TVP Sport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP Sport
Ilustracja
Data startu 18 listopada 2006
(SDTV)
12 stycznia 2014
(HDTV)
Format obrazu 16:9 576i (SDTV)
16:9 1080i (HDTV)
Właściciel Telewizja Polska SA
Systemy
emisji sygnału
DVB-C, DVB-S2, DVB-T
Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Woronicza 17
00-999 Warszawa[1]
Udziały w rynku 0,15%[2] (grudzień 2012)
Siostrzane kanały TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info
Strona internetowa
TVP Sport – uroczystości związane z pierwszą rocznicą powstania programu (11 grudnia 2007)
Przemysław Babiarz jest czołowym dziennikarzem „TVP Sport”
Bohdan Tomaszewski (1921–2015) przez lata współpracował z redakcją sportową TVP
Dariusz Szpakowski jest komentatorem głównie meczów piłki nożnej
Włodzimierz Szaranowicz jest komentatorem sportowym „TVP Sport” (w latach 2009-2017 był również jego dyrektorem) i pozostałych anten TVP
Maciej Kurzajewski w „TVP Sport” prowadził m.in. magazyn „TV Moto Sport”
Marek Jóźwik w „TVP Sport” prowadził program „Zwarcie”
W telewizyjnym studio TVP – Marian Kubalica i Zygmunt Lenkiewicz z TVP Sport oraz Manuel Rougeron z nc+

TVP Sportpolska stacja telewizyjna o charakterze sportowym, należąca do Telewizji Polskiej SA, nadająca od 18 listopada 2006 (od 12 stycznia 2014 w systemie wysokiej rozdzielczości). W momencie założenia kanału był to pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii polskiej telewizji publicznej.

Od 7 czerwca 2018 roku kanał dostępny jest bezpłatnie - w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX3), a 22 grudnia 2018 roku na MUX8 pojawiła się kopia kanału w jakości HD. Od 23 października 2019 roku stacja jest dostępna wyłącznie na MUX3, w jakości HD.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Koncepcja utworzenia kanału o profilu sportowym w polskiej telewizji publicznej narodziła się w grudniu 2004, w momencie pojawienia się w niej Roberta Korzeniowskiego i powierzenia mu stanowiska kierownika redakcji audycji sportowych oraz przewodniczącego kolegium sportowego. 26 grudnia 2005 Zarząd TVP SA przyjął projekt kanału, zaś 29 grudnia 2005 zatwierdziła go rada nadzorcza TVP SA. Pierwotnie jego start planowano na wrzesień lub październik 2006, jednak z różnych przyczyn termin ten przesuwano.

14 czerwca 2006 stacja uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu na terenie całej Polski, toteż w sierpniu 2006 skompletowano ostateczny skład zespołu redakcyjnego, a także rozpoczęto tworzenie ramówki oraz pierwszych programów (w tym czasie dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Sport został Robert Korzeniowski). Jej oficjalna prezentacja odbyła się 23 października 2006 na specjalnym wieczorze promocyjnym, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowej Konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Zakopanem, zaś 15 listopada 2006 uroczystego otwarcia kanału dokonał Prezes Zarządu TVP SA Bronisław Wildstein, podczas konferencji prasowej w siedzibie stacji. Faktycznie rozpoczęła ona nadawanie 18 listopada 2006 o godzinie 16:00, magazynem Jacy jesteśmy[3]. Pierwszą transmisją był natomiast półfinał warszawskiego ITTF Pro Tour Polish Open w tenisie stołowym[4].

6 listopada 2009 Robert Korzeniowski złożył rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora kanału. 12 listopada 2009 na stanowisku zastąpił go Włodzimierz Szaranowicz[5].

1 stycznia 2010 stacja zmieniła oprawę graficzną i logo (lekko zmodyfikowane, w stosunku do poprzedniego) i rozpoczęła nadawanie w formacie 16:9. Zmianie uległy także oprawy graficzne programów informacyjnych Sportowy Wieczór i Sportowa Niedziela.

