Marius Emmerling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marius Emmerling - ur. w 1967 (Katowice). Od 1982 mieszka w Niemczech[1]. Z wykształcenia trener piłkarski, autor książek na temat lotnictwa niemieckiego Luftwaffe w okresie II wojny światowej. We wstępie do swojej książki twierdzi że przez kilkanaście lat zajmował się badaniem działań niemieckiej Luftwaffe, zwłaszcza podczas kampanii wrześniowej, opierając się na materiałach zgromadzonych w niemieckich archiwach[1]. Praca ta doprowadziła go do wydania trzech książek na ten temat w wydawnictwie Armagedon Books[2]. Marius Emmerling publikował na łamach Aero Journal[3][4][5], Militariów XX Wieku[6], Lotnictwa Wojskowego[7] i Lotnictwa[8]. Opublikował w Niemczech 48-stronicową publikację dotyczącą Me163[9]; była ona następnie wydana w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Schiffera[10].

Tomasz Kopański we wstępie do monografii Emmerlinga wyraża opinie, że jest to pierwsza pozycją opisująca całościowo działania niemieckiego lotnictwa w Polsce[1].

Wraz z żoną Grażyną mają dwóch synów: Timo i Arthura[1].

Poglądy na temat lotnictwa[edytuj]

Emmerling nie zgadza się z licznymi opiniami historyków polskich o zadaniu podczas kampanii wrześniowej przeciwnikowi ogromnych - niewspółmiernych do polskich możliwości - strat; uwaga ta dotyczy zwłaszcza działalności polskiego lotnictwa. Według Jerzego Gotowały Luftwaffe utraciła 285 samolotów w walkach powietrznych, a 279 z innych przyczyn; według Jerzego Pawlaka zniszczono 160 samolotów (147 w walkach powietrznych), a ponadto Niemcy zezłomowali 70% spośród tych, które zdołano uszkodzić; Adam Kurowski podaje 129 pewnych zestrzeleń w walkach powietrznych; Jerzy Bogdan Cynk pierwszy podjął się weryfikacji "pewnych zestrzeleń", co skutkowało obniżeniem liczby zwycięstw powietrznych do 100. Głównym problemem pozostawało ograniczanie się głównie do polskich źródeł:

Nasi lotnicy walczyli z "jakimiś" messerschmittami czy heinklami; a nie z Bf 109 z I./JG 21 czy też Bf 110 z I./ZG76. Rzeczywistych strat Niemców nie można było zweryfikować. Naturalnie więc rosły "konta zwycięstw" naszych najlepszych myśliwców

— Tomasz Kopański[1]

Emmerling jest odmiennego zdania co do zadanych strat, bowiem przytłaczająca większość z nich nie ma żadnego potwierdzenia w źródłach niemieckich; według nich polskie myśliwce strąciły 50 maszyn, a całkowite bezpowrotne straty wyniosły 247 samolotów. Zdaniem Emmerlinga polskie lotnictwo wojskowe nie miało dla OKL żadnego znaczenia (tylko 30% myśliwców wzięło udział w kampanii wrześniowej - reszta chroniła zachodniej części kraju) a głównym problemem pozostawała pogoda, zmiany zakwaterowania (zasięg samolotów) oraz w kilku miejscach artyleria przeciwlotnicza. Już w drugim tygodniu dla bombowców taktycznych zabrakło celów do atakowania, a wiele jednostek myśliwskich nigdy nie spotkało polskiego samolotu.

Krytyka[edytuj]

Przez niektórych monografia Emmerlinga jest uważana za robienie sztucznej sensacji czy próbę zarobienia dużych pieniędzy. Zarzuca się mu m.in. nieuwzględnianie możliwości popełniania błędów w dokumentach i fałszowania dokumentów podczas kampanii wrześniowej, bezkrytyczne podejście do źródeł (chodzi głównie o liczbę samolotów traconych bez udziału nieprzyjaciela) czy przedkładanie niemieckiej dokumentacji (raportów bojowych) nad polską (wspomnieniową) - chodzi o liczne sytuacje, kiedy polski pilot zgłaszał pewne zniszczenie wrogiego samolotu, a z dokumentów niemieckich wynika brak strat danego dnia nad danym obszarem - Emmerling w takich sytuacjach zawsze przychyla się do wersji z niemieckich dokumentów. W swoich publikacjach Emmerling wielokrotnie powołuje się na propagandowe nazistowskie publikacje z okresu wojny, dotyczy to szczególnie rzekomych okrucieństw i zbrodni popełnianych przez Polaków wobec zestrzelonych lotników niemieckich.

Należy jednak pamiętać, że Autor tej pracy przedstawia i interpretuje wydarzenia z niemieckiego punktu widzenia. Stąd też w książce sporo tez dyskusyjnych, z którymi nie sposób się zgodzić

— Tomasz Kopański[1]

Bibliografia[edytuj]

Marius Emmerling: Luftwaffe nad Polską. Jagdflieger. s. wstęp, informacje o autorze, przedmowa Tomasza Kopańskiego,. ISBN 8391139344.

Przypisy