Madonna z Brugii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Madonna z Brugii
Ilustracja
Autor Michał Anioł
Czas powstania 1503–1504
Technika rzeźba/marmur
Wysokość 128 cm
Miejsce
przechowywania
Kościół Najświętszej Marii Panny w Brugii

Madonna z Brugiimarmurowa rzeźba Michała Anioła, datowana na lata 1503–1504, znana również jako Madonna z Dzieciątkiem (nid. Madonna met het Kind). Obecnie znajduje się w kościele Najświętszej Marii Panny w Brugii.

Rzeźba została wykonana z białego marmuru kararyjskiego, pochodzącego z okolic Carrary i była jedyną z nielicznych prac Michała Anioła, która opuściła Włochy za życia artysty. Jest utrzymana w stylu florenckiego renesansu[1].

Przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem różni się od wykonywanych wcześniej rzeźb, bowiem regułą było ukazywanie Marii trzymającej Jezusa w ramionach, podczas gdy w tym przypadku nagi Jezus stoi między kolanami Marii i jest tylko lekko przytrzymywany.

Madonna z Dzieciątkiem tworzy zwartą, zamkniętą kompozycję, w której dziecko stanowi jedność z matką. W przeciwieństwie do marzycielskiego wyrazu twarzy Dzieciątka-Jezus, twarz patrzącej przed siebie Marii wyraża zaniepokojenie i troskę o dalsze losy syna. W lewej ręce trzyma rączkę Jezusa, zaś jej prawa ręka spoczywa na zamkniętej książce – w ten sposób rzeźbiarz podkreślił niepewność Marii dotyczącą przyszłych losów jej dziecka[1], podobnie jak wyraził to święty Łukasz w Ewangelii (2, 19): Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu[1][2].

Madonnę z Brugii cechuje także szereg podobieństw do ukończonej niewiele wcześniej Piety, takich jak draperie sukni czy owal twarzy Marii.

Rzeźba była pierwotnie przeznaczona na ołtarz katedry w Sienie, lecz została zakupiona przez rodzinę Mouscron z Brugii. Kupiec Jan Mouscron dokonał zakupu podczas pobytu w Toskanii[1]. W 1514 rzeźba została podarowana kościołowi Onze-Lieve-Vrouwekerk[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Brugge Onze-Lieve-Vrouwekerk (niderl.)
  2. Biblia Tysiąclecia Nowy Testament. Ewangelia Łukasza (rozdział 2)

Materiały źródłowe[edytuj | edytuj kod]

  • Monica Girardi, Jadwiga Walkowska (tłumacz): Michał Anioł. Warszawa: Rzeczpospolita : HPS, 2006, s. 32. ISBN 83-60529-24-8.
  • Tekst z tablicy informacyjnej dla turystów, znajdującej się przed ołtarzem z rzeźbą w Onze-Lieve-Vrouwekerk w Brugii