Mael Mórdha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mael Mórdha
ilustracja
Rok założenia 1998
Pochodzenie  Irlandia
Gatunek pagan metal, doom metal
Wydawnictwo muzyczne Karmageddon Media
Deasmumhan
Grau Records
Strona internetowa

Mael Mórdha - irlandzki zespół muzyczny, wykonujący utwory łączące doom metal z elementami muzyki celtyckiej. Według własnego określenia używanego przez zespół, jest to "gaelicki doom metal".

Zespół używa do zapisu swej nazwy tradycyjnych, gaelickich znaków typograficznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół Mael Mórdha powstał w styczniu 1998 z inicjatywy Roibéarda Ó Bogaila. Po poszerzeniu materiału umieszczonego na dwóch E.P.: Caoineadh na nGael i Cluain Tarbh E.P., zespół nawiązał współpracę z wytwórnią Karmageddon Media, która wydała ich debiutancki album, Cluain Tarbh 12 września 2005. Muzycy jednakże nie byli zadowoleni ze sposobu dystrybucji albumu i akcji promocyjnej, wydanie kolejnej płyty powierzyli zatem niemieckiemu wydawcy, Grau Records. Album Gealtacht Mael Mórdha Grau Records wydał 19 marca 2007.

W okresie przed wydaniem albumów zespół był już znany na irlandzkiej i brytyjskiej scenie metalowej z występów na irlandzkich festiwalach Abbeyleix Metalfest, The Day Of Darkness (dwukrotnie), oraz angielskim festiwalu Bloodstock. Kontrowersje wśród fanów wzbudził udział zespołu w irlandzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji 2005. W 2007 zespół wystąpił na festiwalu Heathen Crusade 2 (20 stycznia), oraz na niemieckim Doom Shall Rise w Getyndze.

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

EP/Splity[edytuj | edytuj kod]