Przejdź do zawartości

Maria Teresa Poniatowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Teresa z Poniatowskich Tyszkiewiczowa
Ilustracja
Kazimierz Wojniakowski, Portret Marii Teresy z Poniatowskich Tyszkiewiczowej
Herb
Ciołek
Rodzina

Poniatowscy

Data i miejsce urodzenia

28 listopada 1760
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

2 listopada 1834
Tours

Ojciec

Andrzej Poniatowski

Matka

Theresa Kinsky von Wchinitz und Tettau

Mąż

Wincenty Tyszkiewicz

Odznaczenia
Kawaler/Dama Honoru i Dewocji – Zakon Maltański (SMOM)

Maria Teresa Antonina Józefina z Poniatowskich Tyszkiewiczowa (ur. 28 listopada 1760 w Wiedniu, zm. 2 listopada 1834 w Tours we Francji) – dama Krzyża Orderowego zakonu maltańskiego[1].

Urodziła się jako pierwsze dziecko generała-lejtnanta w służbie austriackiej i czeskiej Andrzeja Poniatowskiego (późniejszego księcia Korony Czeskiej) i hrabianki Theresy Kinsky von Wchinitz und Tettau. Do chrztu trzymała ją cesarzowa Maria Teresa. Jej bratem był książę Józef Poniatowski.

Gdy miała trzynaście lat na gruźlicę zmarł jej ojciec, co spowodowało, że wziął ją pod kuratelę brat jej ojca król Stanisław August Poniatowski. Mieszkając w Wiedniu, zachorowała w szesnastym roku życia, w wyniku czego usunięto jej gałkę oczną. Gdy miała osiemnaście lat, zgodnie z wolą Stanisława Augusta, wydano ją za mąż za Wincentego Tyszkiewicza herbu Leliwa, hrabiego na Łohojsku i Świsłoczy, referendarza wielkiego litewskiego. Małżeństwo nie było udane, dlatego wkrótce opuściła męża[2].

Przez 30 lat, od 1807, blisko z nią związany był francuski minister spraw zagranicznych Francji Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ciąg dalszy Kalendarzyka narodowego i obcego na rok ... 1792 czyli II część, z konstytycyami od roku 1788 dnia 6 października do roku 1791 dnia 23 grudnia przez daty oznaczonemi, s. 428.
  2. Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum - Maria Teresa Tyszkiewicz, część 1 [online], www.zamek-krolewski.pl [dostęp 2019-06-30].