Marieta Janaku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marieta Janaku
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1951
Geraki
Zawód polityk, lekarka
Partia Nowa Demokracja

Marieta Janaku, gr. Μαριέττα Γιαννάκου (ur. 5 czerwca 1951 w Geraki) – grecka polityk i lekarka, była minister i posłanka, deputowana do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia doktor nauk medycznych, specjalisty w zakresie neurologii i psychiatrii. Ukończyła studia na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Ateńskiego.

W 1974 zaangażowała się w działalność polityczną. Należała do założycieli ONNED, organizacji młodzieżowej nowej centroprawicowej partii politycznej – Nowa Demokracja. Została wkrótce sekretarzem generalnym ds. kontaktów międzynarodowych, a w 1977 weszła w skład komitetu wykonawczego. Wstąpiła też do samej Nowej Demokracji, w 1979 wybrano ją do zarządu krajowego tego ugrupowania. Pełniła szereg kierowniczych funkcji w ND, m.in. doradcy przewodniczącego partii i sekretarza ds. europejskich.

Od 1984 do 1990 i ponownie w latach 1999–2000 sprawowała mandat posłanki do Parlamentu Europejskiego. W okresie 1990–1991 zajmowała stanowisko ministra zdrowia i ochrony socjalnej. W latach 1990–1999 i 2000–2007 była deputowaną do Parlamentu Hellenów, reprezentowała go w Konwencie Unii Europejskiej. Od 2004 do 2007 ponownie wchodziła w skład greckiego gabinetu jako minister edukacji narodowej i spraw religijnych w rządzie Kostasa Karamanlisa. Podjęte przez nią reformy w celu modernizacji systemu kształcenia uniwersyteckiego doprowadziły w 2006 do masowych demonstracji studenckich, a później także zamieszek w trakcie manifestacji organizowanych m.in. przez komunistów[1]. W 2007 Marieta Janaku nie uzyskała reelekcji w wyborach krajowych, w konsekwencji odeszła także z administracji rządowej.

W 2008 trafiła w ciężkim stanie do szpitala w związku z komplikacjami po złamaniu prawej nogi w wyniku upadku rok wcześniej. Po stwierdzeniu zagrożenia wystąpienia zakażenia sepsą, przeszła operację amputacji tej kończyny powyżej kolana[2]. Marieta Janaku po udanej rehabilitacji powróciła do aktywności politycznej. W wyborach w 2009, kandydując jako lider listy wyborczej ND, ponownie uzyskała mandat eurodeputowanej. Przystąpiła do Komisji Spraw Zagranicznych, Podkomisji Praw Człowieka oraz grupy Europejskiej Partii Ludowej[3].

Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (za zasługi w rozwijaniu polsko-greckiej współpracy)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]