Maglič

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maglič
Маглич
Ilustracja
Południowe baszty zamku Maglič
Państwo

 Serbia

Miejscowość

Kraljevo

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Właściciel

miasto Kraljevo

Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, w centrum znajduje się punkt z opisem „Maglič”
Ziemia43°36′49″N 20°33′07″E/43,613611 20,551944

Maglič (cyr. Маглич) – XIII-wieczna twierdza położona 20 km na południe od Kraljeva w Serbii. Zamek został zbudowany na szczycie wzgórza w zakolu rzeki Ibar ok. 100 metrów ponad poziomem rzeki. Twierdza strzegła jedynej drogi łączącej dolinę Moravy z Kosowem. Jej nazwa pochodzi od serbskiego słowa „Magla” (Магла) – mgła. W 1979 r. Maglič został wpisany na serbską listę Pomników Kultury Wyjątkowego Znaczenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Maglič został zbudowany prawdopodobnie w I połowie XIII w. przez Stefana Pierwszego Koronowanego lub jego syna Stefana Urosza I. W okresie Carstwa Serbskiego był siedzibą arcybiskupa Danila II, który tu właśnie napisał swoje hagiografie.

Po zdobyciu Smedereva 20 czerwca 1459 r. Turcy zajęli również Maglič i utrzymywali go do momentu zajęcia przez Serbów w czasie V wojny austriacko-tureckiej. Po stłumieniu serbskiego powstania Turcy odbili zamek, opuszczając go jednak niedługo potem.

W czasie II powstania serbskiego wojewoda Radoslav Jelečanin urządził w pobliżu Magliča zasadzkę na oddział tureckich żołnierzy, zatrzymując ich atak od strony Novego Pazaru[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W skład zamku wchodziło siedem baszt i donżon, połączonych z murami obronnymi. Baszty były typowe dla średniowiecznych fortec na Bałkanach, z trzema kamiennymi ścianami i drewnianą konstrukcją od strony wnętrza zamku[2]. Maglič miał jedną bramę od strony północnej oraz małą furtę w jednej z baszt od południowego wschodu. Wewnątrz twierdzy znajdują się resztki pałacu, koszar i kościoła pw. św. Jerzego[3]. Jest też duży zbiornik na wodę i studnia. W południowej części zamku trzy baszty zostały zbudowane obok siebie, by dać lepszą ochronę przed atakami.

Stan współczesny[edytuj | edytuj kod]

Zamek został częściowe zrekonstruowany po I wojnie światowej, ale zasadnicza rekonstrukcja została przeprowadzona pod koniec lat 80. XX wieku. Wtedy zostały zrekonstruowane drewniane stropy w basztach i osłony biegnące wzdłuż murów. Obecnie stanowią zagrożenie, ponieważ ich część jest spróchniała[1].

Corocznie podnóże zamku jest punktem startowym do tradycyjnego spływu rzeką Ibar do Kraljeva, znanego jako Veseli spust. Używane są różne jednostki pływające, a uczestnikami są często politycy. Zwykle w całodziennej imprezie uczestniczy ponad 3 tysiące jednostek[4].

W 2010 r. Maglič miał być dalej rekonstruowany dzięki funduszom miejscowym, jak i finansowej pomocy ze strony Włoch[5].

Zamek Maglič

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tvrđava Maglič. [dostęp 2017-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-01-09)]. (serb.).
  2. stari grad Maglič. [dostęp 2017-01-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-09)]. (serb.).
  3. Średniowieczny gród Maglič. [dostęp 2017-01-08]. (pol.).
  4. Весели спуст. [dostęp 2017-01-08]. (serb.).
  5. Obnova grada Magliča. [dostęp 2017-01-07]. (serb.).