Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Kiepski
Ilustracja
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Pierwsze wystąpienie Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Dane biograficzne
Rodzina Waldemar Kiepski (syn)
Mariola Kiepska (córka)

Rozalia Kopeć (teściowa) Jolanta Kiepska (synowa)
małżeństwo: Halina Kiepska

Ferdynand Kiepski – postać fikcyjna, główny bohater serialu komediowego Świat według Kiepskich. Rolę tę odgrywa Andrzej Grabowski.

Początkowo w Ferdynanda miał wcielić się Andrzej Gałła (grający w serialu prezesa Kozłowskiego), który wygrał casting. Szefowie Polsatu zdecydowali jednak, że potrzebny jest bardziej znany aktor[1]. Propozycję w tej kwestii złożono Januszowi Rewińskiemu, który jednak – po zapoznaniu się z scenariuszem – jej nie przyjął. Kandydatem na odtwórcę głównej postaci był też Ryszard Kotys, ale z powodu wieku zaproponowano mu rolę Mariana Paździocha[2]. Ostatecznie angaż otrzymał Andrzej Grabowski. Według pierwotnego scenariusza Kiepski miał nosić imię Ludwik, które jednak nie spodobało się Grabowskiemu, więc zmieniono je na Ferdynand (w jednym z wywiadów powiedział, że był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski).

Charakterystyka postaci[edytuj]

Ferdynand Kiepski, syn Romana, w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest głową rodziny Kiepskich. Mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 na osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. Jego żoną jest Halina i ma z nią dwoje dzieci: Waldemara i Mariolę. Ich domownikiem była także jego teściowa Rozalia, której próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością). Ma brata Stanisława, który mieszka w USA.

Ferdek jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy (twierdzi, że praca jest prymitywnym sposobem spędzania wolnego czasu i że w Polsce nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem). Za cel obrał sobie zdobycie dużej ilości pieniędzy najmniejszym wysiłkiem. Jego ulubionym zajęciem jest oglądanie telewizji (głównie piłki nożnej i programów informacyjnych). Pije piwo Mocny Full i wódkę, pali papierosy Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław.

W czasach PRL-u sprzedawał wodę sodową z saturatora stojącego przy ulicy Świdnickiej.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]