Marta Ingarden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marta Ingarden
Data i miejsce urodzenia

8 września 1921
Lwów

Data i miejsce śmierci

18 stycznia 2009
Kraków

Miejsce spoczynku

Cmentarz Salwatorski

Zawód, zajęcie

inżynier architekt

Miejsce zamieszkania

Kraków

Narodowość

polska

Alma Mater

Politechnika Krakowska

Dzieci

Barbara (fizyk), Andrzej (inżynier mechanik), Joanna (romanistka)

Krewni i powinowaci

mąż Janusz Ingarden

Marta Ingarden, z domu Bińkowska (ur. 8 września 1921 we Lwowie, zm. 18 stycznia 2009 w Krakowie) – polska inżynier architekt.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi we Lwowie w 1939 r. Rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej, które kontynuowała w czasie okupacji hitlerowskiej. W 1945 r. podjęła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, które ukończyła w 1948 r.

Podjęła pracę jako projektant w Biurze Budowlanym Przemysłu Węglowego w Krakowie, potem w Dyrekcji Zakładu Osiedli Robotniczych, a od 1 stycznia 1950 r. w Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa Osiedlowego ZOR dla miasta Nowa Huta.

Wraz z mężem Januszem Ingardenem zaprojektowała i czuwała nad realizacją wielu budynków Nowej Huty. Między innymi Teatru Kameralnego, który miał być sceną kameralną niezrealizowanego nowohuckiego teatru, oraz budynków S i Z Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina. W 1957 wraz z mężem otrzymała nagrodę II stopnia za projekt "gmachu eksperymentalnego" na osiedlu B-32 dziś Osiedle Szklane Domy.

Autorka wielu projektów architektonicznych w Krakowie m.in. (wraz z zespołem) Szpitala im. L. Rydygiera. Poza Krakowem według jej projektów zrealizowano budynki mieszkalne w Polkowicach i na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem.

Pogrzeb Marty Ingarden odbył się 24 stycznia 2009 na Cmentarzu Salwatorskim.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Nowa Huta - architektura i twórcy miasta idealnego. Niezrealizowane projekty" Wydawnictwo Muzeum Historycznego Miasta Krakowa 2005