Mael Mórdha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mael Mórdha
ilustracja
Rok założenia 1998
Pochodzenie  Irlandia
Gatunek pagan metal, doom metal
Wydawnictwo muzyczne Karmageddon Media
Deasmumhan
Grau Records
Strona internetowa

Mael Mórdha - irlandzki zespół muzyczny, wykonujący utwory łączące doom metal z elementami muzyki celtyckiej. Według własnego określenia używanego przez zespół, jest to "gaelicki doom metal".

Zespół używa do zapisu swej nazwy tradycyjnych, gaelickich znaków typograficznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Mael Mórdha powstał w styczniu 1998 z inicjatywy Roibéarda Ó Bogaila. Po poszerzeniu materiału umieszczonego na dwóch E.P.: Caoineadh na nGael i Cluain Tarbh E.P., zespół nawiązał współpracę z wytwórnią Karmageddon Media, która wydała ich debiutancki album, Cluain Tarbh 12 września 2005. Muzycy jednakże nie byli zadowoleni ze sposobu dystrybucji albumu i akcji promocyjnej, wydanie kolejnej płyty powierzyli zatem niemieckiemu wydawcy, Grau Records. Album Gealtacht Mael Mórdha Grau Records wydał 19 marca 2007.

W okresie przed wydaniem albumów zespół był już znany na irlandzkiej i brytyjskiej scenie metalowej z występów na irlandzkich festiwalach Abbeyleix Metalfest, The Day Of Darkness (dwukrotnie), oraz angielskim festiwalu Bloodstock. Kontrowersje wśród fanów wzbudził udział zespołu w irlandzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2005. W 2007 zespół wystąpił na festiwalu Heathen Crusade 2 (20 stycznia), oraz na niemieckim Doom Shall Rise w Getyndze.

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

EP/Splity[edytuj | edytuj kod]