2 września 2012 poinformowano, że TVP nie będzie transmitować meczów polskiej reprezentacji piłkarskiej, gdyż nie doszło do porozumienia z firmą SportFive, która sprzedaje prawa transmisyjne z ramienia PZPN. Pierwsze mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2014, które Polska rozegrała z Czarnogórą i Mołdawią można było zobaczyć w usłudze pay per-wiew na wybranych platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Do tej pory od momentu powstania TVP Sport zawsze transmitowała mecze polskiej drużyny piłkarskiej[6].

1 stycznia 2013 TVP Sport jako pierwszy kanał polskiej telewizji publicznej podczas bloków reklamowych wprowadził timer, który odmierza czas do zakończenia się emisji spotów reklamowych (wcześniej timera używało tylko część polskich stacji komercyjnych). Obecnie nie jest on nadawany.

12 stycznia 2014 wystartował TVP Sport HD. Jest to czwarty kanał TVP w jakości HDTV. Tego samego dnia TVP Sport zmieniło ponownie logo i oprawę graficzną.

3 stycznia 2015 nastąpiły zmiany w programach informacyjnych stacji. Pojawiły się nowe programy Echa Stadionów (emitowany w poniedziałek) i Sportowa Sobota. Sportowy Wieczór jest emitowany już tylko cztery razy w tygodniu (od wtorku do piątku). Programy Sportowa Sobota i Sportowa Niedziela są nadawane na żywo ze studia TVP Sport. Tego dnia programy informacyjne zyskały nową oprawę graficzną.

6 kwietnia 2017 TVP Sport w wersji SD przestał być nadawany na satelicie Hot Bird (13⁰E)[7][8]. Obecnym szefem stacji (od czerwca 2017) jest Marek Szkolnikowski[9], który zastąpił na tym stanowisku Włodzimierza Szaranowicza.

Od 7 czerwca 2018 do 23 października 2019 kanał jest dostępny w standardowej rozdzielczości w DVB-T MUX-3. Od 22 grudnia 2018 kanał jest dostępny również w wersji HD w DVB-T MUX-8[10]. Od 23 października 2019 kanał jest dostępny w wersji HD w DVB-T MUX-3[11].

Ludzie TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

W latach 2006–2009 dyrektorem kanału był Robert Korzeniowskilekkoatleta, chodziarz, wielokrotny mistrz olimpijski, świata i Europy.

Kierownictwo stacji (listopad 2017):

 • Marek Szkolnikowski – od czerwca 2017 dyrektor TVP Sport, zastępca dyrektora (od lutego 2016 r. do lutego 2017 r.[12]), następnie wicedyrektor kanału od lutego do maja 2017[13]
 • Marcin Grzybowski – obecnie zastępca dyrektora TVP Sport, były dziennikarz i wydawca największych transmisji sportowych w TVP
 • Jarosław Idzi (były pięcioboista, później dziennikarz radiowy i telewizyjny) – sekretarz programowy

Dawniej w kierownictwie stacji:

 • Marian Kubalica – zastępca dyrektora (od czerwca 2011 r. do maja 2016 r.[14], poprzednio m.in. dyrektor Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP, Dyrektor Agencji Widowisk TVP), odwołany w maju 2017
 • Włodzimierz Szaranowicz (od 12 listopada 2009 do 31 maja 2017, zastąpił Roberta Korzeniowskiego[15]) – były dyrektor i redaktor naczelny
 • Zygmunt Lenkiewicz (wieloletni pracownik redakcji sportowej w Telewizji Polskiej) – były wicedyrektor, sekretarz programowy

