Marie Touchet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marie Touchet
Ilustracja
Markiza d'Entragues
Jako żona Charlesa Balzaca d'Entragues
Dane biograficzne
Data urodzenia 1549
Data śmierci 28 marca 1638
Ojciec Jean Touchet
Matka Marie Mathy
Mąż Charles Balzac d'Entragues, markiz d'Entragues
Dzieci Karol de Valois, książę de Angoulême
Katarzyna Henriette, markiza de Verneuil

Marie Touchet (ur. 1549, zm. 28 marca 1638) – jedyna znana historii kochanka króla Francji Karola IX.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Chociaż urodziła się w mieszczańskiej rodzinie w Orleanie jako córka dowódcy hugenotów Jeana Touchet i jego pierwszej żony Marie Mathy. Na dworze nazywano ją anagramem Je Charme Tout (litery I i J bywały traktowane zamiennie), co znaczy „oczarowuję wszystkich”. Autorem tej gry słów był Henryk, król Nawarry, późniejszy władca Francji.

W wieku siedemnastu lat została kochanką Karola IX. W 1573 roku urodziła królowi syna, Karola de Valois, późniejszego księcia de Angoulême, który był jedynym synem króla urodzonym zaledwie na rok przed jego śmiercią, po której powierzył kochankę i syna swojemu młodszemu bratu i następcy na tronie, Henrykowi III. Nowy król był wierny woli zmarłego brata i wyniósł małego Karola do godności książęcej i zapewnił mu miejsce na dworze. Marie Touchet otrzymała rentę ze względu na swoje usługi dla Karola IX i wprowadził ją do swojego najbliższego kręgu.

Marie wyszła za markiza d'Entragues, Charlesa Balzac d'Entragues, a w 1579 roku urodziła córkę, jedyne dziecko obojga, Catherine Henriette de Balzac d'Entragues, która poszła w ślady swojej matki stając się kochanką Henryka IV. Marie zmarła w Paryżu.

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Z Karolem IX:

Charlesem Balzac d'Entragues, markizem d'Entragues:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean François Paul de Gondi: Wspomnienia