Przejdź do zawartości

Marian Babirecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marian Babirecki
Data i miejsce urodzenia

18 stycznia 1933
Hnidawa k. Tarnopola

Data i miejsce śmierci

5 czerwca 1980
Ocean Atlantycki okolice Hawany

Przyczyna śmierci

utonięcie

Zawód, zajęcie

inżynier

Marian Babirecki (ur. 18 stycznia 1933 w Hnidawie k. Tarnopola, zm. 5 czerwca 1980 na Oceanie Atlantyckim) – inżynier, jeździec, trener jeździectwa, olimpijczyk z Rzymu 1960. Mieszkał w Gnieźnie, zaczął jeździć konno w tamtejszym Stadzie Ogierów pod pieczą legendarnego trenera jeździectwa Czesława Matławskiego. Absolwent Liceum im. B Chrobrego w Gnieźnie[1], gdzie w 1951 otrzymał świadectwo dojrzałości. Ukończył dwie Wyższe Szkoły Rolnicze z tytułami inżynierskimi w zakresie technologii drewna (we Wrocławiu) i zootechniki (w Poznaniu).

Jeździł na wielu koniach, zarówno w konkursach skoków, jak i we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Miał też w karierze starty w rozmaitych gonitwach, m.in. w Wielkiej Pardubickiej. Najwięcej sukcesów odniósł na koniu Volt[2], na którym zdobył w WKKW 8. miejsce na olimpiadzie w Rzymie w 1960 r. i tytuł mistrza Europy w 1965 r. Pomiędzy tymi dwiema imprezami koń przeszedł długotrwałe leczenie i nie startował przez prawie trzy lata, gdyż groziła mu utrata wzroku. Gdy w 1967 r. Volt musiał zakończyć karierę sportową z powodu stanu zdrowia, zakończył ją też Marian Babirecki[3].

Po zakończeniu kariery był trenerem jeździeckim na Kubie do 1975 r., po czym podjął tam pracę w zawodzie technologa drewna.

Uprawiał nurkowanie i w trakcie jednego z nurkowań zginął tragicznie w Atlantyku w rejonie Hawany, podczas polowania z kuszą. Pochowany został w Mielcu[4].

Osiągnięcia

[edytuj | edytuj kod]

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Jego druga żona Krystyna była trenerem jeździectwa, współpracowała z reprezentacją Polski w pięcioboju nowoczesnym[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Absolwenci. Stowarzyszenie Absolwentów I LO.[dostęp 2014-03-03]
  2. Baza koni
  3. Patryk Arłamowski QnWortal, Zasłużona para - Babirecki i ''Volt'' [online], www.qnwortal.pl [dostęp 2016-07-16].
  4. Biografie • Polski Komitet Olimpijski [online], www.olimpijski.pl [dostęp 2016-07-16] (pol.).
  5. Wielka encyklopedia sportu. A-B, wyd. Kraków 2006, s. 210

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]