Ze stacją współpracuje również Maciej Kurzajewski – laureat Telekamery 2009 i 2010 w kategorii na najlepszego dziennikarza sportowego[16][17]. Pracownikami i stałymi współpracownikami TVP Sport są m.in. wybitni i znani polscy dziennikarze sportowi: Aleksander Dzięciołowski, Aleksander Roj, Filip Czyszanowski, Arkadiusz Błaszczyk, Bogusław Solecki, Waldemar Heflich, Janusz Pindera, Ryszard Łabędź, Krzysztof Stanowski, Zbigniew Rytel, Dariusz Szpakowski, Przemysław Babiarz, Maciej Adamiak[18], Maciej Barszczak, Maciej Iwański, Maciej Jabłoński, Rafał Darżynkiewicz, Rafał Patyra, Michał Kołodziejczyk, Michał Regulski, Jacek Jońca, Jacek Kurowski, Jacek Laskowski, Sebastian Parfjanowicz, Sebastian Szczęsny, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Szymon Borczuch, Grzegorz Chodkowski, Grzegorz Mędrzejewski, Grzegorz Pajda, Robert El Gendy, Sylwia Dekiert, Marcin Rams, Piotr Dębowski, Piotr Jagiełło, Piotr Skowyrski, Piotr Sobczyński, Jan Piasecki[19], Mariusz Jankowski, Aleksandra Pika, Aleksandra Rajewska, Stanisław Snopek i Michał Zawacki[20].

Ze stacją współpracowali także:

Program[edytuj | edytuj kod]

TVP Sport nadaje przez 7 dni w tygodniu, ok. 18 godzin dziennie. Początkowo redakcja produkowała ok. 50% premierowego programu tygodniowo, obecnie jest to ok. 30-35%. Poza transmisjami z bieżących wydarzeń sportowych krajowych i światowych stacja emituje, archiwalne materiały TVP (10% czasu emisji), reportaże oraz filmy dokumentalne (1-2 tygodniowo). Dawniej na antenie TVP Sport emitowanych było 9 własnych magazynów sportowych (w tym większość tematycznych) i 3 magazyny na licencjach zagranicznych. Od 1 do 8 września 2010 kanał emitował 3 magazyny produkowane przez redakcję sportową TVP i 3 magazyny na prawach zagranicznych. 9 września tego samego roku wznowiono emisję programów Sportowy Wieczór i Sportowa niedziela na antenie TVP Sport. Oba magazyny nadawane są równolegle z anteną TVP Info o 23:00.

Dyscyplinami wiodącymi są: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, lekkoatletyka, pływanie, tenis ziemny, tenis stołowy, kolarstwo, sporty zimowe (skoki narciarskie, biathlon, biegi narciarskie), sporty motorowe oraz sporty walki.

Stacja niektóre transmisje nadaje wspólnie z głównymi kanałami nadawcy, czyli TVP1, TVP2, TVP3 lub TVP Info, jednak w TVP Sport dłużej trwają dyskusje i analizy z zaproszonymi do studia ekspertami.

Kanał posiada charakterystyczną oprawę graficzną i logo, zaś jego wyróżnikiem dźwiękowym jest temat muzyczny skomponowany przez Piotra Rubika.

Znaczną część programów i transmisji sportowych można po zakończeniu ich nadawania w telewizji obejrzeć w dowolnym terminie na stronie internetowej stacji. Niektóre transmisje sportowe można oglądać również „na żywo” za pośrednictwem internetu. Stacja przygotowuje również transmisje sportowe do emisji na specjalnej aplikacji mobilnej TVP Sport, w której obejrzeć można wybrane transmisje z TVP Sport, jak i przekazy dodatkowe.

Zespół redakcyjny TVP Sport pełni również rolę naczelnej redakcji sportowej dla anten otwartych TVP.

Oferta programowa[edytuj | edytuj kod]

Prawa transmisyjne[edytuj | edytuj kod]

Badminton[edytuj | edytuj kod]

Biegi narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Boks[edytuj | edytuj kod]

Darts[edytuj | edytuj kod]

E-sport[edytuj | edytuj kod]

Formuła 1[edytuj | edytuj kod]

Futsal[edytuj | edytuj kod]

Hokej na lodzie[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Olimpijskie[edytuj | edytuj kod]

Jeździectwo[edytuj | edytuj kod]

Kajakarstwo[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo górskie[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo szosowe[edytuj | edytuj kod]

Kolarstwo torowe[edytuj | edytuj kod]

Koszykówka[edytuj | edytuj kod]

 • Mecze reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn

Lekkoatletyka[edytuj | edytuj kod]

Łyżwiarstwo figurowe[edytuj | edytuj kod]

Łyżwiarstwo szybkie[edytuj | edytuj kod]

Narciarstwo alpejskie[edytuj | edytuj kod]

