Mark Tremonti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Tremonti
Ilustracja
Mark Tremonti (2012)
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1974
Stany Zjednoczone Detroit, Michigan
Instrument gitara elektryczna
Gatunek hard rock, post grunge
Aktywność od 1994
Wytwórnia płytowa Wind-Up, Universal, Republic
Zespół
Alter Bridge, Creed, Tremonti
Strona internetowa

Mark Thomas Tremonti (ur. 18 kwietnia 1974 w Grosse Pointe, Michigan) – gitarzysta amerykańskich grup rockowych Alter Bridge i Creed.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w amerykańskim mieście Grosse Pointe nieopodal Detroit, w rodzinie włosko-amerykańskiej[1]. W 1985 roku Tremonti kupił swoją pierwszą gitarę i zapisał się na naukę gry na tym instrumencie. Znudzony lekcjami i obowiązującym na nich repertuarem zrezygnował na rzecz nauki własnej. Zaopatrzył się w niezbędne do samodzielnej nauki materiały i ćwiczył tak długo dopóki nie uznał, że efekty są zadowalające. W szkole średniej wraz z Scottem Stappem założyli własną grupę Wit's End - grali głównie covery innych metalowych zespołów.

Po rocznej rozłące Tremonti i Stapp ponownie skonsolidowali swoje siły, dzięki ogłoszeniu dołączyli do nich Brian Marshall (bas) i Scott Phillips (perkusja) i tak powstał Creed. Zespół odniósł ogromny sukces, również komercyjny, na całym świecie. Tremonti 3 razy z rzędu został uhonorowany tytułem najlepszego gitarzysty. Po rozpadzie zespołu Tremonti zaangażował się w projekty muzyczne innych grup m.in. Submersed i wystąpił gościnnie na płytach Michaela Angelo Batia i Frozziego. Cały czas myślał jednak o założeniu nowego zespołu. Wraz z Marshallem i Phillipsem rozpoczęli gromadzenie materiału do nowej płyty oraz poszukiwania wokalisty. Tremonti zadzwonił do Mylesa Kennedy'ego, którego zapamiętał z zespołu The Mayfield Four, który supportował Creeda w 1998 roku, z propozycją próbnego nagrania wokalu do paru kawałków. Kennedy przyjechał do Orlando i tak rozpoczął się nowy rozdział muzycznej kariery Tremontiego - Alter Bridge.

Firma Paul Reed Smith wypuściła na rynek 2 gitary elektryczne sygnowane jego nazwiskiem, również firma Morley skonstruowała efekt wah-wah do gitary elektrycznej w oparciu o jego wskazówki.

17 lipca 2012 ukazał się pierwszy solowy album muzyka pt. All I Was. Został wydany przez wytwórnię Fret 12 Records, którą prowadzi brat Marka, Daniel Tremonti oraz Tom Stanley. Jednocześnie została sformowana nowa grupa pod nazwą Tremonti, w składzie której oprócz Marka znaleźli się: basista Brian Marshall (Creed, Alter Bridge), którego we wrześniu 2012 roku zastąpił Wolfgang Van Halen, gitarzysta Eric Friedman i perkusista Garrett Whitlock[2].

Jako datę edycji drugiego albumu "Cauterize", można przyjąć 9 czerwca 2015 roku, czyli oficjalną datę ukazania się płyty w USA, choć kilka dni wcześniej, krążek był już dostępny w Australii. Płyta została poprzedzona dwoma singlami: "Another Heart" (wydany 24.03.2015 r). i "Flying Monkeys" (wydany 15.05.2015 r.). Skład formacji Tremonti nie zmienił się, jak i wytwórnia, która płytę wydała.

Mark Tremonti (2011)

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Z grupą Creed
 Zobacz więcej w artykule Creed, w sekcji Dyskografia.
Z grupą Alter Bridge
 Zobacz więcej w artykule Alter Bridge, w sekcji Dyskografia.
Wydawnictwo solowe

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]