Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Kiepski
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Informacje
Małżonek Halina Kiepska
Rodzina Waldemar Kiepski
(syn)
Mariola Kiepska
(córka)

Ferdynand Kiepski – postać fikcyjna, główny bohater serialu komediowego Świat według Kiepskich, w jego rolę wciela się Andrzej Grabowski.

Odtwórcą roli Ferdynanda miał być początkowo Andrzej Gałła (grający obecnie w serialu prezesa Kozłowskiego), który wygrał casting. Szefowie Polsatu zdecydowali jednak, że potrzebny jest bardziej znany aktor[1]. Pierwotnie wybór padł na Janusza Rewińskiego, który po zapoznaniu się z scenariuszem zrezygnował z propozycji. Jednym z kandydatów do odtwórcy roli Kiepskiego był też grający Mariana Paździocha Ryszard Kotys, ale z powodu wieku zaproponowano mu inną rolę[2]. Ostatecznie angaż otrzymał Andrzej Grabowski. Początkowo zgodnie ze scenariuszem Ferdynand Kiepski miał nosić imię Ludwik. Imię to nie podobało się jednak Grabowskiemu, wskutek czego zmienił je na Ferdynand, gdyż jak powiedział w jednym z wywiadów, „był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski”.

Charakterystyka postaci[edytuj]

Ferdynand Kiepski, w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest głową rodziny Kiepskich. Mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Jego żona to Halina, mają dwoje dzieci: Waldemara i Mariolę. Jego domownikiem była także teściowa Rozalia, której główny bohater próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością).

Ferdynand jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy (twierdzi, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem). Jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji (głównie piłki nożnej i programów informacyjnych). Pije piwo marki Mocny Full i wódkę, pali papierosy Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław.


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]