Marius Emmerling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marius Emmerling - ur. w 1967 (Katowice). Od 1982 mieszka w Niemczech[1]. Z wykształcenia trener piłkarski, autor książek na temat lotnictwa niemieckiego Luftwaffe w okresie II wojny światowej. We wstępie do swojej książki twierdzi że przez kilkanaście lat zajmował się badaniem działań niemieckiej Luftwaffe, zwłaszcza podczas kampanii wrześniowej, opierając się na materiałach zgromadzonych w niemieckich archiwach[1]. Praca ta doprowadziła go do wydania trzech książek na ten temat w wydawnictwie Armagedon Books[2]. Marius Emmerling publikował na łamach Aero Journal[3][4][5], Militarii XX Wieku[6], Lotnictwa Wojskowego[7] i Lotnictwa[8]. Opublikował w Niemczech 48-stronicową publikację dotyczącą Me163[9]; była ona następnie wydana w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Schiffera[10].

Tomasz Kopański we wstępie do monografii Emmerlinga wyraża opinie, że jest to pierwsza pozycją opisująca całościowo działania niemieckiego lotnictwa w Polsce[1].

Wraz z żoną Grażyną mają dwóch synów: Timo i Arthura[1].

Poglądy na temat lotnictwa[edytuj | edytuj kod]

Emmerling nie zgadza się z licznymi opiniami historyków polskich o zadaniu podczas kampanii wrześniowej przeciwnikowi ogromnych - niewspółmiernych do polskich możliwości - strat; uwaga ta dotyczy zwłaszcza działalności polskiego lotnictwa. Według Jerzego Gotowały Luftwaffe utraciła 285 samolotów w walkach powietrznych, a 279 z innych przyczyn; według Jerzego Pawlaka zniszczono 160 samolotów (147 w walkach powietrznych), a ponadto Niemcy zezłomowali 70% spośród tych, które zdołano uszkodzić; Adam Kurowski podaje 129 pewnych zestrzeleń w walkach powietrznych; Jerzy Bogdan Cynk pierwszy podjął się weryfikacji "pewnych zestrzeleń", co skutkowało obniżeniem liczby zwycięstw powietrznych do 100. Głównym problemem pozostawało ograniczanie się głównie do polskich źródeł:

Nasi lotnicy walczyli z "jakimiś" messerschmittami czy heinklami; a nie z Bf 109 z I./JG 21 czy też Bf 110 z I./ZG76. Rzeczywistych strat Niemców nie można było zweryfikować. Naturalnie więc rosły "konta zwycięstw" naszych najlepszych myśliwców

— Tomasz Kopański[1]

Emmerling jest odmiennego zdania co do zadanych strat, bowiem przytłaczająca większość z nich nie ma żadnego potwierdzenia w źródłach niemieckich; według nich polskie myśliwce strąciły 50 maszyn, a całkowite bezpowrotne straty wyniosły 247 samolotów. Zdaniem Emmerlinga polskie lotnictwo wojskowe nie miało dla OKL żadnego znaczenia (tylko 30% myśliwców wzięło udział w kampanii wrześniowej - reszta chroniła zachodniej części kraju) a głównym problemem pozostawała pogoda, zmiany zakwaterowania (zasięg samolotów) oraz w kilku miejscach artyleria przeciwlotnicza. Już w drugim tygodniu dla bombowców taktycznych zabrakło celów do atakowania, a wiele jednostek myśliwskich nigdy nie spotkało polskiego samolotu.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Przez niektórych monografia Emmerlinga jest uważana za robienie sztucznej sensacji czy próbę zarobienia dużych pieniędzy. Zarzuca się mu m.in. nieuwzględnianie możliwości fałszowania dokumentów podczas kampanii wrześniowej, bezkrytyczne podejście do źródeł (chodzi głównie o liczbę samolotów traconych bez udziału nieprzyjaciela) czy przekładanie niemieckiej dokumentacji (raportów bojowych) nad polską (wspomnieniową) - chodzi o liczne sytuacje, kiedy polski pilot zgłaszał pewne zniszczenie wrogiego samolotu, a z dokumentów niemieckich wynika brak strat danego dnia nad danym obszarem - Emmerling w takich sytuacjach zawsze przychyla się do wersji z niemieckich dokumentów.

Należy jednak pamiętać, że Autor tej pracy przedstawia i interpretuje wydarzenia z niemieckiego punktu widzenia. Stąd też w książce sporo tez dyskusyjnych, z którymi nie sposób się zgodzić

— Tomasz Kopański[1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Marius Emmerling: Luftwaffe nad Polską. Jagdflieger. s. wstęp, informacje o autorze, przedmowa Tomasza Kopańskiego,. ISBN 8391139344.

Przypisy