Przejdź do zawartości

Mariola Wierzbicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mariola Wierzbicka
Data i miejsce urodzenia

7 października 1965
Jarosław

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: filologia germańska
Alma Mater

Uniwersytet w Stuttgarcie

Doktorat

1997
Uniwersytet w Stuttgarcie

Habilitacja

21 października 2004
Uniwersytet Gdański

Profesura

5 czerwca 2014

Uczelnia

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Rzeszowie
Uniwersytet Rzeszowski

Mariola Wierzbicka (ur. 7 października 1965 w Jarosławiu[1]) – polska germanistka, profesor nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, była rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie, specjalności naukowe: filologia germańska, językoznawstwo.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1993 ukończyła studia w zakresie filologii germańskiej i lingwistyki na uniwersytecie w Stuttgarcie. Tam też na podstawie rozprawy pt. Die Interaktion von Tempus und Aspekt im Deutschen und Polnischen im Rahmen einer erweiterten Aussagenlogik uzyskała w 1997 stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. W 2004 na podstawie dorobku naukowego oraz monografii pt. Relacje temporalne w zdaniach podrzędnie złożonych ze znaczeniem czasu przedstawione na podstawie fenomenu consecutio temporum w języku niemieckim i polskim uzyskała na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo. W 2014 prezydent RP Bronisław Komorowski nadał jej tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych[2].

Od 1994 była pracownikiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, od 2001 nowo utworzonego Uniwersytetu Rzeszowskiego[1]

Została profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Rzeszowskiego w Kolegium Nauk Humanistycznych w Instytucie Neofilologii. Była profesorem następujących uczelni: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu (Instytut Języków Obcych), Uniwersytet Rzeszowski (Wydział Filologiczny; Instytut Filologii Germańskiej}, Wyższa Szkoła Społeczno-Gospodarcza w Tyczynie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie (Instytut Humanistyczny)[2].

Była rektorem Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie (od 2005)[1] i dyrektorem Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego 2001–2006. Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2006, s. 152–153.
  2. a b c Prof. Mariola Wierzbicka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2020-02-16].