Konkurs Piosenki Eurowizji 2005

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Konkurs Piosenki Eurowizji 2005
Awakening
EuroUcraniaAnterior.svg
Kyiv2005.svg
Informacje ogólne
Półfinał 19 maja 2005
Finał 21 maja 2005
Miejsce Pałac Sportu,
Kijów (Ukraina)
Nadawca Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU)
Prowadzący Marija Jefrosynina
Pawło Szyłko
Informacje dodatkowe
Producent Aleksandr Saweńko
Kierownik wykonawczy Sven Stojanović
Uczestnicy
Debiut  Bułgaria
 Mołdawia
Powrót  Węgry
Łącznie 39 reprezentacji
Głosowanie
Każdy kraj przyznaje 1-7,8, 10 oraz 12 punktów dla ulubionej piosenki.
Zwycięzca  Grecja
Reprezentant Elena Paparizou
Piosenka My Number One
Muzyka Christos Dantis
Tekst Natalia Germanou
Konkurs Piosenki Eurowizji
◄ 2004         2006 ►

50. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 19 i 21 maja 2005 roku[4] w Pałacu Sportu w Kijowie[5] przez ukraińskiego nadawcę publicznego Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu Rusłany, reprezentantki Ukrainy podczas konkursu w 2004 roku[6].

Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina razem z dziennikarzem radiowo-telewizyjnym Pawłem Szyłkiem[7]. Konkurs wygrała Elena Paparizou, reprezentantka Grecji z utworem „My Number One” autorstwa Christosa Dantisa i Natalii Germanou, za który zdobyła łącznie 230 punktów[8][9].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2004 roku ukraiński nadawca publiczny Narodowa Telekompania Ukrainy (NTU) oraz Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziły, że 50. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Kijowskim Pałacu Sportu[5], którego managerem został Wiktor Tkaczenko[10]. Pod koniec grudnia rozpoczęto renowację hali[11][12], które zakończono w maju[13][14]. Arena mogła pomieścić ponad 5 tys. widzów[15].

Ukraińska telewizja publiczna zdecydowała się przeznaczyć na przygotowanie i transmisję konkursu min. 5 milionów franków z własnego budżetu. Kolejne 4,5 miliona zostało przekazanych stacji przez EBU, 3,3 milion – przez krajowy parlament[16], a 5,5 miliona – przez rząd. Pokrył on także wszelkie koszta związane z renowacją hali, wynajmem hoteli oraz infrastrukturę[17]. Kijów mógł zapewnić łącznie ok. 2,8 tys. pokojów hotelowych dla wszystkich przyjezdnych fanów konkursu, których ilość szacowano na ok. 3 tysiące[18]. Przedstawiciel usług hotelarskich w mieście, Michaił Szparik, potwierdził plany wybudowania kolejnych budynków hotelowych na potrzeby konkursu[19]. Właściciele lokalnych hoteli zainwestowały ok. 9,5 miliona euro w celu zakwaterowania wszystkich krajowych delegacji oraz wielbicieli widowiska[20].

W związku z protestami politycznymi (zwanych pomarańczową rewolucją) oraz obywatelskim poruszeniem przeprowadzonym na terenie kraju[21][22], na przełomie listopada i grudnia pojawiły się pogłoski dotyczące zmiany miejsca organizacji widowiska[23]. Temat ten poruszony został podczas listopadowego spotkania Grupy Referencyjnej EBU (w skład której wchodzą przedstawiciele EBU, w tym m.in. przewodniczący Ruurd Bierman) z kierownikiem wykonawczym imprezy (wówczas Svantem Stockseliusem)[24][25][26], w trakcie którego zdecydowano się nie zmieniać miejsca przygotowania widowiska[27][28], co potwierdziło specjalne oświadczenie wydane przez Grupę niedługo po zakończeniu zebrania[29]. W tym czasie organizację widowiska w stolicy kraju uznano za okazję do świętowania nowej Ukrainy[30].

Oświetleniem całego budynku zajęła się firma Spectra Stage & Event Technologies[31][32]. Podczas jubileuszowego konkursu po raz pierwszy przygotowano specjalną strefę fanowską zwaną eurowizyjną wioskę (ang. Eurovision Village), która była specjalnym miejscem na spotkania artystów i członków delegacji z fanami imprezy oraz akredytowanymi dziennikarzami[33].

Przebieg wyboru miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

Plany dotyczące organizacji oraz wyboru miejsca rozegrania konkursu rozpoczęły się w maju 2004 roku, tydzień po finale 49. Konkursu Piosenki Eurowizji[34]. Początkowo ukraińskie media obawiały się brakiem odpowiedniej hali do przeprowadzenia widowiska[35][36], krajowy rząd nie zgodził się natomiast na podwojenie państwowego budżetu w celu przeznaczenia środków na zorganizowanie imprezy. Chęć przygotowania konkursu wyraził wówczas m.in. rząd Serbii i Czarnogóry, jednak później wycofał swoje zainteresowanie z powodu innych planów budżetowych. Doniesieniom zaprzeczyła Daphne Bokota z ramienia greckiej telewizji Ellinikí Radiofonía Tileórasi[37].

Pierwotnie planowano na potrzeby konkursu wybudować zupełnie nową halę na terenie International Expo Center[38][39][40], ostatecznie jednak zdecydowano się na zorganizowanie konkursu w Kijowskiego Pałacu Sportu[5][41][42][43].

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Rusłana podczas występu otwierającego finał konkursu

Pod koniec maja 2004 roku w Genewie odbyło się specjalne spotkanie Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i krajowego nadawcy publicznego Narodowej Telekompoanii Ukrainy (NTU), podczas którego podjęto wszystkie podstawowe decyzje dotyczące organizacji widowiska. Wszystkie decyzje musiały zostać podjęte przez państwową telewizję do 1 sierpnia tego samego roku[44]. W sierpniu 2004 roku ogłoszono, że producentem generalnym konkursu został Alekandr Saweńko[45], natomiast podobną funkcję z ramienia EBU pełnił Tarmo Krimm[46]. Swoje wsparcie w organizacji widowiska wyraził prezydent kraju Łeonid Kuczma oraz premier Wiktor Janukowycz[47].

