Marthinus van Schalkwyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marthinus van Schalkwyk
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Marthinus Christoffel Johannes (Kortbroek) van Schalkwyk

Data i miejsce urodzenia

10 listopada 1959
Polokwane

Minister turystyki
Okres

od 10 maja 2009
do 25 maja 2014

Przynależność polityczna

Afrykański Kongres Narodowy

Poprzednik

Mohammed Valli Moosa

Następca

Derek Hanekom

Marthinus Christoffel Johannes (Kortbroek) van Schalkwyk (ur. 10 listopada 1959 w Pietersburgu) – południowoafrykański polityk, były premier Prowincji Przylądkowej Zachodniej oraz przewodniczący Nowej Partii Narodowej (1997–2005), minister turystyki w rządzie Jacoba Zumy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył szkołę średnią w Pietersburgu, po czym służył w armii południowoafrykańskiej (SADF).

Podczas nauki na Rand Afrikaans University był przewodniczącym Studenckiej Rady Przedstawicieli (Student Representative Council, SRC) oraz Afrykańskiego Związku Studentów (Afrikaanse Studentebond, ASB). Działał również w Ruiterwag, młodzieżówce Broederbondu. Zakładał oraz przewodniczył organizacji „Jeugdkrag” (Młoda siła), której powstanie było inspirowane przez służby specjalne.

Po ukończeniu studiów wykładał na Uniwersytetach w Stellenbosch i Johannesburgu. W 1990 przystąpił do Partii Narodowej, wkrótce zostając jej rzecznikiem. We wrześniu 1997 objął funkcję przewodniczącego ugrupowania, którą sprawował do 2005.

W wyborach 2004 ugrupowanie poniosło porażkę – ostatecznie łącząc się w kolejnym roku z ANC. W tym samym roku Schalkwyk został mianowany ministrem ds. rozwoju i turystyki (ponowną nominację uzyskał w 2009).

Ze względu na chłopięcy wygląd i sugerowany brak doświadczenia w polityce bywa przez Afrykanerów nazywany kortbroekiem („chłopcem w krótkich spodenkach”).

Jest żonaty z Suzette, razem mają syna i córkę.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]