Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ferdynand Kiepski
Ilustracja
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Pierwsze wystąpienie Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Dane biograficzne
Rodzina Waldemar Kiepski (syn)
Mariola Kiepska (córka)

Rozalia Kopeć (teściowa) Jolanta Kiepska (synowa)
małżeństwo: Halina Kiepska

Ferdynand Stanisław Kiepski (ur. 9 lipca 1950 w okolicach Białegostoku) – postać fikcyjna, główny bohater serialu komediowego Świat według Kiepskich. Rolę tę odgrywa Andrzej Grabowski.

Początkowo w Ferdynanda miał wcielić się Andrzej Gałła (grający w serialu prezesa Kozłowskiego), który wygrał casting. Szefowie Polsatu zdecydowali jednak, że potrzebny jest bardziej znany aktor[1]. Propozycję w tej kwestii złożono Januszowi Rewińskiemu, który jednak – po zapoznaniu się z scenariuszem – jej nie przyjął. Kandydatem na odtwórcę głównej postaci był też Ryszard Kotys, ale z powodu wieku zaproponowano mu rolę Mariana Paździocha[2]. Ostatecznie angaż otrzymał Andrzej Grabowski. Według pierwotnego scenariusza Kiepski miał nosić imię Ludwik, które jednak nie spodobało się Grabowskiemu, więc zmieniono je na Ferdynand (w jednym z wywiadów powiedział, że był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do szkoły podstawowej, której jednak nie ukończył. W odcinku Jak ten czas leci, ukończył studia chemiczne.

Czasy PRL-u[edytuj | edytuj kod]

W 1968 odbył zasadniczą służbę wojskową w wojskach pancernych Ludowego Wojska Polskiego. Działał w podziemiu politycznym (między innymi w KOR-ze) – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej. W 1971 pracował w wypożyczalni kajaków w Zawichoście. Sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora, stojąc przy ulicy Świdnickiej, w 1974 spotkał tam I sekretarza PZPR, Edwarda Gierka. Ożenił się z Haliną Kopeć 13 sierpnia 1975 roku, w Zawierciu. 22 listopada 1980 urodził im się syn, Waldemar, a 6 czerwca 1983 córka, Mariola.

Po roku 1989[edytuj | edytuj kod]

Podejmował się różnych prac, m.in.: redaktora naczelnego gazetki osiedlowej Promyk, portiera lub urzędnika, jednak kończyły się one najczęściej fiaskiem. Był posłem na Sejm, kandydował na prezydenta. W dalszym ciągu pozostaje bezrobotny.

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Jest głową rodziny Kiepskich. Mieszka wraz ze swoją rodziną na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu, w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4, w której ich domownikiem była także jego teściowa Rozalia, której próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością). Ma brata Stanisława, który mieszka w USA.

Ferdek jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy (twierdzi, że praca jest prymitywnym sposobem spędzania wolnego czasu i że w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem). Za cel obrał sobie zdobycie dużej ilości pieniędzy najmniejszym wysiłkiem. Jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji (głównie piłki nożnej i programów informacyjnych). Pije piwo Mocny Full i wódkę, pali papierosy Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]