Piłka nożna[edytuj | edytuj kod]

Piłka ręczna[edytuj | edytuj kod]

Podnoszenie ciężarów[edytuj | edytuj kod]

Short Track[edytuj | edytuj kod]

Siatkówka[edytuj | edytuj kod]

Skoki narciarskie[edytuj | edytuj kod]

Snooker[edytuj | edytuj kod]

Tenis stołowy[edytuj | edytuj kod]

Tenis ziemny[edytuj | edytuj kod]

Wioślarstwo[edytuj | edytuj kod]

Programy informacyjne[edytuj | edytuj kod]

 • Echa Stadionów – program informacyjny nadawany od 5 stycznia 2015 roku, przedstawiający najważniejsze wydarzenia tygodnia ze świata sportu oraz wydarzeń mających miejsce w poniedziałek. Jest to 15-minutowy program prowadzony przez prezentera, choć nie jest emitowany na żywo. Prowadzi go Rafał Patyra. Emisja w poniedziałek o 23:00 w TVP Sport.
 • Sportowy Wieczór – program informacyjny, nadawany od początku istnienia TVP Sport. Obecnie jest to 10-minutowy flesz przedstawiający najważniejsze wydarzenia dnia ze świata sportu. Prowadzą go Maciej Jabłoński, Jacek Kurowski, Sebastian Szczęsny, Grzegorz Mędrzejewski i Robert El Gendy. W przeszłości (od listopada 2006 do lutego 2010) realizowany był na żywo w studiu. Nadawany od wtorku do piątku o 23:00 w TVP Sport. Program emitowany jest w wersji dla osób niesłyszących, tj. z tłumaczeniem na język migowy.
 • Sportowa Sobota – program informacyjny nadawany od 3 stycznia 2015 roku realizowany na żywo w studiu TVP Sport. przedstawiający najważniejsze wydarzenia ze świata sportu jakie miały miejsce w daną sobotę. Prowadzą go Jacek Kurowski i Robert El Gendy. Program trwa 15 minut i jest emitowany w TVP Sport o 23:00.
 • Sportowa Niedziela – program informacyjny. Do lutego 2010 niemal godzinny (55 min) program realizowany na żywo w studiu, poświęcony analizie wydarzeń sportowych tygodnia, szeroko prezentujący kontekst społeczny, kulturowy, niekiedy polityczny sportu. Dawniej na program składały się aktualności, analizy, felietony, komentarze czy opinie, natomiast gośćmi programu byli często polscy sportowcy, dziennikarze i działacze. Od marca 2010 do grudnia 2014 flesz prezentujący najważniejsze wydarzenia dnia. Od 4 stycznia 2015 program jest ponownie realizowany na żywo w studiu TVP Sport i trwa 25 minut. Do programu jest zapraszany jeden lub dwóch gości, omawiają dane wydarzenia ze świata sportu. Prowadzą go Sylwia Dekiert i Piotr Sobczyński. Emitowany w TVP Sport o 22:45. W 2017 roku emitowany był również na antenie TVP1.

