Martin Feldstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Feldstein
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1939
Nowy Jork

Data śmierci

11 czerwca 2019

Zawód, zajęcie

ekonomista

Narodowość

amerykańska

Odznaczenia
John Bates Clark Medal (1977)

Martin Stuart Feldstein (ur. 25 listopada 1939 w Nowym Jorku, zm. 11 czerwca 2019[1]) – amerykański ekonomista, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, przewodniczący i CEO Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research). W latach 1982–1984 był przewodniczącym Zespołu Doradców Ekonomicznych i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana[2].

Feldstein ukończył studia ekonomiczne w Harvardzie i Oxfordzie. W 1977 roku otrzymał prestiżową nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przydzielaną co dwa lata młodym ekonomistom, którzy wnieśli duży wkład do nauk ekonomicznych. Według rankingu IDEAS/RePEc był wymieniany w 2009 roku wśród 10 najlepszych ekonomistów na świecie. Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych, w szczególności dotyczących makroekonomii i finansów publicznych. Jest pionierem badań dotyczących mechanizmów rozwoju, utrzymania i możliwości upadku współczesnych systemów emerytalnych. Feldstein był zdecydowanym zwolennikiem reformy systemu ubezpieczeń w Stanach Zjednoczonych (Social Security). W szczególności był główną siłą napędową ustawodawstwa częściowo prywatyzującego ten system (za prezydenta George’a W. Busha).

Znany był także z bardzo krytycznego stosunku do euro. W 1999 roku pisząc o nadchodzącej unii walutowej i wprowadzeniu euro, ostrzegał, że „negatywne skutki ekonomiczne pojedynczej waluty na bezrobocie i inflację w Europie przeważą jakiekolwiek zyski wynikające z ułatwienia w przepływie kapitału”, oraz że chociaż „wspólna waluta pomyślana jako sposób na zredukowanie ryzyka kolejnej wojny w Europie”, to jednak „jest bardziej prawdopodobne, że wywoła ona skutek odwrotny, prowadząc do zwiększonych konfliktów w samej Europie, a także pomiędzy Europą i USA”[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Influential economist Martin Feldstein dies at 79
  2. Key Reagan Administration Officials. www.reagan.utexas.edu. [dostęp 2010-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-03-04)]. (ang.).
  3. Feldstein, Martin. “EMU and international conflict”. foreignaffairs.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-06)]., Foreign Affairs, November/December 1997.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]