W czerwcu odbyło się zebranie Grupy Referencyjnej EBU (reprezentantów EBU), na którym podjęto kolejne dyskusje związane z konkursem, poruszono m.in. temat metody głosowania wszystkich krajów oraz propozycję wprowadzenia dwóch rund półfinałowych[48]. W lipcu Rada Administracyjna organizacji pojawiła się w Kijowie, gdzie ostatecznie zapadły wszystkie decyzje dotyczące przygotowań[17], które podano do publicznej wiadomości 15 września[49].

Sponsorami konkursu zostały: operator telekomunikacyjny Kyivstar, przedsiębiorstwo branży elektronicznej Samsung Electronics[50], internetowa kwiaciarnia Fleurop-Interflora[51] oraz firma gorzelnicza Nemiroff[52][53][54]. Za transport delegacji wszystkich krajów uczestniczących odpowiedzialna była firma Bytsko[55].

Podobnie jak w poprzednich latach organizator widowiska rozważał przywrócenie orkiestry na konkurs[56], jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

W lipcu Aleksandr Savenko ze stacji NTCU poinformował, że akredytacja prasowa nie umożliwia dziennikarzom darmowego wstępu na arenę rozgrywek prób generalnych oraz właściwych koncertów[57].

Prowadzący, kolejność występów[edytuj | edytuj kod]

W marcu ogłoszono, że konkurs poprowadzą: prezenter radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko, bokser Wołodymyr Kłyczko oraz piosenkarka, zwyciężczyni 49. Konkursu Piosenki EurowizjiRusłana[58][59], którą w maju odsunięto z roli gospodyni koncertu z powodu słabej znajomości języka angielskiego[60][61]. Wokalistkę zastąpiła prezenterka Marija Jefrosynina, a Kłyczko wystąpił jako gość specjalny koncertów[7].

Kolejność startową wszystkich krajów uczestniczących w półfinale i finale ustalono podczas pierwszego spotkania przedstawicieli delegacji wszystkich 39 państw uczestniczących w konkursie, które odbyło się 21 i 22 marca[62][63]. Wyniki losowania pozycji startowych ogłoszono drugiego dnia zebrania[64][65]. Brakujące miejsca na liście finałowej były uzupełnione podczas ogłaszania wyników półfinału konkursu, który odbył się 19[66][67], a nie 18 maja, jak w czerwcu informowały doniesienia[68].

Książka Konkurs Piosenki Eurowizji – Oficjalna historia[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 2004 roku EBU zleciła Johnowi Kennedy’emu O’Connorowi napisanie książki o historii Konkursu Piosenki Eurowizji z okazji jubileuszu 50-lecia imprezy – Eurovision Song Contest – The Official Story. Wydawnictwo miało swoją premierę 1 marca 2005 roku[69], zostało opublikowane w języku angielskim, niemieckim, francuskim, duńskim, szwedzkim, niderlandzkim i fińskim. Oficjalnym partnerem oraz wydawcą książki została firma Carlton Books[69][70].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia o plagiat[edytuj | edytuj kod]

Autorzy utworu „Zauvijek moja” grupy No Name reprezentującej Serbię i Czarnogórę zostali posądzeni o plagiat piosenek „No voy a llorar” Monici Naranjo i „Poljem se vija Zordelija”[71]. Bułgarską propozycję „Lorraine” zespołu Kaffe porównano natomiast do utworu „Don't Go” Rusłana Mainowa[72]. Żadna z piosenek nie została zdyskwalifikowana przez EBU[73]

Polityczny utwór[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lutego ukraiński nadawca potwierdził, że podczas konkursu będzie reprezentował go zespół Greenjolly z utworem „Razom nas bahato, nas ne podołaty” wybranym na hymn Wiktora Juszczenki podczas tzw. pomarańczowej rewolucji w 2004 roku[74][75]. Zgodnie z regulaminem konkursu, tekst piosenki musiał zostać zmieniony ze względu na zawarcie w nim politycznej wiadomości[76][77][78]. Ostatecznie refren piosenki wzbogacono o zwroty w ośmiu wersjach językowych: ukraińskiej, angielskiej, polskiej (Jest nas wielu, nas nie pokonacie), niemieckiej (Alle wir in allem, sind wir nicht zufallen), francuskiej (Le people uni serait jamais vaincu), czeskiej (V ednote ja nase sila), hiszpańskiej (Si estamos juntos, somos invencibles) i rosyjskiej (Вместе мы едины, мы не победимы)[79][80].

Niedługo później EBU poinformowała, że utwór nie jest oryginalną kompozycją, tylko przeróbką rewolucjonistycznego utworu „Pueblo unido jamas sera vencido” z lat 60. Propozycja nie została jednak zdyskwalifikowana[81].

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

W 50. Konkursie Piosenki Eurowizji spodziewano się udziału reprezentantów 40 państw[82][83][84][85]. 20 grudnia EBU opublikowała oficjalną listę 39 uczestniczących krajów, w tym debiutujących nadawców z Bułgarii[86] i Mołdawii[87][88][89] oraz powracający z Węgier[90][91][92], który jako ostatni uczestniczący kraj podjął ostateczną decyzję dotyczącą wystawienia swojego reprezentanta[93].

Początkowo w stawce konkursowej miały znaleźć się także telewizje z Czech[94][95] i Libanu[96][97]. Czeska telewizja wycofała się z uczestnictwa z powodu przygotowań do udziału w dwóch innych projektach kulturalnych[98], natomiast libańska stacja Télé Liban zrezygnowała z udziału z powodów finansowych[99], pomimo dokonania wyboru przyszłego reprezentanta, którą miała zostać Aline Lahoud[100][101]. W kwietniu 2003 roku pojawiły się doniesienia o powrocie na eurowizyjną scenę nadawcy z Luksemburga[102]. Podobnie spekulacje toczono w czerwcu 2004 roku [103], jednak kilka miesięcy później szefostwo krajowej telewizji zdementowało informacje[104]. Pierwotnie wątpliwości dotyczące udziału miał nadawca z Monako[105], w październiku[106] ostatecznie jednak potwierdził wysłanie swojego reprezentanta na konkurs[107]. Chęć rezygnacji z konkursu wyrazili początkowo także nadawcy ze Szwajcarii i Polski, ostatecznie jednak wyrazili zainteresowanie udziałem w widowisku[108][109][110].

