Marsa Matruh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marsa Matruh
مرسى مطروح
ilustracja
Państwo  Egipt
Muhafaza Marsa Matruh
Populacja (2006)
• liczba ludności

68 339
Położenie na mapie Egiptu
Mapa lokalizacyjna Egiptu
Marsa Matruh
Marsa Matruh
Ziemia31°20′N 27°13′E/31,333333 27,216667
Marsa Matruh

Marsa Matruh (Osłonięta Przystań) (arab. مرسى مطروح) – miasto w Egipcie, ośrodek administracyjny muhafazy Marsa Matruh, port morski nad Morzem Śródziemnym w północno-zachodniej części kraju. W 2006 roku liczyło 68 339 mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto zostało założone przez Aleksandra Wielkiego, który udawał się do oazay Siwa. Marek Antoniusz i Kleopatra VII schronili się w nim po klęsce pod Akcjum. Stąd też jej flota wypłynęła, aby po raz ostatni zmierzyć się z wojskiem Oktawiana.

W okresie islamskim był to ruchliwy port handlowy. W mieście kwitł przemyt morski. Od czasów rzymskich po lata osiemdziesiąte XX wieku poławiano na pobliskich wodach gąbki.

W czasie II wojny światowej ważny aliancki port przeładunkowy konwojów dążących do oblężonego Tobruku i na Maltę. W roku 1942 przejściowo zajęty przez oddziały Afrika Korps.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Obecnie miasto składa się z szachownicy niskich bloków, rozciągającej się od wybrzeża ku skalnemu grzbietowi, gdzie ustawione są radary wojskowe. W mieście znajduje się budynek gubernatorstwa (muhafazy), szpital wojskowy, kilka banków, dworce kolejowe i autobusowe, port, Muzeum Rommla, biuro paszportowe, kręgielnia, biuro informacji turystycznej, policja (również turystyczna), poczta i urząd telekomunikacyjny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W mieście i najbliższej okolicy znajdują się następujące plaże: Lido, Agiba, Kleopatra, Rommla Zakochanych (Shahata al-Gharam), Ubajjad i inne, najczęściej prywatne - tutejszych hoteli. Na terenie plaż znajdują się ośrodki nurkowe, które organizują nurkowanie do zatopionych wraków statków.

24 sierpnia rozpoczyna się doroczny Festiwal Regionalny z występami tutejszych zespołów folklorystycznych, paradami konnymi i wielbłądzimi.

Katastrofa kolejowa pod Marsa Matruh[edytuj | edytuj kod]

16 lipca 2008 w wyniku katastrofy kolejowej, zginęło 40 osób, a ponad 80 zostało rannych. Pociąg na przejeździe kolejowym rozciął przepełniony pasażerami autobus, mikrobus oraz dwa samochody osobowe. Pociąg miał zepsute hamulce, o czym maszynista nie poinformował, poza tym jechał z maksymalną dozwoloną prędkością, ale zaniedbał obowiązkowego ostrzeżenia sygnałem dźwiękowym przy wjeździe na przejazd drogowy[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]