Martifer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martifer SGPS, S.A.
Ilustracja
Państwo  Portugalia
Siedziba Oliveira de Frades
Data założenia 1990
Forma prawna Publiczna (Euronext)
Prezes Carlos Martins
Zatrudnienie ~3000 (2008)
Dane finansowe
Przychody ~901,9 milionów (2008)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Grupa Martifer - grupa przedsiębiorstw tworzona przez około 120 firm, obecnych w ponad 20 krajach, podzielonych na cztery obszary działalności: konstrukcje stalowe, systemy dla energetyki, produkcja energii elektrycznej, oraz rolnictwo i biopaliwa. Martifer jest notowany na giełdzie w Lizbonie od 2007 r., roku w którym osiągnął skonsolidowany przychód w wysokości 519 milionów euro.

Chronologia[edytuj | edytuj kod]

  • 1990 – powstanie firmy w sektorze konstrukcji stalowych
  • 1996 – rozpoczęcie produkcji elementów ze stali nierdzewnej (Inox)
  • 1999 – założenie Martifer Aluminium; rozpoczęcie ekspansji zagranicznej obecnością w Hiszpanii
  • 2003 - Martifer tworzy oddział w Polsce z siedzibą w Gliwicach
  • 2004 - Martifer Energy Systems (systemy do produkcji energii) rozpoczyna działalność
  • 2005 – Martifer Renewables (produkcja energii ze źródeł odnawialnych) oraz Prio (biopaliwa) rozpoczynają działalność; utworzenie REpower Portugal
  • 2006 – ekspansja Prio w Rumunii
  • 2007 – utworzenie Martifer Solar; wejście na Giełdę Papierów Wartościowych w Lizbonie; wygrana w fazie B narodowego przetargu na wykorzystanie energii wiatrowej w Portugalii (400MW)

Konstrukcje metalowe[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1990 r., firma ta stała się bazą dla dzisiejszej Grupy Martifer; jest liderem w sektorze konstrukcji stalowych na Półwyspie Iberyjskim, oraz jednym z 10 głównych europejskich graczy; obecnie powiększając zasięg operacji o Europę Środkową i Angolę. Dorobek firmy rósł znacząco dzięki realizacji projektów w obszarze infrastruktury prywatnej i publicznej. Martifer Construction dodaje inne rozwiązania w tej dziedzinie – konstrukcje z metali, fasady z aluminium i szkła, elementy ze stali nierdzewnej – co umożliwia firmie oferowanie kompletnych rozwiązań dla projektów w których uczestniczy.

Wyposażenie dla energetyki[edytuj | edytuj kod]

Martifer utworzył dział wytwarzający sprzęt do produkcji energii w 2004 r. Od tego czasu, ta dziedzina stała się najszybciej rozwijającym obszarem działalności Grupy, jako że rozwiązania dotyczące alternatywnych źródeł energii są coraz intensywniej poszukiwane w skali światowej. Martifer inwestuje nie tylko w aktualnie dostępne technologie produkcji energii, lecz także w badania i rozwój nowych przyjaznych środowisku rozwiązań.

Produkcja energii elektrycznej[edytuj | edytuj kod]

Dzięki wysokiemu wskaźnikowi wzrostu, a także sprzyjającym warunkom politycznym, ekonomicznym i społecznym, produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest dziedziną biznesu o dużej opłacalności i perspektywiczności. Martifer zamierza wzmacniać swoją pozycję w tym sektorze, jednocześnie podtrzymując swoje zaangażowanie w społeczny aspekt działalności firmy. W tym celu Martifer utworzył nową jednostkę, rozszerzając po raz kolejny obszar działań grupy.

Rolnictwo i biopaliwa[edytuj | edytuj kod]

Martifer jest obecny w sektorze rolnictwa i biopaliw poprzez swoją markę Prio, przedsięwzięcie obejmujące cały łańcuch procesu wytwarzania biodiesla. Od uprawy surowca, poprzez produkcję biopaliwa w swoich zakładach w Portugalii i Rumunii, po detaliczną dystrybucję paliw, celem firmy jest uczynienie marki Prio najbardziej rozpoznawalną wśród klientów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]