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

 • Magazyn Piłkarski 4-4-2 – autorski magazyn Dariusza Szpakowskiego. Dziennikarz wraz ze swoimi gośćmi analizuje najważniejsze wydarzenia piłkarskie tygodnia. W programie wiele miejsca poświęcone jest zarówno piłce reprezentacyjnej, jak i rozgrywkom klubowym. Program emitowany jest w wersji dla osób niesłyszących, tj. z tłumaczeniem na język migowy.
 • Ale urwał – program, w którym w zabawny sposób pokazywane są różne wydarzenia sportowe.
 • GOL Retro – emitowane po „GOL Ekstra” archiwalne wydania Magazynu GOL z lat 90., których prowadzącymi byli m.in. Jacek Laskowski i Janusz Basałaj.
 • Legendy futbolu – cykl dokumentów dotyczących największych piłkarskich postaci.
 • Magazyn „GOL” (wcześniej „GOL Ekstra”) – emitowany w poniedziałkowe wieczory magazyn, który prowadzą Maciej Iwański i Rafał Patyra oraz Jacek Kurowski i Szymon Borczuch. W programie omawiane są wydarzenia zakończonej chwilę wcześniej kolejki Ekstraklasy, emitowane są skróty spotkań. Dodatkowo autorzy przedstawiają statystyki związane ze zmaganiami oraz jedenastkę kolejki, a Maciej Szczęsny ocenia kolejkę w krzywym zwierciadle w dziale „Okiem Cenzora”.
 • Retro TVP Sport – jeden ze sztandarowych programów TVP Sport. Na początku kilkuminutowy wstęp prowadzi Przemysław Babiarz. Następnie emitowany jest zapis archiwalnej transmisji sportowej. Wspominane są głównie polskie sukcesy, ale nie brakuje również zmagań z aren bez reprezentantów kraju, np. mecze koszykarskiej ligi NBA. Transmisje te pokazywane są z oryginalnym komentarzem sprawozdawców Telewizji Polskiej. Następnie są one poprzedzane rozmową o ich kulisach, niekiedy z zaproszonymi do studia gośćmi. Emitowany jest we wtorki około godz. 20.
 • Ring TVP Sport – magazyn prowadzony przez Piotra Jagiełłę i Sebastiana Szczęsnego poświęcony światowi sportów walki.
 • Stan Futbolu – autorski program Krzysztofa Stanowskiego emitowany w sobotnie przedpołudnia. Początkowo nadawany na antenie Sportklubu, później Eleven Sports. Równocześnie emitowany jest na antenie Weszło FM i na kanale Weszło w serwisie YouTube. W programie toczone są rozmowy z gośćmi i ekspertami na temat piłki nożnej.z

Reportaże[edytuj | edytuj kod]

 • Z kamerą TVP Sport – program, w którym są prezentowane sylwetki znanych sportowców.

Dawniej w emisji[edytuj | edytuj kod]

Magazyny[edytuj | edytuj kod]

