Ferdynand Kiepski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ferdynand Kiepski
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Odtwórca roli Ferdynanda Kiepskiego, Andrzej Grabowski
Pierwszy odcinek Umarł odbiornik, niech żyje odbiornik!
Grany przez Andrzej Grabowski
Informacje
Imię i nazwisko Ferdynand Stanisław Kiepski[a]
Małżonek Halina Kiepska z d. Kopeć
Rodzina
Bliższa:
Roman Kiepski
(ojciec)
Stanisław Kiepski
(brat)
Waldemar Kiepski
(syn)
Mariola Kiepska
(córka)
Stanisław Kiepski
(wuj)
Lutka Kiepska
(ciotka; żona Stanisława)
Ziemowit Kiepski
(bratanek; syn Stanisława i Lutki)
Władysław Kiepski
(wuj)
Jolanta Kiepska z d. Kopciarz
(synowa; żona Waldemara)
Dalsza:
Rozalia Kopeć
(teściowa)
Janek
(teść)
Dziecko Tutenchama i Rozalii
(szwagier)

Ferdynand Kiepski (ur. 9 lipca 1950 w Żabiance) – postać fikcyjna, główny bohater serialu komediowego Świat według Kiepskich, w jego rolę wciela się Andrzej Grabowski.

Odtwórcą roli Ferdynanda miał być początkowo Andrzej Gałła (grający obecnie w serialu prezesa Kozłowskiego), który wygrał casting. Szefowie Polsatu zdecydowali jednak, że potrzebny jest bardziej znany aktor[1]. Pierwotnie wybór padł na Janusza Rewińskiego, który po zapoznaniu się z scenariuszem zrezygnował z propozycji. Jednym z kandydatów do odtwórcy roli Kiepskiego był też grający Mariana Paździocha Ryszard Kotys, ale okazał się być zbyt sędziwy, więc zaproponowano mu inną rolę[2]. Ostatecznie angaż otrzymał Andrzej Grabowski. Początkowo zgodnie ze scenariuszem Ferdynand Kiepski miał nosić imię Ludwik. Imię to nie podobało się jednak aktorowi Andrzejowi Grabowskiemu, zmienił je na Ferdynand, gdyż jak powiedział w jednym z wywiadów, „był kiedyś Ferdynand Wspaniały, to niech teraz będzie Ferdynand Kiepski”.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ferdynand Kiepski (syn Romana[3]), w serialu zwykle nazywany Ferdkiem, jest głową rodziny Kiepskich. Po swoim dziadku posiada korzenie niemieckie. Mieszka wraz ze swoją rodziną w starej kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Jego żona to Halina (wzięli ślub w 1972 roku.), mają dwoje dzieci: Waldemara i Mariolę. W domu mieszkała jeszcze babka Rozalia, teściowa Ferdynanda, której główny bohater próbował zwykle ukraść rentę i lubił dokuczać (z wzajemnością).

Ferdynand jest z natury bardzo leniwy, nie chce się przemęczać i podjąć stałej pracy (twierdzi, że w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z jego wykształceniem). Na co dzień zajmuje się oglądaniem telewizji. Pije piwo marki Mocny Full i wódkę, pali papierosy Kiepy. Jest kibicem Śląska Wrocław.

Z odcinka 480 wynika, że posiada także imię z bierzmowania – Stanisław.

Przeszłość[edytuj | edytuj kod]

W młodości był nazywany Cycem, przydomek ten odziedziczył również jego syn.

W czasach PRL Kiepski przez piętnaście lat sprzedawał wodę sodową z przewoźnego saturatora przy ulicy Świdnickiej. Wówczas poczęstował nią I sekretarza PZPR, Edwarda Gierka, od którego otrzymał bukiet biało-czerwonych goździków i butelkę gruzińskiego koniaku marki Kurdenawardze. Został także przez niego nazwany wzorem człowieka pracy.

Najprawdopodobniej działał w podziemiu politycznym – brał udział w odbijaniu na powielaczu gazetki opozycyjnej.

W jednym z odcinków pojawia się jego alternatywna biografia przecząca danym zamieszczonym w innych odcinkach, co jest jedną z charakterystycznych cech sitcomów. Tłumaczy żonie, że nie może podjąć żadnej pracy nie z powodu lenistwa, lecz ciążącej na nim klątwy. Według swojej opowieści, urodził się jako III syn Semutta i Kippy w Zachodniej części delty Nilu. Nazywał się Sinue Isztar Aszirad Amon Tutan Elenor Suarel Ibrachim. Budował piramidę dla Mnemotypa IV i jego żony Fernetetete. Podczas budowy złorzeczył faraonowi, przez co został skazany przez niego na wieczne bezrobocie.

Według Mariana Paździocha, Ferdynand za czasów PRL był tajnym współpracownikiem SB pod pseudonimem Laczek.

W czasie PRL-u Ferdynand Kiepski odbył służbę w wojskach pancernych Ludowego Wojska Polskiego.


Uwagi

  1. Imię Stanisław z bierzmowania

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]