Martin Gottfried Julius Schöne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Gottfried Julius Schöne
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1810
Alt Driebitz
Data i miejsce śmierci 1873
Lombard
Wyznanie luteranizm
Kościół ewangelicki

Martin Gottfried Julius Schöne (ur. 10 lipca 1810 w Alt Driebitz, zm. w 1873 w Lombard w stanie Illinois) – pastor ewangelicki, uczestnik pruskiego Zgromadzenia Narodowego w Berlinie, twórca "Wolnego Zboru Ewangelickiego" w Czerwieńsku.

Uczęszczał do gimnazjum w Głogowie, następnie studiował we Wrocławiu. W 1839 roku został pastorem w miejscowości Czerwieńsk, w powiecie zielonogórskim.

W 1848 roku został z powiatu zielonogórskiego wybrany do pruskiego Zgromadzenia Narodowego. Był uczestnikiem kampanii odmowy płacenia podatku. Z racji działalności politycznej odsunięty od funkcji pastora. Założył wówczas niezależny "Wolny Zbór Ewangelicki". Zajmował się pomocą ubogim, w tym celu założył w Zielonej Górze Towarzystwo Pomocy Pastora Schönego.

W 1858 roku opuścił Czerwieńsk i udał się do Ameryki. Osiadł w miejscowości Lombard. Tam nadal prowadził działalność duszpasterską, współorganizował pierwszą na tamtym terenie szkołę niemiecką.

Zmarł w 1873 roku. Pochowany w miejscowości Lombard w stanie Illinois w USA.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Góralczyk, Martin Gottfried Julius Schöne (1810 - 1873), pastor w dawnym Czerwieńsku, uczestnik pruskiego Zgromadzenia narodowego w Berlinie w 1848 roku, [w:] Zapisali się w dziejach Środkowego Nadodrza. Szkice biograficzne, Zielona Góra 2009