W półfinale wystąpiło 25 reprezentantów, a w finale – 24, w tym dziesięć krajów z najlepszymi wynikami w finale poprzedniego konkursu[111], dziesięciu najwyżej ocenionych uczestników rundy półfinałowej, państwa tzw. Wielkiej Czwórki, czyli Francja. Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania oraz organizator konkursu – Ukraina. Losowanie kolejności startowych w półfinale oraz dla krajów zakwalifikowanych automatycznie do finału odbyło się 21 marca[112].

Powracający artyści[edytuj | edytuj kod]

W 50. Konkursie Piosenki Eurowizji wzięło udział kilku artystów, którzy znaleźli się w stawce konkursowej widowiska w poprzednich latach. Przedstawicielka Grecji, Elena Paparizou, po raz pierwszy reprezentowała kraj podczas konkursu w 2001 roku jako żeńska cześć duetu Antique[113]. Maltańska reprezentantka Chiara wystąpiła wcześniej podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji[114][115]. Selma Björnsdóttir z Islandii zadebiutowała jako przedstawicielka swojego kraju podczas 49. Konkursu Piosenki Eurowizji[116][117]. Konstandinos Christoforu z Cypru dwukrotnie reprezentował swój kraj w konkursie: jako solista w 1996[118] i jako członek zespołu One w 2002 roku[119][120][121].

W chórkach cypryjskiego występu zaśpiewały: Elena Patroklu, która reprezentowała kraj podczas finału konkursu w 1991 roku[122][123][124], oraz Elina Konstantopulu, grecka reprezentantka w konkursie w 1995 roku[125][126]. Wokalem wspierającym podczas greckiej prezentacji został Alexandros Panayi, który był reprezentantem Cypru podczas konkursu w 1995 i 2000 roku[127].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Półfinał[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do konkursu w poprzednich latach, do transmisji koncertu półfinałowego 50. Konkursu Piosenki Eurowizji zobligowani byli nadawcy wszystkich 39 krajów uczestniczących w widowisku[128][129][130].

L.p. Kraj Język Wykonawca Tytuł Miejsce Punkty
01  Austria angielski, hiszpański Global.Kryner[131] Y así[131] 21 30
02  Litwa angielski Laura & The Lovers[132] Little by Little[132] 25 17
03  Portugalia angielski, portugalski 2B[133] Amar[133] 17 51
04  Mołdawia angielski, rumuński Zdob și Zdub[134] Bunica bate doba[134] 2 207
05  Łotwa angielski Valters & Kaža[135] The War Is Not Over[135] 10 85
06  Monako francuski Lise Darly[136] Tout de moi[136] 24 22
07  Izrael hebrajski, angielski Shiri Maimon[137] Hasheket shenish’ar[137] 7 158
08  Białoruś angielski Anżalika Ahurbasz[138] Love Me Tonight[139] 13 67
09  Holandia angielski Glennis Grace[140] My Impossible Dream[140] 15 53
10  Islandia angielski Selma[141][142] If I Had Your Love[143] 16 52
11  Belgia francuski[144] Nuno Resende[145] Le grand soir[145] 22 29
12  Estonia angielski Suntribe[146] Let’s Get Loud[146] 20 31
13  Norwegia angielski Wig Wam[147] In My Dreams[147] 6 164
14  Rumunia angielski Luminița Anghel and Sistem[148] Let Me Try[148] 1 235
15  Węgry węgierski NOX[149] Forogj világ[149] 5 167
16  Finlandia angielski Geir Rönning[150] Why?[150] 18 50
17  Macedonia angielski Martin Vučić[151] Make My Day[151] 9 97
18  Andora[152] kataloński Marian van de Wal[153] La mirada interior[153] 23 27
19  Szwajcaria angielski Vanilla Ninja[154][155] Cool Vibes[156] 8 114
20  Chorwacja chorwacki Boris Novković feat. Lado Members[157] Vukovi umiru sami[157] 4 169
21  Bułgaria angielski Kaffe[158] Lorraine[158] 19 49
22  Irlandia angielski Donna i Joseph McCaul[159] Love?[159] 14 53
23  Słowenia słoweński Omar Naber[160] Stop[160] 12 69
24  Dania angielski Jakob Sveistrup[161][162] Talking to You 3 185
25  Polska polski, rosyjski,
ukraiński
Ivan i Delfin[163][164][165] Czarna dziewczyna[163][164][165] 11 81

Legenda:

     Kraje, które awansowały do finału

Tabela punktacyjna półfinału[edytuj | edytuj kod]

