Magda (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roma Gąsiorowska, która wcieliła się w postać Magdy w filmie Wojna polsko-ruska.

Magda – postać fikcyjna, stworzona przez Dorotę Masłowską na potrzeby powieści Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Książka została wydana w 2002[1]. Zekranizował ją Xawery Żuławski[2]. W Magdę wcieliła się Roma Gąsiorowska-Żurawska, polska aktorka filmowo-telewizyjna, dwukrotnie nominowana do Polskiej Nagrody Akademii Filmowej „Orzeł[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Magda to postać drugoplanowa. Jest największą miłością głównego bohatera, „Silnego”. Ich relacja trwa przez całą fabułę i jest przyczyną rozterek sercowych Silnego. Magda ma włosy w kolorze blond, nosi grubą warstwę makijażu. Większość wolnego czasu spędza w solarium. Nigdy nie odmawia sobie dobrej zabawy, często nadużywa alkoholu i narkotyków, tzw. Speeda. Poszukuje bogatego mężczyzny, który wyrwie ją z Wejherowa – małego nadmorskiego miasteczka – do lepszego świata w USA. Szybko okazuje się, że Silny nie może jej tego zapewnić. Magda została nominowana do Nagrody „Miss Dnia bez Ruska”.

Geneza postaci[edytuj | edytuj kod]

Magda ma papierowy charakter i żyje w konwencji papierowego świata. Urodziła się w ubogiej rodzinie z Wejherowa w drugiej połowie lat 80. XX w.. Dorota Masłowska, tworząc w wieku 16 lat świat przedstawiony w powieści, oparła go na swoich osobistych doświadczeniach, dlatego też przenosimy się do rodzinnego miasta autorki[4]. Osobowość Magdy jest swego rodzaju karykaturą i artystyczną wizją stereotypowej mieszkanki polskiego blokowiska. Od najmłodszych lat żyje w przekonaniu, że skończy jako żona bogatego mieszkańca USA. Marzy o tym, by przeżyć swoje życie jak księżniczka z bajek Disneya.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dorota Masłowska, Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną, Warszawa: Noir sur Blanc, 2016, ISBN 978-83-7392-607-3, OCLC 981602550 [dostęp 2020-06-05].
  2. Żuławski Xawery [online], Gildia Reżyserów Polskich [dostęp 2020-06-05].
  3. Orły 2012: ogłoszono nominacje [online], kultura.onet.pl, 23 lipca 2012 [dostęp 2020-06-05].
  4. Dorota Masłowska | Życie i twórczość | Artysta [online], Culture.pl [dostęp 2020-06-05] (pol.).