stanowiska w Japonii i na schodnim wybrzeżu Ameryki Północnej[4]. Brak go w opracowanej przez W. Wojewodę w 2003 r. liście wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski[5], ale podano jego stanowiska w Pollsce w latach późniejszych (jako Macrolepiota rhodosperma var. fuliginosa)[6]. Aktualne stanowiska podaje także internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków zagrożonych i wartych objęcia ochroną[7].

Naziemny grzyb mykoryzowy. Występuje w lasach, parkach, łąkach, ogrodach, na wrzosowiskach, obrzeżach lasów od wczesnego lata do późnej jesieni[3].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb jadalny. Do spożycia nadaje się zarówno kapelusz, jak trzon[3]. Należy jednak uważać, by nie pomylić go z silnie trującym Chlorophyllum molybdites. Ważną cechą odróżniającą go od czubajek jest brak ruchomego pierścienia[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2023-07-07] (ang.).
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2023-07-07] (ang.).
  3. a b c d e f g h i Sternschuppiger Riesenschirmpilz, Grobschuppiger Zitzen-Riesenschirmling, Sternschuppiger Riesenschirmpilz, Essbarer Gartenriesenschirmling, Rosasporiger Riesenschirmling, Grobscholliger Riesenschirmling, Rickens Riesenschirmling [online], 123Pilsuche [dostęp 2023-07-07] (niem.).
  4. Występowanie Macrolepiota fuliginisa na świecie (mapa) [online], gbif [dostęp 2023-07-07].
  5. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  6. Grzyby makroskopijne Polski w literaturze mikologicznej [online], grzyby.pl [dostęp 2023-07-07].
  7. Aktualne stanowiska Macrolepiota fuliginosa w Polsce [online], grzyby.pl [dostęp 2023-07-07] (pol.).