Kraje głosujące
Suma punktów Austria Litwa Portugalia Mołdawia Łotwa Monako Izrael Białoruś Holandia Islandia Belgia Estonia Norwegia Rumunia Węgry Finlandia Macedonia Andora Szwajcaria Chorwacja Bułgaria Irlandia Słowenia Polska Wielka Brytania Malta Turcja Albania Cypr Hiszpania Serbia i Czarnogóra Szwecja Ukraina Niemcy Grecja Rosja Bośnia i Hercegowina Francja
Uczestnicy konkursu Austria 30 7 6 10 5 1 1
Litwa 17 8 5 4
Portugalia 51 10 12 5 12 12
Mołdawia 207 8 10 8 10 10 10 8 4 5 1 12 6 3 10 4 6 3 7 6 5 12 3 8 1 6 12 6 12 6 5
Łotwa 85 12 4 6 7 2 10 3 7 6 6 5 12 2 2 1
Monako 22 2 10 10
Izrael 158 2 6 5 12 12 10 3 8 5 1 1 12 3 4 7 4 4 6 6 6 7 3 4 3 5 3 8 8
Białoruś 67 3 3 1 2 6 12 1 7 3 7 4 8 10
Holandia 53 8 5 12 1 5 2 4 6 2 8
Islandia 52 10 4 8 6 10 3 2 7 2
Belgia 29 12 3 6 1 7
Estonia 31 5 1 12 1 6 1 2 3
Norwegia 164 2 6 1 8 6 7 5 2 12 2 6 7 12 2 5 2 10 3 12 7 7 3 2 2 4 4 8 6 4 7
Rumunia 235 10 10 12 7 12 3 8 5 8 1 7 12 4 5 4 4 1 5 8 1 7 8 8 10 7 12 12 5 5 1 7 12 3 5 6
Węgry 167 7 7 5 8 4 7 6 4 6 10 5 4 1 1 8 7 4 1 12 1 2 8 6 3 8 3 10 5 7 3 4
Finlandia 50 6 1 8 10 3 8 10 4
Macedonia 97 4 3 3 4 8 12 10 8 10 12 10 1 2 10
Andora 27 4 7 6 10
Szwajcaria 114 1 8 2 7 2 3 8 6 12 2 2 3 10 3 3 3 2 5 2 5 1 5 2 4 6 3 2 2
Chorwacja 169 12 4 3 6 4 5 1 4 4 1 3 4 6 8 2 12 10 8 12 3 10 12 6 7 10 12
Bułgaria 49 7 8 5 4 10 6 1 7 1
Irlandia 53 2 5 10 2 5 1 2 12 5 4 1 4
Słowenia 69 3 4 1 2 1 2 7 7 10 8 7 3 6 8
Dania 185 6 7 5 2 10 12 10 7 7 12 3 7 8 8 7 6 12 10 10 4 8 12 5 2 4 1
Polska 81 5 1 1 6 5 3 5 5 4 2 1 7 2 8 8 10 5 3
Kraje w rzędach uporządkowane zostały według kolejności występowania, w kolumnach –według kolejności głosowania

Legenda:

     Kraje, które awansowały do finału

Finał[edytuj | edytuj kod]

L.p. Kraj Język Wykonawca Tytuł Miejsce Punkty
01  Węgry węgierski NOX Forogj világ 12 97
02  Wielka Brytania angielski Javine Touch My Fire 22 18
03  Malta angielski Chiara Angel 2 192
04  Rumunia angielski Luminița Anghel and Sistem Let Me Try 3 158
05  Norwegia angielski Wig Wam In My Dreams 9 125
06  Turcja turecki Gülseren Rimi Rimi Ley 13 92
07  Mołdawia angielski, rumuński Zdob și Zdub Bunica bate doba 6 148
08  Albania angielski Ledina Çelo[166] Tomorrow I Go 16 53
09  Cypr angielski Konstandinos Christoforu[167] Ela Ela (Come Baby) 18 46
10  Hiszpania hiszpański Son de Sol Brujería 21 28
11  Izrael hebrajski, angielski Shiri Maimon Hasheket shenish’ar 4 154
12  Serbia i Czarnogóra serbski No Name Zauvijek moja 7 137
13  Dania angielski Jakob Sveistrup Talking to You 10 125
14  Szwecja angielski Martin Stenmarck Las Vegas 19 30
15  Macedonia angielski Martin Vučić Make My Day 17 52
16  Ukraina angielski, ukraiński Greenjolly Razom nas bahato, nas ne podołaty 20 30
17  Niemcy angielski Gracia Baur Run and Hide 24 4
18  Chorwacja chorwacki Boris Novković feat. Lado Members Vukovi umiru sami 11 115
19  Grecja angielski Elena Paparizou My Number One 1 230
20  Rosja angielski Natalla Padolska Nobody Hurt No One 15 57
21  Bośnia i Hercegowina angielski Feminnem Call Me 14 79
22  Szwajcaria angielski Vanilla Ninja Cool Vibes 8 128
23  Łotwa angielski Valters & Kaža The War Is Not Over 5 153
24  Francja francuski Ortal Chacun pense à soi 23 11

Legenda:

     Zdobywca pierwszego miejsca

     Zdobywca drugiego miejsca

     Zdobywca trzeciego miejsca

Tabela punktacyjna finału[edytuj | edytuj kod]

Kolejność ogłaszania głosów w finale została uporządkowana alfabetycznie, według kodu ISO[168]. Każdy kraj wyznaczył swojego własnego sekretarza[169].