 • basketFLASH – magazyn TBL – magazyn poświęcony rozgrywkom Tauron Basket Ligi. W programie prezentowane były skróty meczów, najefektowniejsze zagrania miesiąca i ciekawe wywiady. Emitowany od października 2012 roku do lipca 2013, kiedy stacja straciła prawa do emisji TBL.
 • Biegajmy razem – program poświęcony różnym imprezom biegowym. Prowadzony przez Przemysława Babiarza i Macieja Kurzajewskiego. Przygotowywany we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Borussia Dortmund TV (BVB World) – piłkarski magazyn, w którym kibice mogą zobaczyć bramki BVB, analizy, wywiady z piłkarzami oraz trenerem Jürgenem Kloppem. Emitowany w środowe wieczory.
 • Champions Click – program prowadzony przez Szymona Borczucha.
 • Droga do Brazylii – program dotyczący wszystkiego, co związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2014.
 • Droga do RPA – program prezentował wszystkich uczestników finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2010, które odbyły się w Republice Południowej Afryki w dniach od 11 czerwca do 11 lipca 2010 roku.
 • Droga do zdrowia. Magazyn biegacza – program o bieganiu, prowadzony przez Sylwię Dekiert i Przemysława Babiarza. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Dwójka sędziowska – program prowadzony przez Macieja Iwańskiego i Michała Kołodziejczyka.
 • Dzień na wyścigach – Służewiec – podsumowanie wydarzeń z dnia wyścigów konnych na warszawskim Służewcu. Program ukazywał się w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 22:30.
 • Galop – magazyn jeździecki, który ukazywał on relacje z bieżących przygotowań i startów polskich zawodników, ciekawostki spoza aren sportowych, porady i doniesienia, prezentacje wielkich osobowości jeździeckich, najważniejsze wydarzenia z kart historii.
 • Goalissimo – magazyn piłkarski, który w zwięzłej formie prezentował wydarzenia tygodnia w piłce nożnej na świecie. Dziennikarze pokazywali skróty ze spotkań lig europejskich jak i amerykańskich. Oprócz fragmentów spotkań, również tabele. Polskimi lektorami magazynu byli Tomasz Jasina i Jacek Jońca.
 • Halo, tu Pjongczang – program prowadzony przez Justynę Szubert-Kotomską. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Halo, tu Rio – program prowadzony przez Justynę Szubert-Kotomską. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Ko TV – magazyn bokserski prezentujący relacje z walk światowego boksu zawodowego. Komentarze, wywiady w powiązaniu z otoczką obyczajowo-biznesową związaną z bokserskim show. Podobnie jak Ko TV Classics pora była ruchoma.
 • Ko TV Classics – magazyn bokserski, w którym prezentowane i analizowane były największe pojedynki bokserskie w historii tej dyscypliny sportu. Prezentowane były w nim m.in. walki takich bokserów jak: Joe Louis, Muhammad Ali czy Mike Tyson. Najlepsze fragmenty walk były opatrzone współczesnym komentarzem, oceniającym tamte wydarzenia z perspektywy czasu. Przeważnie emitowany był w środy o 23:10, ale jego emisja była ruchoma i ukazywał się o różnych porach dnia.
 • Link do historii – program prowadzony przez Przemysława Babiarza. Dziennikarz poruszał w nim najciekawsze sportowe wydarzenia z przeszłości.
 • Misja - kondycja. Magazyn biegacza i triathlonisty – program o bieganiu, w którym prowadzący - Przemysław Babiarz, Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski prezentowali relacje z zawodów, a także dzielili się poradami na temat ćwiczeń, ubioru czy diety. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Oko w oko – program prowadzony przez Jacka Kurowskiego.
 • Olimpijczycy – seria dokumentów Zbigniewa Rytela poświęcona polskim olimpijczykom. Każdy odcinek opowiadał historie poszczególnych sportowców, ich drogę przebytą do olimpijskich sukcesów.
 • Orły Nawałki – program prowadzony przez Sylwię Dekiert. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Orły sportu – program prowadzony przez Sylwię Dekiert. Premierowo pokazywany był na antenie TVP1.
 • Pełnosprawni – magazyn Pauliny Malinowskiej-Kowalczyk. Opowiadał o historiach, treningach i codziennych sprawach polskich sportowców niepełnosprawnych. Cykl ten realizowany był z myślą o Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich 2016.
 • Skandia Maraton Lang Team – program poświęcony kolarskiemu cyklu Skandia Maraton Lang Team, w którym startują amatorzy kolarstwa górskiego. Popularny cykl, wymyślony przez Czesława Langa, składa się z ośmiu wyścigów.
 • Sprint przez historię – autorski magazyn Przemysława Babiarza. Dziennikarz poruszał w nim najciekawsze sportowe wydarzenia z przeszłości.
 • Szybka piłka – magazyn piłkarski poświęcony rozgrywkom polskiej Ekstraklasy. Oprócz skrótów, program prezentował gole, tabele, jedenastki kolejek, a ponadto analizy i komentarze ekspertów. Prowadzącymi byli: Maciej Iwański i Rafał Patyra.
 • TV Moto Sport – magazyn koncentrujący się wokół tematyki związanej z rajdami samochodowymi – od Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, przez Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie, po Rajdowe mistrzostwa świata, prowadzony przez Macieja Kurzajewskiego. W studiu magazynu gośćmi byli eksperci tej dyscypliny. W magazynie była mowa o poziomie sportów motorowych w kraju, rajdach i wyścigach samochodowych, rallycrossie, wyścigach motocyklowych, organizacji imprez oraz polskich kierowcach rajdowych. Magazyn był również poświęcony bezpieczeństwu kierowców i kibiców podczas imprez motorowych. Program realizowany był w studiu.
 • Vacansoleil Grand Prix MTB – magazyn relacjonujący zmagania kolarzy w cyklu Vacansoleil Grand Prix MTB, w których biorą udział najlepsi zawodowcy oraz młodzi adepci tej dyscypliny.
 • W biegu – program prowadzony przez Macieja Kurzajewskiego.
 • W przerwie – autorski magazyn Włodzimierza Szaranowicza, w którym znajdowały się różnego rodzaju analizy i dyskusje dotyczącego wielkiego sportu. Program nadawany był premierowo od 1 września 2013 w TVP Info, początkowo w niedzielne, a potem poniedziałkowe wieczory. Pod koniec grudnia tego też roku TVP podjęła decyzję o zaprzestaniu emisji tej audycji, począwszy od stycznia 2014[27].
 • Wygraj z kontuzją – program poświęcony sportowym kontuzjom. W każdym odcinku specjaliści radzili widzom, jak poradzić sobie z typowymi dla sportowców-amatorów kontuzjami.
 • Z archiwum TVP... – magazyn dokumentalny, prezentujący dokumenty, które zostały zrealizowane przez TVP.
 • Złote transmisje – jeden ze sztandarowych programów TVP Sport. Na początku kilkuminutowy wstęp prowadził publicysta Marek Jóźwik. Następnie rozpoczynała się Złota transmisja, która została zarejestrowana kamerami Telewizji Polskiej. Wspominane były głównie polskie sukcesy, ale też niezapomniane zmagania, w których niestety naszych zawodników brakowało. Transmisje były oryginalne, co bardzo zwiększało prestiż relacji.
 • Zwarcie – magazyn publicystyczny prowadzony przez Marka Jóźwika, w którym dziennikarz nie boi się rozwiązywać trudnych spraw. Program ten to konfrontacja poglądów, kontrowersyjne tematy, ciekawe osobowości i kulisy sportowych wydarzeń.

Sportowy Mistrz Miesiąca[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec lutego 2007 roku TVP Sport uruchomił plebiscyt na sportowca miesiąca zwanemu „Sportowy Mistrz Miesiąca” głosowanie odbywało się za pomocą audiotele.

Zwycięzcy plebiscytu

Najwięcej zwycięstw

Telegazeta[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku TVP Sport posiada telegazetę, w której można zobaczyć m.in. informacje sportowe, wyniki wydarzeń sportowych, program TVP Sport oraz ogłoszenia w Klubie Kolekcjonera lub w Kąciku Sportowym. Na MUX-3 w naziemnej telewizji cyfrowej jako kanał SD w nie działa. Natomiast na MUX-3 TVP SPORT HD działa w ogółem.

Internet[edytuj | edytuj kod]

Kanał posiada własny serwis internetowy – sport.tvp.pl. Serwis dostarcza nie tylko najnowszych newsów, wywiadów i analiz. Dzięki niemu można też oglądać transmisje TVP Sport, a także retransmisje i video.

Parametry techniczne odbioru TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

TVP Sport (SD) dostępny jest w wielu sieciach kablowych w całej Polsce.

Logo TVP Sport[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Wygląd
18 listopada 2006 – 31 grudnia 2009 Logo TVP, a pod nim pomarańczowy, dynamiczny napis „SPORT”. TVP Sport logo 2006-2009.svg
1 stycznia 2010 – 11 stycznia 2014 Podobne do poprzedniego. Logo TVP, a pod nim pomarańczowy napis „SPORT”. Na ekranie logo przezroczyste. TVP Sport logo.svg
od 12 stycznia 2014 Logo TVP na jasnoczerwonym tle, a pod nim jasnoczerwony napis „SPORT”. Na ekranie logo przezroczyste. NewTVP SPORT.png

TVP Sport HD[edytuj | edytuj kod]

TVP Sport HD to kanał nadawany w standardzie HD, będący retransmisją kanału TVP Sport w czasie rzeczywistym. Kanał w wysokiej rozdzielczości wystartował 12 stycznia 2014. 6 kwietnia 2017 roku TVP Sport w wersji SD przestał być nadawany na satelicie Hot Bird (13⁰E). 22 grudnia 2018 TVP Sport w wersji HD rozpoczął nadawanie na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej[28], a od 23 października 2019 rozpoczął nadawanie na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej[11].

Parametry techniczne odbioru TVP Sport HD[edytuj | edytuj kod]

Sieci DVB-C i IPTV.

