Mocny Full

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mocny Full
piwo
Inne nazwy

CYC BEER

Producent Browar Kiper

Mocny Full – marka piwa wymyślona na potrzeby sitcomu Świat według Kiepskich. Jest to ulubione piwo głównego bohatera serialu, Ferdynanda Kiepskiego, bez którego nie może on żyć. Gdy go brakuje, Ferdek traci sens życia, siwieje i znajduje się na skraju wyczerpania[1]. Piwo Mocny Full piją też inni bohaterowie serialu, jak syn Ferdynanda Waldek oraz sąsiedzi Marian Paździoch i Arnold Boczek.

W początkowych odcinkach serialu piwo Mocny Full jeszcze się nie pojawiało.

Wygląd puszki jest bardzo prymitywny - napisany prostą czcionką (Impact) czarny napis o treści „MOCNY FULL” na żółtym tle. Powstała przez nalepienie etykiety Mocny Full na puszkę piwa Tatra.

Na początku serialu puszka Mocnego Fulla kosztowała 2,50 albo mniej[2]. Potem okazało się, że jedna puszka kosztuje 3 zł[3]. Następnie cena wzrosła do 3 zł 25 gr[4].

Występuje też w butelkach[5].

Na początku emisji serialu przez krótki czas piwo o takiej nazwie było dostępne w sprzedaży, zostało jednak wycofane z powodu naruszenia przez producenta piwa praw autorskich należących do autorów serialu (produkowane było przez Browar Kiper w Piotrkowie Trybunalskim). W serialu pojawiła się również puszka marki Cooler[6]. W niektórych odcinkach zamiast napisu MOCNY FULL widniały napisy MOC, MOC FULL albo PIEKIELNIE MOCNY FULL[7].

W odcinku 353 pt. Tryptyk Dolnośląski cz. 1 - Ostatni wódz plemiona Szoszonów nazwa piwa to CYC BEER. Prawdopodobnie dlatego, że piosenkę z czołówki w serialu wykonuje zespół Big Cyc, innym powodem może być sposób, w jaki Ferdynand Kiepski zwraca się do Waldusia - per „Cycu”.

Inną marką piwa wymyśloną na potrzeby serialu była zagraniczna marka Super Extra Lux, stanowiąca dla Mocnego Fulla konkurencję[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odcinek 34 pt. Zagadka nieśmiertelności
  2. W odcinku 57 pt. Magister, jego mać Walduś mówi o tym, że za 10 złotych kupiłby sobie cztery piwka.
  3. W odcinku 58 pt. Kazachstanskije wieciera Ferdek mówi o tym, że 2 piwa kosztują 6 złotych.
  4. Odcinek 288 pt. Buty z Kalkuty
  5. M.in. Odcinek 206 pt. Grzałka
  6. Odcinek 14 pt. Właściciele i odcinek 16 pt. Wio
  7. Odcinek 157 pt. Lucyferdek
  8. Odcinek 75 pt. Browar z kominem