Marianna Wiktoria Burbon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marianna Wiktoria Burbon
królewna Hiszpanii, królowa Portugalii i Algarve
Ilustracja
ilustracja herbu
podpis
królowa Portugalii
Okres od 1750
do 24 lutego 1777
Jako żona króla Józefa I Reformatora
Poprzedniczka Maria Anna Habsburg
Następczyni Maria I
regentka Portugalii
Okres od 1774
do 24 lutego 1777
W imieniu Józefa I Reformatora
Dane biograficzne
Dynastia Burbonowie
Data urodzenia 31 marca 1718
Data śmierci 15 stycznia 1781
Ojciec Filip V Burbon
Matka Elżbieta Farnese
Mąż Józef I Reformator
Dzieci Maria I,
Marianna Franciszka Józefa,
Maria Franciszka Dorota,
Maria Franciszka Benedykta

Marianna Wiktoria Burbon (Hiszpańska, hiszp. Mariana Victoria, port. Mariana Vitória, ur. 31 marca 1718, zm. 15 stycznia 1781) − najstarsza córka króla Hiszpanii Filipa V Burbona i jego drugiej żony, Elżbiety Farnese. Królowa Portugalii i Algarve.

Dzięki staraniom kardynała Alberoni, jako 3-letnia dziewczynka została zaręczona z 11-letnim królem Francji Ludwikiem XV Burbonem. Została wysłana do Francji i tam znalazła się pod opieką księżnej-wdowy Conti, znanej z piękności nieślubnej córki króla Ludwika XIV i Ludwiki de la Valliere. Nazywana była L'infante-reine (Królową-infantką), ale zaręczyny odwołało, a ją samą odesłano do rodzinnej Hiszpanii. Książę de Bourbon i jego kochanka Markiza de Prie, zaaranżowali małżeństwo Ludwika XV z księżniczką polską Marią Leszczyńską, a Marianna Wiktoria została zaręczona z późniejszym królem Portugalii Józefem I Reformatorem. Ich ślub miał miejsce 19 stycznia 1729 roku w Elvas. W tym samym roku, jej brat, Ferdynand VI, ożenił się z siostrą Józefa Marią Barbarą Braganza.

Kiedy w 1774 roku jej mąż został ogłoszony niezdolnym do dalszego rządzenia, Marianna Wiktoria została regentką i była nią do śmierci Józefa 24 lutego 1777 roku. W 1777 jej najstarsza córka Maria została pierwszą portugalską królową samodzielnie rządzącą jako Maria I.

Potomstwo Marianny Wiktorii[edytuj | edytuj kod]

Marianna Wiktoria i Józef mieli 4 córki: