Martin Feldstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martin Feldstein
Martin Stuart Feldstein
Data urodzenia 1939
Zawód ekonomista
Narodowość Amerykanin
Odznaczenia
John Bates Clark Medal (1977)

Martin Stuart Feldstein (ur. 25 listopada 1939 w Nowym Yorku) – amerykański ekonomista, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, przewodniczący i CEO Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research). W latach 1982-1984 był przewodniczącym Zespołu Doradców Ekonomicznych i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana[1].

Feldstein ukończył studia ekonomiczne w Harvardzie i Oxfordzie. W 1997 otrzymał prestiżową nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przydzielaną co dwa lata młodym ekonomistom, którzy wnieśli duży wkład do nauk ekonomicznych. Według rankingu IDEAS/RePEc był wymieniany w 2009 roku wśród 10 najlepszych ekonomistów na świecie. Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych, w szczególności dotyczących makroekonomii i finansów publicznych. Jest pionierem badań dotyczących mechanizmów rozwoju, utrzymania i możliwości upadku współczesnych systemów emerytalnych. Feldstein jest zdecydowanym zwolennikiem reformy systemu ubezpieczeń w USA (Social Security). W szczególności był główną siłą napędową ustawodawstwa częściowo prywatyzującego ten system (za prezydenta George'a W. Busha).

Znany jest także, z bardzo krytycznego stosunku do euro. W 1999 r. pisząc o nadchodzącej unii walutowej i wprowadzeniu euro, ostrzegał, że "negatywne skutki ekonomiczne pojedynczej waluty na bezrobocie i inflację w Europie przeważą jakiekolwiek zyski wynikające z ułatwienia w przepływie kapitału", oraz że chociaż "wspólna waluta pomyślana jako sposób na zredukowanie ryzyka kolejnej wojny w Europie", to jednak "jest bardziej prawdopodobne, że wywoła ona skutek odwrotny, prowadząc do zwiększonych konfliktów w samej Europie, a także pomiędzy Europą i USA"."[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Key Reagan Administration Officials (ang.). www.reagan.utexas.edu. [dostęp 2010-10-31].
  2. Feldstein, Martin. "EMU and international conflict". Foreign Affairs, November/December 1997. http://www.foreignaffairs.org/19971101faessay3405/martin-feldstein/emu-and-international-conflict.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]