Martin Feldstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Feldstein
Martin Stuart Feldstein
Data urodzenia 1939
Zawód ekonomista
Narodowość Amerykanin
Odznaczenia
John Bates Clark Medal (1977)

Martin Stuart Feldstein (ur. 25 listopada 1939 w Nowym Yorku) – amerykański ekonomista, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda, przewodniczący i CEO Narodowego Biura Badań Ekonomicznych (National Bureau of Economic Research). W latach 1982-1984 był przewodniczącym Zespołu Doradców Ekonomicznych i głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Ronalda Reagana[1].

Feldstein ukończył studia ekonomiczne w Harvardzie i Oxfordzie. W 1997 otrzymał prestiżową nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przydzielaną co dwa lata młodym ekonomistom, którzy wnieśli duży wkład do nauk ekonomicznych. Według rankingu IDEAS/RePEc był wymieniany w 2009 roku wśród 10 najlepszych ekonomistów na świecie. Jest autorem ponad 300 artykułów naukowych, w szczególności dotyczących makroekonomii i finansów publicznych. Jest pionierem badań dotyczących mechanizmów rozwoju, utrzymania i możliwości upadku współczesnych systemów emerytalnych. Feldstein jest zdecydowanym zwolennikiem reformy systemu ubezpieczeń w USA (Social Security). W szczególności był główną siłą napędową ustawodawstwa częściowo prywatyzującego ten system (za prezydenta George'a W. Busha).

Znany jest także, z bardzo krytycznego stosunku do euro. W 1999 r. pisząc o nadchodzącej unii walutowej i wprowadzeniu euro, ostrzegał, że "negatywne skutki ekonomiczne pojedynczej waluty na bezrobocie i inflację w Europie przeważą jakiekolwiek zyski wynikające z ułatwienia w przepływie kapitału", oraz że chociaż "wspólna waluta pomyślana jako sposób na zredukowanie ryzyka kolejnej wojny w Europie", to jednak "jest bardziej prawdopodobne, że wywoła ona skutek odwrotny, prowadząc do zwiększonych konfliktów w samej Europie, a także pomiędzy Europą i USA"."[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Key Reagan Administration Officials (ang.). www.reagan.utexas.edu. [dostęp 2010-10-31].
  2. Feldstein, Martin. "EMU and international conflict". Foreign Affairs, November/December 1997. http://www.foreignaffairs.org/19971101faessay3405/martin-feldstein/emu-and-international-conflict.html

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]