Kraje głosujące
Suma punktów Węgry Wielka Brytania Malta Rumunia Norwegia Turcja Mołdawia Albania Cypr Hiszpania Izrael Serbia i Czarnogóra Dania Szwecja Macedonia Ukraina Niemcy Chorwacja Grecja Rosja Bośnia i Hercegowina Szwajcaria Łotwa Francja Austria Litwa Portugalia Monako Białoruś Holandia Islandia Belgia Estonia Finlandia Andora Bułgaria Irlandia Słowenia Polska
Uczestnicy konkursu Węgry 97 8 6 7 5 8 6 1 2 6 2 3 1 3 3 2 2 6 2 3 6 5 10
Wielka Brytania 18 4 1 5 8
Malta 192 5 10 2 10 8 4 6 7 10 10 6 10 8 4 8 12 3 5 7 5 2 5 5 5 4 8 4 8 10 1
Rumunia 158 10 7 6 4 7 5 8 12 12 3 3 2 2 5 2 5 6 12 4 1 3 5 7 7 8 5 7
Norway 125 5 5 3 3 3 1 2 12 8 6 4 3 6 5 4 1 12 3 8 12 2 1 4 4 8
Turcja 92 1 3 8 8 4 10 8 6 12 7 12 10 3
Mołdawia 148 4 2 2 12 7 2 4 4 5 5 12 1 1 7 10 4 8 2 2 10 10 7 8 1 6 6 3 3
Albania 53 2 8 12 2 10 5 10 1 3
Cypr 46 3 12 1 7 1 12 10
Hiszpania 28 4 4 8 12
Izrael 154 8 7 8 7 5 3 6 3 6 5 1 7 5 8 1 2 10 1 3 5 12 8 7 6 1 5 8 6
Serbia i Czarnogóra 137 2 6 1 6 10 4 10 3 3 12 6 6 10 12 1 6 12 6 3 4 4 10
Dania 125 6 8 3 4 12 10 3 10 6 4 4 1 10 8 10 4 5 2 3 7 5
Szwecja 30 1 5 2 7 6 3 6
Macedonia 52 5 10 7 8 7 2 1 7 5
Ukraina 30 8 1 2 7 12
Niemcy 4 2 2
Chorwacja 115 7 5 2 2 10 8 8 2 1 12 8 7 8 6 7 2 1 2 1 2 12 2
Grecja 230 12 12 6 10 4 12 4 12 12 8 7 12 2 12 7 12 5 4 6 7 8 4 1 3 10 2 12 3 4 12 2 2 1
Rosja 57 10 4 10 7 12 7 7
Bośnia and Hercegowina 79 4 7 10 4 4 7 3 10 5 10 6 1 8
Szwajcaria 128 3 1 3 4 2 1 5 5 4 3 3 7 12 8 4 8 10 7 12 10 1 3 6 6
Łotwa 153 1 6 10 8 12 1 6 6 3 1 7 7 1 5 12 6 6 3 5 10 4 10 12 7 4
Francja 11 1 5 5
Kraje w rzędach uporządkowane zostały według kolejności występowania, w kolumnach – według kolejności głosowania

Legenda:

     Zdobywca pierwszego miejsca

Inne wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Elena Paparizou – zwyciężczyni konkursu oraz zdobywczyni Nagrody Artystycznej im. Marcela Bezençona (podczas koncertu w 2008 roku)

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku po raz czwarty przyznano Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane dla najlepszych piosenek biorących udział w finale imprezy, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek zostali: szef szwedzkiej delegacji konkursowej Christer Björkman oraz członek zespołu Herreys – Richard Herrey[170].

W 2005 roku nagrody w trzech kategoriach otrzymali[170]:

Kategoria Kraj Piosenka Wykonawca
Nagroda Artystyczna  Grecja My Number One Elena Paparizou
Nagroda Dziennikarzy  Malta Angel Chiara
Nagroda Kompozytorów  Serbia i Czarnogóra Zauvijek moja No Name

Nagroda im. Barbary Dex[edytuj | edytuj kod]

Nagroda im. Barbary Dex – nieoficjalne wyróżnienie przyznawane od 1997 roku najgorzej ubranemu wykonawcy Konkursu Piosenki Eurowizji za pośrednictwem holenderskiej strony House of Eurovision (eurovisionhouse.nl). Nagroda zawdzięcza swoją nazwę belgijskiej piosenkarce Barbarze Dex, która wystąpiła w finale 38. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1993 roku we własnoręcznie uszytej sukni, która zebrała negatywne komentarze wśród fanów widowiska[171][172].

W głosowaniu w 2005 roku wzięło udział 241 internautów, spośród których najwięcej z nich oddało swój głos na reprezentanta Macedonii, Martinowi Vučićowi. Wokalista wystąpił w finale konkursu w jasnych dżinsach, bluzce i „za dużej o dwa rozmiary” różowej marynarce. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła reprezentantka Islandii, Selma Björnsdóttir, a trzecie – norweski zespół Wig Wam[173][174].

