Marine Corps War Memorial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marine Corps War Memorial
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Data odsłonięcia 10 listopada 1954
Położenie na mapie Dystryktu Kolumbii
Mapa lokalizacyjna Dystryktu Kolumbii
Marine Corps War Memorial
Marine Corps War Memorial
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Marine Corps War Memorial
Marine Corps War Memorial
Ziemia38°53′25,70″N 77°04′10,85″W/38,890472 -77,069681

Marine Corps War Memorial (Pomnik Korpusu Piechoty Morskiej) – pomnik, znajdujący się w pobliżu Narodowego Cmentarza w Arlington w aglomeracji waszyngtońskiej. Czci pamięć amerykańskich marines, którzy od roku 1775 poświęcali życie w obronie kraju.

Schemat identyfikujący osoby, które brały udział w zatknięciu flagi:
Ira Hayes, Franklin Sousley (†), Michael Strank (†), John Bradley, Rene Gagnon oraz Harlon Block (†)

Wykonany z brązu pomnik przedstawia moment zatknięcia przez sześciu żołnierzy flagi na szczycie Suribachi, na wyspie Iwo Jima, który miał miejsce 23 lutego 1945 roku podczas bitwy o Iwo Jimę. Stworzony przez Felixa de Weldona pomnik przedstawia scenę ukazaną na słynnym zdjęciu Joe Rosenthala, nagrodzonym Nagrodą Pulitzera. Pomnik został odsłonięty przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera w 179. rocznicę utworzenia Korpusu Piechoty Morskiej, 10 listopada 1954 roku.

Figury postaci przedstawionych na pomniku mają 10 metrów, zaś drzewce, na którym zawieszona jest flaga, ma 20 metrów długości.

Na wykonanej z granitu podstawie umieszczono dwie inskrypcje:

  • In honor and in memory of the men of the United States Marine Corps who have given their lives to their country since November 10, 1775.(Ku chwale i pamięci żołnierzy Korpusu Marines Stanów Zjednoczonych, którzy oddali życie za swój kraj od 10 listopada 1775 roku.)
  • Uncommon Valor was a Common Virtue.(Niecodzienna odwaga była powszechną cnotą) – hołd oddany uczestnikom bitwy o wyspę Iwo Jima przez admirała Chestera Nimitza.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W 1961 roku prezydent John F. Kennedy zezwolił, by flaga na pomniku była zawieszona przez cały czas – Marine Corps War Memorial jest jednym z niewielu miejsc publicznych, w których jest to dozwolone.
  • Znajdujący się w Newington w stanie Connecticut pomnik National Iwo Jima Memorial, poświęcony żołnierzom, którzy zginęli w bitwie o Iwo Jimę, jest wykonany według podobnego projektu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]