Martifer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martifer SGPS, S.A.
Ilustracja
Państwo  brak
brak państwa
Lokalizacja Oliveira de Frades, Portugalia
Data założenia 1990
Forma prawna Publiczna (Euronext)
Prezes Carlos Martins
Branża Konstrukcje Stalowe
Systemy dla Energetyki
Produkcja Energii Elektrycznej
Rolnictwo i Biopaliwa
Produkty Konstrukcje stalowe
Fasady aluminiowe
Rozwiązania ze stali nierdzewnej
Energia wiatrowa i słoneczna
Wyposażenie do produkcji biopaliw
Elektryczność
Produkty rolne
Paliwa
Zatrudnienie ~3000 (2008)
Przychody ~901,9 milionów (2008)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Grupa Martifer - grupa przedsiębiorstw tworzona przez około 120 firm, obecnych w ponad 20 krajach, podzielonych na cztery obszary działalności: konstrukcje stalowe, systemy dla energetyki, produkcja energii elektrycznej, oraz rolnictwo i biopaliwa. Martifer jest notowany na giełdzie w Lizbonie od 2007 r., roku w którym osiągnął skonsolidowany przychód w wysokości 519 milionów euro.

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

  • 1990 – powstanie firmy w sektorze konstrukcji stalowych
  • 1996 – rozpoczęcie produkcji elementów ze stali nierdzewnej (Inox)
  • 1999 – założenie Martifer Aluminium; rozpoczęcie ekspansji zagranicznej obecnością w Hiszpanii
  • 2003 - Martifer tworzy oddział w Polsce z siedzibą w Gliwicach
  • 2004 - Martifer Energy Systems (systemy do produkcji energii) rozpoczyna działalność
  • 2005 – Martifer Renewables (produkcja energii ze źródeł odnawialnych) oraz Prio (biopaliwa) rozpoczynają działalność; utworzenie REpower Portugal
  • 2006 – ekspansja Prio w Rumunii
  • 2007 – utworzenie Martifer Solar; wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Lizbonie; wygrana w fazie B narodowego przetargu na wykorzystanie energii wiatrowej w Portugalii (400MW)

Konstrukcje metalowe[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1990 r., firma ta stała się bazą dla dzisiejszej Grupy Martifer; jest liderem w sektorze konstrukcji stalowych na Półwyspie Iberyjskim, oraz jednym z 10 głównych europejskich graczy; obecnie powiększając zasięg operacji o Europę Środkową i Angolę. Dorobek firmy rósł znacząco dzięki realizacji projektów w obszarze infrastruktury prywatnej i publicznej. Martifer Construction dodaje inne rozwiązania w tej dziedzinie – konstrukcje z metali, fasady z aluminium i szkła, elementy ze stali nierdzewnej – co umożliwia firmie oferowanie kompletnych rozwiązań dla projektów w których uczestniczy.

Wyposażenie dla energetyki[edytuj | edytuj kod]

Martifer utworzył dział wytwarzający sprzęt do produkcji energii w 2004 r. Od tego czasu, ta dziedzina stała się najszybciej rozwijającym obszarem działalności Grupy, jako że rozwiązania dotyczące alternatywnych źródeł energii są coraz intensywniej poszukiwane w skali światowej. Martifer inwestuje nie tylko w aktualnie dostępne technologie produkcji energii, lecz także w badania i rozwój nowych przyjaznych środowisku rozwiązań.

Produkcja energii elektrycznej[edytuj | edytuj kod]

Dzięki wysokiemu wskaźnikowi wzrostu, a także sprzyjającym warunkom politycznym, ekonomicznym i społecznym, produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest dziedziną biznesu o dużej opłacalności i perspektywiczności. Martifer zamierza wzmacniać swoją pozycję w tym sektorze, jednocześnie podtrzymując swoje zaangażowanie w społeczny aspekt działalności firmy. W tym celu Martifer utworzył nową jednostkę, rozszerzając po raz kolejny obszar działań grupy.

Rolnictwo i biopaliwa[edytuj | edytuj kod]

Martifer jest obecny w sektorze rolnictwa i biopaliw poprzez swoją markę Prio, przedsięwzięcie obejmujące cały łańcuch procesu wytwarzania biodiesla. Od uprawy surowca, poprzez produkcję biopaliwa w swoich zakładach w Portugalii i Rumunii, po detaliczną dystrybucję paliw, celem firmy jest uczynienie marki Prio najbardziej rozpoznawalną wśród klientów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]