Przypisy

 1. Roel Philips: Kyiv 2005: The final (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-29. [dostęp 2013-11-06].
 2. Roel Philips: Kyiv 2005: The semifinal (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-28. [dostęp 2013-11-06].
 3. Roel Philips: Ruslana preparing interval act (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-10. [dostęp 2013-11-04].
 4. Sietse Bakker: KIEV 2005: NTU CONFIRMS DATES (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-13. [dostęp 2013-10-21].
 5. 5,0 5,1 5,2 Sietse Bakker: NTU and EBU confirm: Palats Sportu (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-06. [dostęp 2013-10-22].
 6. Sietse Bakker: UKRAINE WINS EUROVISION SONG CONTEST 2004 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2013-10-20].
 7. 7,0 7,1 Sietse Bakker: Masha and Pasha host the contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-04. [dostęp 2013-11-03].
 8. Eurovision Song Contest 2005 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2014-12-16].
 9. Sietse Bakker: GREECE WINS EUROVISION SONG CONTEST (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-22. [dostęp 2013-11-05].
 10. Sietse Bakker: Palats Sportu 70% ready (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-13. [dostęp 2013-11-03].
 11. Roel Philips: Renovation of Palats Sportu has begun (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-26. [dostęp 2013-11-03].
 12. Sietse Bakker: Palats Sportu '95 percent ready' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-12. [dostęp 2013-11-03].
 13. Roel Philips: Kyiv: The stage is taking shape (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-04. [dostęp 2013-11-03].
 14. Sietse Bakker: Palats Sportu scene is getting ready (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-11. [dostęp 2013-11-04].
 15. Roel Philips: Sports Palace renovation to start in February (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-01. [dostęp 2014-12-18].
 16. Julia Ostromogilska: Ukraine provides budget of 3,3 million Euro (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-19. [dostęp 2014-12-18].
 17. 17,0 17,1 Julia Ostromogilska: EBU to decide about Kiev 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-16. [dostęp 2014-12-13].
 18. Sietse Bakker: Kiev faces hotel capacity problem (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-25. [dostęp 2014-12-13].
 19. Roel Philips: Kiev solves hotel capacity problem (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-10. [dostęp 2014-12-13].
 20. Julia Ostromogilska: Kiev's hotel capacity increases even more (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-23. [dostęp 2014-12-18].
 21. Timeline: Battle for Ukraine (ang.). W: BBC [on-line]. www.news.bbc.co.uk, 2005-01-23. [dostęp 2014-12-24].
 22. Sietse Bakker: Ukrainian broadcasters crossing over to opposition (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-26. [dostęp 2014-12-24].
 23. Sietse Bakker: Stockselius to Ukraine next week (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-23. [dostęp 2014-12-24].
 24. Sietse Bakker: Situation in Ukraine still unstable (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-24. [dostęp 2014-12-24].
 25. Sietse Bakker: Stockselius to Kiev, country still divided (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-29. [dostęp 2014-12-24].
 26. Sietse Bakker: Reference Group to meet this weekend (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-30. [dostęp 2014-12-24].
 27. Sietse Bakker: KIEV 2005 NOT UNDER DISCUSSION (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-02. [dostęp 2014-12-24].
 28. Sietse Bakker: Ukraine's supreme court rules election void (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-04. [dostęp 2014-12-24].
 29. Sietse Bakker: Kiev 2005: Official statement Reference Group (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-13. [dostęp 2014-12-24].
 30. Oliver Rau: 'Eurovision to celebrate the new Ukraine' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-06. [dostęp 2014-12-24].
 31. Sietse Bakker: Spectra+ again official lighting and technical supplier (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-29. [dostęp 2014-12-24].
 32. Sietse Bakker: Stage floor getting installed in Palats Sportu (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-30. [dostęp 2013-11-03].
 33. Sietse Bakker: Welcome to Eurovision Village (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-12. [dostęp 2013-11-03].
 34. Gordon Roxburgh: Ruslana: “Starting to conquer the world” (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2014-12-13].
 35. Itamar Barak: No suitable venue for 2005 in the Ukraine (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-18. [dostęp 2014-12-13].
 36. Itamar Barak: Ponomariov: “I didn't shave to bring Ruslana luck” (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-27. [dostęp 2014-12-13].
 37. Sietse Bakker: Kiev or Athens: a strange story… (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-27. [dostęp 2014-12-13].
 38. Sietse Bakker: Kiev: new building on left bank Dnieper river (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-28. [dostęp 2014-12-13].
 39. Sietse Bakker: 2005 planned venue to be built too late (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-25. [dostęp 2014-12-13].
 40. Roel Philips: Two possible locations in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-10. [dostęp 2014-12-13].
 41. Julia Ostromogilska: Ruslana moving to Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-21. [dostęp 2014-12-13].
 42. Julia Ostromogilska: 'Eurovision 2005 in Kiev Sports Palace' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-04. [dostęp 2014-12-18].
 43. Sietse Bakker: Interfax: Eurovision 2005 in Palats Sportu (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-05. [dostęp 2014-12-18].
 44. Sietse Bakker: Eurovision 2005: EBU and NTU to meet soon (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-28. [dostęp 2014-12-13].
 45. Edwin van Gorp: General producer 2005 appointed (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-10. [dostęp 2013-10-21].
 46. Roel Philips: Tarmo Krimm starts investigation on venues (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-16. [dostęp 2014-12-18].
 47. Jarmo Siim: Eurovision 2005: President and PM involved (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-28. [dostęp 2014-12-13].
 48. André Rodrigues: Reference group makes plans for the future (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-17. [dostęp 2014-12-13].
 49. Roel Philips: Dates to be announced on 15th September (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-10. [dostęp 2014-12-18].
 50. Roel Philips: Kiev 2005: EBU signs major sponsor deals (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-03].
 51. Roel Philips: Fleurop-Interflora signs on as official partner (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-29. [dostęp 2013-11-03].
 52. Sietse Bakker: Nemiroff eastern European partner 2005 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-06. [dostęp 2013-11-03].
 53. Sietse Bakker: Critical sounds about sponsor deal 2005 contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-06. [dostęp 2014-12-24].
 54. Sietse Bakker: EBU elaborates on Nemiroff sponsorship (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-07. [dostęp 2013-11-03].
 55. Sietse Bakker: Kiev 2005: Bytsko official travel company (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-14. [dostęp 2013-11-03].
 56. Sietse Bakker: NTU thinks about orchestra (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-09. [dostęp 2014-12-18].
 57. Roel Philips: Tickets for the 2005 Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-10. [dostęp 2014-12-18].
 58. Roel Philips: Ruslana, DJ Pasha & V. Klytschko to host! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-21. [dostęp 2013-11-03].
