Martin Margiela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Martin Margiela (ur. 9 kwietnia 1957 w Leuven) – belgijski projektant mody.

Po zakończeniu studiów na Królewskiej Akademii sztuk pięknych w Antwerpii w 1979 roku Margiela staje się nieetatowym projektantem mody. W roku 1982 zostaje odkryty przez Jeana–Paula Gaultiera i przeprowadza się do Paryża, aby pracować jako jego asystent aż do roku 1987. Rok później razem z Jenny Meirensem pokazują na paryskich wybiegach swoją pierwszą damską kolekcję "gotową do założenia".

W 1989 otwiera salon firmowany własnym nazwiskiem, gdzie pokazuje pierwszą autorską kolekcję, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wypuszcza na wybieg modelki okryte białym płótnem, w skarpetkach namoczonych czerwoną farbą. Następnie płótno z odbitymi stopami służy mu jako materiał do nowej kolekcji. Jego stroje są postrzępione, krzywo pocięte i wyblakłe. Jest uznany za bardzo uzdolnionego krawca, przywiązującego wagę do szczegółów.

Margiela lubi zestawienia kontrastowe – wątłość z twardością, twarde kształty z miękkimi – widać to w szerokiej gamie materiałów których używa, jak np. przerobiony stary tiul połączony z kwiatowymi patchworkami. Tworzy także sukienki zrobione z plastikowych worków i tasiemek. Często używa palety złożonej z czerwieni czerni i bieli.

  • W 1990 prezentuje stroje z podszewek przeszywanych po zewnętrznej stronie.
  • W 1991 pokazuje stare sukienki z lat 50. przefarbowane na postarzałe odcienie szarości zestawione ze starymi jeansami.
  • W 1993 kolekcja wiosna/lato nawiązywała do strojów teatralnych, podczas gdy jesień/zima stworzona była z pociętych strojów lat 40.
  • W 1997 miał swój pierwszy solowy pokaz w Rotterdamie. Oceniono go jako tak samo dobry jak pokaz w Paryżu zorganizowany wraz z japońską projektantką Rei Kawakubo, znaną ze swoich "dekonstrukcyjnych" strojów.

W 1997 dom mody Hermès zatrudnia go jako projektanta, który może teraz użyć swoich niebanalnych pomysłów w akcesoriach i galanterii. Margiela sprawdza się na tym stanowisku, i dzięki niemu marka Hermès kojarzona jest teraz ze strojami dla kobiet. Wraz z nastaniem dwudziestego pierwszego wieku, Martin Margiela nadal jest jednym z najbardziej wziętych i kontrowersyjnych projektantów w świecie mody. Nie lubi rozgłosu i nie pozwala na fotografowanie się. Dopiero w roku 2001 zgadza się na artykuł prasowy w magazynie Vogue. Jego studio projektowe zostaje sfotografowane, podczas gdy na miejscu mistrza widoczne było jedynie puste krzesło.