Marian Paździoch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marian Paździoch
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Ryszard Kotys, odtwórca roli Mariana Paździocha.
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Ryszard Kotys
Informacje
Imię i nazwisko Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bibersztajn
Przydomek Menda
Specjalność handel damską bielizną na bazarze
Rodzina Helena Paździoch z d. Majsner
(żona)
Lola Paździoch zd. Froilein
(babcia)[1]
Ernest von Paździoch
(dziadek)[1]

Marian Paździoch, właściwie Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Biberstein[2] (ur. październik 1945 w Wąchocku) – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego Świat według Kiepskich, wyprodukowanego i emitowanego od 1999 roku przez Telewizję Polsat i Polsat 2. W jego rolę wciela się Ryszard Kotys.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Marian Paździoch z pochodzenia jest Niemcem. W młodości grał w zespole ludowym na bąku[3]. W 1962 roku dowodził rowerem wodnym na Mazurach, na zjeździe emerytów[4]. Był też latarnikiem, ale na skutek spisku, w wyniku którego doszło do katastrofy, zwolniono go. Był członkiem nowojorskiego klubu jazzowego, grał na saksofonie, miał wówczas pseudonim Ptasznik – jest to aluzja do saksofonisty jazzowego Jana Ptaszyna Wróblewskiego[5].

Jest sąsiadem Ferdynanda Kiepskiego. Jest żonaty z Heleną, z którą nie doczekali się potomstwa. Jest łysy i często chodzi nieogolony. Lubi nosić wełniany beret z antenką.

Bohater mówi o sobie, że jest biznesmenem. Na co dzień pracuje na wrocławskim bazarze przy alei Solidarności, gdzie prowadzi stoisko z damską bielizną. Oprócz tego często prowadzi inne, drobne interesy. W niedziele służy do mszy w lokalnej parafii.

Ze względu na swój charakter Paździoch często popada w konflikty z Ferdynandem Kiepskim. Nigdy nie krył swej niechęci do swego najbliższego sąsiada. Podobnie jak on, nie stroni on od alkoholu.

Z odcinka 480. wynika, że posiada także imię z bierzmowania – Patryk.

Współpraca z „systemem”[edytuj | edytuj kod]

W czasach PRL służył w ORMO, o czym świadczy posiadany przez niego kask tej jednostki. Czynnie współpracował z innymi organizacjami militarnymi, gdyż wielokrotnie wspominał, że w momencie ruszania do ataku łamały nam się tarcze i pałki[6]. W jednym z odcinków Marian Paździoch, ukrywając się w domowej piwnicy, spala własną teczkę z okresu współpracy z SB[7]. Jak twierdzi jego żona, Paździoch czynnie i z własnej woli współpracował z SB[7].

Przypisy

  1. a b Odcinek 274. "Złota rączka"
  2. Odcinek 220. "Szkielet fon Bibersztajna"
  3. Odcinek 13. "Kiepscy dają czadu"
  4. Odcinek 99. "Titanic"
  5. Odcinek 331. "Cały ten jazz"
  6. Odcinek 50. "W kamasze"
  7. a b Odcinek 238. "Lista Mariana"