Maria Teresa Rafaela Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy Marii Teresy Burbon. Zobacz też: inne osoby noszące imię Maria Teresa.
Maria Teresa Hiszpańska
Ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
delfina Francji
Okres od
do 22 lipca 1746
Jako żona Ludwika Ferdynanda Burbona
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 11 czerwca 1726
Madryt
Data i miejsce śmierci 22 lipca 1746
Pałac wersalski
Ojciec Filip V Hiszpański
Matka Elżbieta Farnese
Mąż Ludwik Ferdynand Burbon
Dzieci Maria Teresa
Maria Teresa, delfina Francji (1746)

María Teresa Rafaela de Borbón, Marie-Thérèse-Antoinette-Raphaëlle de Bourbon (ur. 11 czerwca 1726 w Real Alcázar de Madrid - zm. 22 lipca 1746, w Pałacu Wersalskim) - infantka hiszpańska, później delfina Francji jako pierwsza żona Ludwika Ferdynanda Burbona.

Była córką Filipa V, króla Hiszpanii, i jego drugiej żony - Elżbiety Farnese. W 1725 Ludwik XV, król Francji, zerwał swoje zaręczyny ze starszą siostrą Marii Teresy - Marianną Wiktorią. Zamiast niej Ludwik poślubił Marię Leszczyńską, polską królewną, z którą miał dziesięcioro dzieci, m.in. Ludwika Ferdynanda. Aby zdrowić trudne stosunki między Hiszpanią a Francją, gdzie rządziły dwie gałęzie dynastii Burbonów, zaplanowano małżeństwo Marii Teresy i Ludwika Ferdynanda. Ślub per procura odbył się w Madrycie 18 grudnia 1744, a następnie w kaplicy pałacu w Wersalu 23 lutego 1745.

Delfina Francji[edytuj | edytuj kod]

Małżeństwo rozpoczęło się źle, ponieważ delfin nie mógł go skonsumować. Było to upokorzenie dla Marii Teresy i podkopało jej pozycję na dworze królewskim. Ostatecznie małżeństwo zostało skonsumowane we wrześniu 1745, co położyło kres wszelkim plotkom i insynuacjom. Para stała się sobie bardzo bliska i oddana, większość czasu spędzała razem. Takie zachowanie silnie kontrastowało z zachowaniem samego króla, który właśnie rozpoczął swój romans ze słynną Madame Pompadour. Delfina i jej mąż szybko znienawidzili królewską metresę. Maria Teresa nie lubiła króla również za to, że nie brał on udziału w Komunii Świętej oraz ignorował ją samą.

Maria Teresa była bardzo nieśmiała i nie interesowały ja żadne gry, więc wolała spędzać większość czasu w swoich apartamentach. Niektórzy opisywali ją w pochlebny sposób jako piękną i dystyngowaną, inni wyśmiewali się z jej rudych włosów. Jeszcze w 1745 zaszła w ciążę i jej dziecko miało się urodzić na początku lipca 1746. Ostatecznie poród odbył się dopiero 19 lipca, co zirytowało niecierpliwego delfina, a Maria Teresa urodziła dziewczynkę:

  • Marię Teresę Francuską, znaną jako Madame Royale, zmarłą 27 kwietnia 1748.

Maria Teresa nie odzyskała sił po porodzie i zmarła trzy dni później, 22 lipca. Jej śmierć zasmuciła delfina, który jednak rok później ożenił się po raz drugi, z Marią Józefą Wettyn - księżniczką polską.