 59. Oliver Rau: 'Klitschko brothers to host Song Contest 2005' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-25. [dostęp 2015-05-06].
 60. Sietse Bakker: Breaking news: Ruslana resigns as host (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-04. [dostęp 2013-11-03].
 61. Sietse Bakker: Stockselius explains Ruslana's resignation (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-04. [dostęp 2013-11-03].
 62. Sietse Bakker: 'Draw 2005 running order 21st or 22nd March' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-08. [dostęp 2014-12-18].
 63. Roel Philips: Kiev 2005: Draw to be held on 21st March (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-18. [dostęp 2014-12-24].
 64. Sietse Bekker: RUNNING ORDER OF THE SEMIFINAL (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-22. [dostęp 2013-11-03].
 65. Sietse Bekker: RUNNING ORDER OF THE FINAL (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-22. [dostęp 2013-11-03].
 66. Sietse Bekker: TODAY: The draw for running order (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-22. [dostęp 2013-11-03].
 67. Sietse Bakker: 'Eurovision Song Contest 2005 19 and 21 May' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-08-11. [dostęp 2014-12-18].
 68. Sietse Bakker: Rumours about 2005 date declared false (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-09. [dostęp 2014-12-13].
 69. 69,0 69,1 Edwin van Gorp: EBU will release official book (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-24. [dostęp 2013-10-28].
 70. Roel Philips: Marie Myriam presents official Eurovision book (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-07. [dostęp 2013-11-03].
 71. Sietse Bakker: EBU to investigate 'Zauvijek moja' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-11. [dostęp 2013-11-03].
 72. Roel Philips: Bulgaria: Kaffe accused of plagiarism (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-02. [dostęp 2013-11-01].
 73. Sietse Bakker: Serbia & Montenegro: No violation of rules (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-21. [dostęp 2013-11-03].
 74. Roel Philips: Ukrainian final ends with political farce: Greenjolly! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-02-27. [dostęp 2013-11-03].
 75. "Razom nas bahato" na Eurowizji i na płycie w Polsce (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2005-03-02. [dostęp 2015-05-09].
 76. Sietse Bakker: EBU investigates Ukrainian song (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-04. [dostęp 2013-11-03].
 77. Sietse Bakker: Lyrics Ukrainian song to change (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-07. [dostęp 2013-11-03].
 78. Roel Philips: EBU accepts new lyrics by Greenjolly (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-14. [dostęp 2013-11-03].
 79. Roel Philips: Greenjolly to sing in eight languages (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-30. [dostęp 2013-11-03].
 80. Eurowizja 2005: Ukraińcy zaśpiewają po polsku (pol.). W: Wirtualna Polska [on-line]. www.muzyka.wp.pl, 2005-04-13. [dostęp 2013-02-09].
 81. Roel Philips: Protest action against Greenjolly in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-02. [dostęp 2013-11-03].
 82. Sietse Bakker: '2005 contest with 40 countries or more' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-11. [dostęp 2014-12-18].
 83. Sietse Bakker: Stockselius: “40 countries is the maximum!” (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-25. [dostęp 2014-12-18].
 84. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2014-12-24].
 85. Sietse Bakker: 40 countries to participate in Kiev! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-20. [dostęp 2015-05-06].
 86. Roel Philips: Bulgaria interested in 2005 Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-24. [dostęp 2014-12-19].
 87. Roel Philips: 'Moldova to make first appearance in Kiev' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-20. [dostęp 2015-02-27].
 88. André Rodrigues: Moldova's participation will be confirmed (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-21. [dostęp 2015-02-27].
 89. Roel Philips: KIEV 2005: MOLDOVA GOES EUROVISION! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-05. [dostęp 2015-02-27].
 90. Roel Philips: 'Hungary to participate in Kiev' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-12. [dostęp 2015-02-28].
 91. Paweł Jurczak: Kiev 2005: Hungary on the provisional list (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-05. [dostęp 2015-02-28].
 92. Barry Viniker: Hungary returns to Eurovision stage (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-13. [dostęp 2013-11-04].
 93. Roel Philips: Kiev 2005: Participant list to be announced on Monday (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com. [dostęp 2015-05-05].
 94. André Rodrigues: Czech Republic in 2005? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-08. [dostęp 2014-12-18].
 95. Roel Philips: Czech Republic interested in participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-12. [dostęp 2014-12-19].
 96. Sietse Bakker: KIEV 2005: LEBANON GOES EUROVISION! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-21. [dostęp 2014-12-18].
 97. Sietse Bakker: EBU officially announced participants 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-17. [dostęp 2013-10-20].
 98. Sietse Bakker: CZECH REPUBLIC WITHDRAWS (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-03. [dostęp 2013-10-20].
 99. Roel Philips: Lebanon withdraws for financial reasons (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-15. [dostęp 2013-10-28].
 100. Sietse Bakker: Aline Lahoud first Lebanese participant! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-03. [dostęp 2014-12-18].
 101. Sietse Bakker: Reliable source: Lebanon to participate in 2005! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-20. [dostęp 2015-05-05].
 102. Sietse Bakker: “Luxembourg back in Eurovision next year?” (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2003-04-22. [dostęp 2015-01-22].
 103. Roel Philips: Luxembourg back in 2005? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-06-29. [dostęp 2014-12-18].
 104. Roel Philips: 'Luxembourg never to return to the contest' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-13. [dostęp 2014-12-18].
 105. Roel Philips: Monaco doubts about new participation (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-03. [dostęp 2015-02-27].
 106. Roel Philips: Monaco decides on participation next week (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-18. [dostęp 2015-02-27].
 107. Roel Philips: Monaco: TMC confirms participation in 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-07. [dostęp 2015-02-27].
 108. Oliver Rau: Switzerland will take part in 2005 (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-07-14. [dostęp 2015-02-27].
 109. Eurowizja w TVP (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. www.wirtualnemedia.pl, 2004-12-15. [dostęp 2015-02-16].
 110. Kamil Górecki: Poland will be present in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-13. [dostęp 2015-02-27].
 111. Sietse Bakker: The countries directly qualified for next year (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-05-16. [dostęp 2013-10-20].
 112. Roel Philips: Kiev 2005: Draw to be held on 21st March (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-18. [dostęp 2013-10-20].
 113. Roel Philips: Helena Paparizou to represent Greece (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-22. [dostęp 2013-10-28].
 114. Eurovision Song Contest 1998 Final (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-01].
 115. Sietse Bakker: Chiara to represent Malta again (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-20. [dostęp 2013-11-03].
 116. Eurovision Song Contest 1999 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-01].