Logo TVP Sport HD[edytuj | edytuj kod]

Lata Opis Wygląd
od 12 stycznia 2014 Logo TVP na jasnoczerwonym tle, a pod nim jasnoczerwony napis „SPORT” z indeksem górnym „HD”. Na ekranie logo przezroczyste. TVP Sport HD Logo.png

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Redakcja. [dostęp 19-08-2012].
 2. Top 100 tematycznych kanałów TV grudnia. Które najpopularniejsze (pol.). media2.pl, 2013-01-02. [dostęp 2013-01-04].
 3. Janusz Sulisz: TVP Sport uruchomiony. satkurier.pl. [dostęp 2006-11-18].
 4. Wikia o Starej Telewizji (ramówka niektórych polskich kanałów tv w dniu 18 listopada 2006)
 5. ŁO, PAP: Robert Korzeniowski zrezygnował z pracy w TVP. Gazeta.pl. [dostęp 7 listopada 2009].
 6. OFICJALNIE: Meczów reprezentacji z Czarnogórą i Mołdawią nie zobaczymy w TVP! TVP rezygnuje z transmisji
 7. Jacek Grzeszczak, TVP1, TVP2 i TVP Sport w SD wyłączone z 13°E | TVP - SATKurier.pl, „SATKurier.pl”, 7 kwietnia 2017 [dostęp 2017-04-19] (pol.).
 8. Telewizja Polska SA - OMI, Wyższa jakość kanałów TVP - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2017-04-19].
 9. Włodzimierz Szaranowicz rezygnuje, Marek Szkolnikowski ma zostać szefem TVP Sport [dostęp 2017-11-29] (pol.).
 10. TVP Sport HD i TVP Rozrywka na MUX-8, wirtualnemedia.pl [dostęp 2018-12-26] (pol.).
 11. a b Anita Kaźmierska: TVP Kultura HD od 23.10, TVP Sport HD będzie w MUX 3. satkurier.pl, 2019-10-07 12:05. [dostęp 2019-10-07].
 12. Marek Szkolnikowski zastąpił Mariana Kubalicę w TVP Sport, Press.pl [dostęp 2017-04-29] (pol.).
 13. Marek Szkolnikowski wicedyrektorem TVP Sport [dostęp 2017-11-29] (pol.).
 14. Marian Kubalica, wiceszef TVP Sport, odchodzi z Telewizji Polskiej, Press.pl [dostęp 2017-04-29] (pol.).
 15. a b Włodzimierz Szaranowicz szefem sportu w TVP. Wirtualnemedia.pl. [dostęp 15 listopada 2009].
 16. Polska Press Sp., Telekamery 2010 rozdane! Anita Werner została osobowością roku!, wiadomosci24.pl [dostęp 2017-09-04] (pol.).
 17. Wydawnictwo Bauer Sp., Sp.k - Nowe Media, Telekamery Tele Tygodnia, telekamery.pl [dostęp 2017-09-04] (pol.).
 18. Maciej Adamiak wrócił z Nowa TV do Telewizji Polskiej, wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-12-09].
 19. Jan Piasecki: z Telewizji Republika do TVP Sport [dostęp 2017-12-09] (pol.).
 20. Michał Zawacki i Andrzej Strejlau dołączają do TVP Sport [dostęp 2019-05-31] (pol.).
 21. Paulina Chylewska o pracy w telewizji Polsat i TVP (WYWIAD), „Onet Plejada.pl”, 11 sierpnia 2017 [dostęp 2017-09-04] (pol.).
 22. Marek Jóźwik przeszedł z TVP do Polsatu. Poprowadzi „Studio Pjongczang 2018” w Polsat Sport [dostęp 2018-03-30] (pol.).
 23. Włodzimierz Szaranowicz walczy z chorobą. Zakończył dziennikarską karierę
 24. Daniel Gabryś, BLAST Pro Series na antenie TVP Sport!, EsportRadio24, 9 kwietnia 2019 [dostęp 2019-04-13] (pol.).
 25. Igrzyska olimpijskie w 2018 i 2020 roku w TVP
 26. Igrzyska olimpijskie w 2018 i 2020 roku w TVP
 27. Cięcia w TVP Info, znika pięć programów w tym „7 dni świat”. wirtualnemedia.pl, 2013-12-23. [dostęp 2014-04-12].
 28. Telewizja Polska wchodzi na MUX-8. Telewizja Polska, 21.12.2018. [dostęp 2018-12-21].