Marian Paździoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marian Paździoch
Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn
Ilustracja
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha
Pierwsze wystąpienie odc. 1 pt. Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Ryszard Kotys
Dane biograficzne
Pochodzenie  Polska
Płeć mężczyzna
Rodzina Helena Paździoch z d. Majsner
(żona)
Janusz Marian Paździoch (syn)[1]
Inne informacje
Specjalność biznes
Zajęcie handel na bazarze
Atrybuty wełniany beret zrobiony przez żonę

Marian Janusz Paździoch (właśc. Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn[2]) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.

W latach 70. poznał i ożenił się z Heleną, z domu Majsner.

Na co dzień wraz z żoną pracuje na bazarze, gdzie sprzedaje bieliznę. Ma słabą głowę do alkoholu. W młodości był ministrantem. Jego imię z bierzmowania to Patryk. Często kradnie papier z toalety, którą współdzieli z Ferdynandem Kiepskim[2] i Arnoldem Boczkiem[2].

W starszych odcinkach Mariana Paździocha przedstawiano jako przebiegłego i sprytnego człowieka, rywalizującego z sąsiadem, Ferdynandem[2] i kradnącego jego pomysły. W nowszych odcinkach Marian Paździoch często trzyma sojusz z Ferdynandem i pije z nim wódkę, jednak nadal wchodzi w konflikty z Kiepskim. Początkowo Marian Paździoch miał być postacią epizodyczną w serialu. Nazwisko postaci wzięło się od piosenki Na podwórku u Paździocha, którą usłyszał jeden z producentów serialu[3].

W 541. odcinku serialu Marian poznaje swojego syna, Janusza Mariana z romansu sprzed 50 lat. Janusz wprowadza się do jego mieszkania.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W "Świecie według Kiepskich" będzie nowy Paździoch. Ryszard Kotys zniknie z serialu?. rmf.fm, 2019-01-31. [dostęp 2019-02-14].
  2. a b c d Marian Paździoch. kiepscy.org.pl. [dostęp 2019-02-14].
  3. Anna Gronczewska: Ryszard Kotys: Miałem zagrać Ferdka Kiepskiego. dzienniklodzki.pl, 2012-11-17. [dostęp 2019-02-14].