Mark Tremonti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Tremonti
Ilustracja
Mark Tremonti (2012)
Data i miejsce urodzenia 18 kwietnia 1974
Detroit, Michigan
Instrumenty gitara elektryczna
Gatunki hard rock, post grunge
Aktywność od 1994
Wydawnictwo Wind-Up, Universal, Republic
Zespoły
Alter Bridge
Creed
Tremonti
Strona internetowa

Mark Thomas Tremonti (ur. 18 kwietnia 1974 w Grosse Pointe, Michigan[1]) – amerykański muzyk, gitarzysta grup rockowych Alter Bridge i Creed[2][3].

Kariera[edytuj]

Urodził się w amerykańskim mieście Grosse Pointe nieopodal Detroit, w rodzinie włosko-amerykańskiej[4]. W 1985 roku Tremonti kupił swoją pierwszą gitarę i zapisał się na naukę gry na tym instrumencie. Znudzony lekcjami i obowiązującym na nich repertuarem zrezygnował na rzecz nauki własnej. Zaopatrzył się w niezbędne do samodzielnej nauki materiały i ćwiczył tak długo dopóki nie uznał, że efekty są zadowalające. W szkole średniej wraz z Scottem Stappem założyli własną grupę Wit's End – grali głównie covery innych metalowych zespołów.

Po rocznej rozłące Tremonti i Stapp ponownie skonsolidowali swoje siły, dzięki ogłoszeniu dołączyli do nich Brian Marshall (bas) i Scott Phillips (perkusja) i tak powstał Creed. Zespół odniósł ogromny sukces, również komercyjny, na całym świecie. Tremonti 3 razy z rzędu został uhonorowany tytułem najlepszego gitarzysty. Po rozpadzie zespołu Tremonti zaangażował się w projekty muzyczne innych grup m.in. Submersed i wystąpił gościnnie na płytach Michaela Angelo Batia i Frozziego. Cały czas myślał jednak o założeniu nowego zespołu. Wraz z Marshallem i Phillipsem rozpoczęli gromadzenie materiału do nowej płyty oraz poszukiwania wokalisty. Tremonti zadzwonił do Mylesa Kennedy'ego, którego zapamiętał z zespołu The Mayfield Four, który supportował Creeda w 1998 roku, z propozycją próbnego nagrania wokalu do paru kawałków. Kennedy przyjechał do Orlando i tak rozpoczął się nowy rozdział muzycznej kariery Tremontiego – Alter Bridge.

17 lipca 2012 ukazał się debiutancki album projektu Tremonti pt. All I Was[5]. Został wydany przez wytwórnię Fret 12 Records, którą prowadzi brat Marka, Daniel Tremonti oraz Tom Stanley.

Instrumentarium[edytuj]

  • Paul Reed Smith Mark Tremonti Signature Model Electric Guitar[6][7]

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Tremonti, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Creed (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Alter Bridge, w sekcji Dyskografia.
  • Michael Angelo BatioHands Without Shadows (2005, gościnnie)[8]
  • Fozzy – All That Remains (2005, gościnnie)[9]
  • Michael Angelo Batio – Hands Without Shadows 2: Voices (2009, gościnnie)[10]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2014 Riff Lord Mark Tremonti Metal Hammer Golden Gods Awards Laur [11]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]