 117. Roel Philips: Selma with up-tempo song to Kiev! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-08. [dostęp 2013-11-01].
 118. Eurovision Song Contest 1996 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-10].
 119. Eurovision Song Contest 2002 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-10].
 120. About Constantinos (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2013-11-01].
 121. Roel Philips: Constantinos: third time at Eurovision Song Contest (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-17. [dostęp 2013-11-03].
 122. Eurovision Song Contest 1991 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-10].
 123. Roel Philips: Cyprus chooses 'Ela ela' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-01. [dostęp 2013-11-01].
 124. Roel Philips: Kiev 2005: Constantinos feat. Elena Patroklou (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-22. [dostęp 2013-11-03].
 125. Eurovision Song Contest 1995 (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-06-10].
 126. Roel Philips: Constantinos featuring Elina Konstantopoulou! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-04. [dostęp 2013-11-03].
 127. Roel Philips: Alexandros Panayi to do Greek backing vocals (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-23. [dostęp 2013-11-03].
 128. Roel Philips: All countries obliged to transmit qualifier round (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-24. [dostęp 2014-12-18].
 129. Sietse Bakker: Obligation to broadcast the qualifier round (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-10-31. [dostęp 2014-12-18].
 130. Roel Philips: Last year's refusers to broadcast semifinal (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-04-20. [dostęp 2013-11-03].
 131. 131,0 131,1 Roel Philips: Global Kryner to represent Austria (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-26. [dostęp 2014-08-17].
 132. 132,0 132,1 Roel Philips: Laura & The Lovers for Lithuania (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-26. [dostęp 2014-08-17].
 133. 133,0 133,1 Roel Philips: 2B sings 'Amare' for Portugal (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-22. [dostęp 2014-08-17].
 134. 134,0 134,1 Roel Philips: Zdob si Zdub to represent Moldova (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-26. [dostęp 2014-08-17].
 135. 135,0 135,1 Alexander Borodin: Valters & Kaža for Latvia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-26. [dostęp 2014-08-17].
 136. 136,0 136,1 Roel Philips: Lise Darly to represent Monaco (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-12. [dostęp 2014-08-17].
 137. 137,0 137,1 Itamar Barak: Shiri Maymon to sing for Israel in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-03. [dostęp 2014-08-17].
 138. Sietse Bakker: Belarus selects Angelica Agurbash! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-31. [dostęp 2014-08-17].
 139. Sietse Bakker: Belarus: Angelica to sing 'Love me tonight (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-03-18. [dostęp 2014-08-17].
 140. 140,0 140,1 Sietse Bakker: The Netherlands: Glennis Grace to Kiev! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-14. [dostęp 2014-08-17].
 141. Roel Philips: Selma back for Iceland?! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-07. [dostęp 2014-08-17].
 142. Roel Philips: Selma with up-tempo song to Kiev! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-08. [dostęp 2014-08-17].
 143. Bjarni H. Halldorsson: Selma to sing 'If I had your love' (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-03. [dostęp 2014-08-17].
 144. Roel Philips: RTBF to promote Belgian French speaking culture (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-10. [dostęp 2015-05-05].
 145. 145,0 145,1 Roel Philips: Nuno Resende for Belgium (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-21. [dostęp 2014-08-17].
 146. 146,0 146,1 Jarmo Siim: Suntribe for Estonia ! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-05. [dostęp 2014-08-17].
 147. 147,0 147,1 Barry Viniker: Wig Wam for Norway (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-06. [dostęp 2014-08-17].
 148. 148,0 148,1 Sietse Bakker: Romania: Luminita Anghel & Sistem to Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-06. [dostęp 2014-08-17].
 149. 149,0 149,1 Sietse Bakker: NOX to Kiev for Hungary (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-14. [dostęp 2014-08-17].
 150. 150,0 150,1 Alexander Borodin: Geir Rönning for Finland! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-19. [dostęp 2014-08-17].
 151. 151,0 151,1 Martin Vucic for FYR Macedonia (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-20. [dostęp 2014-08-17].
 152. Roel Philips: Kiev 2005: Andorra participates again (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-09-03. [dostęp 2014-12-18].
 153. 153,0 153,1 Roel Philips: Marian van de Wal to represent Andorra (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-19. [dostęp 2014-08-17].
 154. Remi Kübar: Vanilla Ninja to represent Switzerland? (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-02. [dostęp 2015-02-28].
 155. Roel Philips: Vanilla Ninja to sing for Switzerland in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-09. [dostęp 2014-08-17].
 156. Roel Philips: Vanilla Ninja to sing “Cool vibes” (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-28. [dostęp 2014-08-17].
 157. 157,0 157,1 Roel Philips: Croatia: Boris Novković feat. Lado members (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-05. [dostęp 2014-08-17].
 158. 158,0 158,1 Roel Philips: Chaos in Bulgarian final won by Kaffe (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2014-08-17].
 159. 159,0 159,1 Gordon Roxburgh: Donna & Joseph McCaul for Ireland! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-03-06. [dostęp 2014-08-17].
 160. 160,0 160,1 Roel Philips: Omar Naber for Slovenia! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-06. [dostęp 2014-08-17].
 161. Dansk Melodi Grand Prix 2005 (duń.). W: ESC Connet [on-line]. www.esconnet.dk. [dostęp 2014-08-17].
 162. Sietse Bakker: Jacob Sveistrup to Kiev for Denmark! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-02-12. [dostęp 2014-08-17].
 163. 163,0 163,1 Kamil Górecki: Poland: Ivan & Delfin to Kiev with Czarna dziewczyna (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-01-29. [dostęp 2014-08-17].
 164. 164,0 164,1 Ivan i Delfin na Eurowizję do Kijowa (pol.). [dostęp 2014-08-17].
 165. 165,0 165,1 Eurowizja: Ivan i Delfin w barwach Polski! (pol.). [dostęp 2014-08-17].
 166. Roel Philips: Ledina Celo to sing for Albania in Kiev (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-12-19. [dostęp 2015-05-05].
 167. Sietse Bakker: Constantinos Christoforou for Cyprus (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-11-23. [dostęp 2014-12-24].
 168. Sietse Bakker: Final voting in alphabetic order (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2004-04-08. [dostęp 2013-10-19].
 169. Roel Philips: The 39 spokespersons! (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-17. [dostęp 2013-11-05].
 170. 170,0 170,1 Marcel Bezençon Award - an introduction (ang.). W: Pop Light [on-line]. www.poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-10-01].
 171. The Barbara Dex Award (ang.). W: Euro Dummies [on-line]. www.eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2015-06-10].
 172. Barbara Dex Award (ang.). W: Eurovision House [on-line]. www.eurovisionhouse.nl. [dostęp 2015-06-10].
 173. Roel Philips: Martin Vucic wins Barbara Dex Award (ang.). W: ESC Today [on-line]. www.esctoday.com, 2005-05-25. [dostęp 2015-06-10].
 174. Barbara Dex Award - Die Gewinner seit 1997 (niem.). W: Das Erste [on-line]. www.eurovision.de. [dostęp 2015-06-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]