Marta Kobecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marta Kobecka
Ilustracja
Data urodzenia

19 kwietnia 1995

Wzrost

186 cm

Informacje klubowe
Klub

UKS Kapry-Armexim Pruszków

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Mistrzostwa Europy
srebro Niżny Nowogród 2021 sztafeta kobiet
Puchar Świata
złoto Sofia 2019 sztafeta mieszana
Akademickie Mistrzostwa Świata
złoto Budapeszt 2018 sztafeta mieszana
brąz Budapeszt 2018 zawody drużynowe
Mistrzostwa Europy U24
srebro Drzonków 2017 drużynowo
złoto Drzonków 2018 sztafeta mieszana

Marta Kobecka (ur. 19 kwietnia 1995) – polska pięcioboistka, szpadzistka i pływaczka, akademicka mistrzyni świata (2018), wicemistrzyni Europy (2021).

Kariera sportowa[edytuj | edytuj kod]

Jest członkinią kadry narodowej w pięcioboju nowoczesnym, reprezentując UKS Kapry-Armexim Pruszków. Startuje również w zawodach szermierczych jako zawodniczka AZS AWF Warszawa. Na koncie ma również medale Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu w barwach AZS SGGW Warszawa.

Pięciobój nowoczesny[edytuj | edytuj kod]

Debiut na międzynarodowej arenie zaliczyła jako piętnastolatka na mistrzostwach Europy juniorów młodszych w Warnie. W 2014 roku zakwalifikowała się do reprezentacji Polski na młodzieżowe mistrzostwa świata w Drzonkowie. Dwa lata później w tym samym miejscu startowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy. W 2017 roku, również w Drzonkowie, zadebiutowała w zawodach Pucharu Świata, a cztery miesiące później wraz z Natalią Dominiak i Dominiką Karolak została drużynową wicemistrzynią Europy U24.

W 2018 roku po raz pierwszy stanęła na podium seniorskich mistrzostw Polski, zajmując drugie miejsce. W klasyfikacji młodzieżowej (U24) wywalczyła wówczas złoto.

W lipcu 2018 roku zajęła czwarte miejsce w zmaganiach indywidualnych na pierwszych Akademickich Mistrzostwach Świata w Budapeszcie. Dwa dni później w duecie z Łukaszem Gutkowskim zwyciężyła w rywalizacji sztafet mieszanych, a później wraz z Gutkowskim, Danielem Ławrynowiczem i Maciejem Dukielskim zajęła trzecie miejsce w zawodach drużynowych. Dwa tygodnie później w Székesfehérvárze zadebiutowała na mistrzostwach Europy seniorów. We wrześniu ponownie w duecie z Gutkowskim została mistrzynią Europy U24 w sztafetach mieszanych.

W 2019 roku wraz z Jarosławem Świderskim wygrała zawody sztafet mieszanych podczas Pucharu Świata w Sofii. W maju doznała kontuzji nogi, która wykluczyła ją z przygotowań do będących kwalifikacjami olimpijskimi mistrzostw Europy w Bath. Do rywalizacji powróciła podczas swojego debiutu na seniorskich mistrzostwach świata w Budapeszcie. W roku 2020, kiedy rywalizacja sportowa była storpedowana przez pandemię, wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Polski w pięcioboju nowoczesnym.

W 2021 roku na mistrzostwach świata w Kairze zajęła 15. miejsce, będąc najwyżej sklasyfikowaną Polką. Z kolei na mistrzostwach Europy w Niżnym Nowogrodzie. wraz z Natalią Dominiak zdobyły srebrny medal w rywalizacji sztafet kobiecych. W kolejnych dwóch latach nie była powoływana na zawody Pucharu Świata - wystąpiła wyłącznie w mistrzostwach Europy (w 2023 roku rozgrywanych w ramach igrzysk europejskich) - w obu awansowała do półfinałów - a także na mistrzostwach Polski (brązowy medal w 2023 roku [1]) oraz w zawodach UIPM Pentathlon Challenger w Drzonkowie, zaliczanych do rankingu olimpijskiego.

16 kwietnia 2024 w programie "Sportowy Wieczór" w TVP Sport ukazał się materiał autorstwa Filipa Czyszanowskiego, w którym opowiadała o złożeniu do Rzecznika Dyscyplinarnego PZPNow zawiadomienia o zachowaniach noszących znamiona dyskryminacji, przez które była regularnie odsuwana od startów w barwach reprezentacji Polski pomimo wypełniania wymaganych przez sztab szkoleniowy kadry kryteriów. [2].

Pływanie[edytuj | edytuj kod]

Jest multimedalistką Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu stylem dowolnym w kategorii uczelni społeczno-ekonomicznych jako reprezentantka AZS SGGW Warszawa.

Szermierka[edytuj | edytuj kod]

Jako zawodniczka AZS AWF Warszawa startuje również w zawodach szermierczych w szpadzie. Jej trenerem jest mistrz świata i medalista olimpijski z Meksyku Bohdan Andrzejewski.

Kariera naukowa[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentką architektury krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, posiada tytuł magistra inżyniera architektury krajobrazu. Za pracę inżynierską pt. "Projekt strefy reprezentacyjnej na Cmentarzu Karaimskim w Warszawie" otrzymała II nagrodę w konkursie prac dyplomowych Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu w 2018 roku[3]. Z kolei jej praca magisterska "Sport pod mostem. Wielofunkcyjne przestrzenie dla sportu miejskiego na przykładzie wiaduktu Mostu Łazienkowskiego i Agrykoli w Warszawie" została wytypowana na 10. doroczną wystawę najlepszych prac magisterskich wykonanych na kierunku architektura krajobrazu[4].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od urodzenia mieszka w Pruszkowie. Z pochodzenia jest Karaimką, występuje w Karaimskim Zespole Folklorystycznym "Dostłar"[5]. Jest bohaterką filmu dokumentalnego "Marty" w reżyserii Piotra Zachei. Film ten został nominowany w kategorii "dokument" w Konkursie Kina Offowego przeprowadzanego w ramach 12. Solanin Film Festiwalu.[6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyniki MP 2023
  2. Skandal w kadrze pięcioboistów? "Dzieje się tam patologia" [online], sport.tvp.pl [dostęp 2024-04-18] (pol.).
  3. Strona Wydziału Ogrodnictwa i Biotechnologii oraz Instytutu Nauk Ogrodniczych SGGW » Aktualności [online], wobiak.sggw.pl [dostęp 2020-04-13].
  4. Marta Kobecka on Instagram: “Exhibition of the best master's thesis 👩‍🎓 #graduation #student #master #sggw #warsaw #landscape #architecture #diploma #university #art…” [online], www.instagram.com [dostęp 2020-04-13] (ang.).
  5. Karaimi na SGGW [online], czasopisma.karaimi.org [dostęp 2020-04-13] (ang.).
  6. Konkurs Kina Offowego [online], solanin-film.pl [dostęp 2020-08-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]