Vogue (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vogue
VOGUE LOGO.svg
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Stany Zjednoczone 
Wydawca Condé Nast
Rodzaj czasopisma kobiece
Pierwsze wydanie 1892
Redaktor naczelny Anna Wintour (USA)
Alexandra Shulman (Wielka Brytania)
Franca Sozzani (Włochy)
Emmanuelle Alt (Paryż)
Yolanda Sacristán (Hiszpania)
Daniela Falcão (Brazylia)
Angelica Cheung (Chiny)
Victoria Davydova (Rosja)
Edwina McCann (Australia)
Christiane Arp (Niemcy)
Lee Myung-hee (Korea Południowa)
Priya Tanna (Indie)
Seda Domaniç (Turcja)
Elena Makri (Grecja)
Mitsuko Watanabe (Japonia)
Rosalie Huang (Tajwan)
Kelly Talamás (Meksyk i Ameryka łacińska)
Karin Swerink (Holandia)
Paula Mateus (Portugalia)
Olha Suszko (Ukraina)
Kullawit Laosuksri (Tajlandia)
Średni nakład 1 229 880[1] egz.
ISSN 0042-8000
Strona internetowa

Vogueamerykański magazyn o modzie i stylu życia skierowany do kobiet. Czasopismo wydawane jest od końca XIX wieku do dziś, które obecnie dostępne jest w 21 krajach[2]. W periodyku ukazują się także artykuły dotyczące życia gwiazd, sztuki, czy polityki. Vogue uważany jest za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody[3][4].

Historia[edytuj]

W roku 1892 Arthur Turnure zaczął wydawać Vogue jako tygodniowe czasopismo na terenie Stanów Zjednoczonych. Przedsięwzięcie sponsorował Kristoffer Wright. Pierwszy numer czasopisma pojawił się 17 grudnia 1892 roku, a jego cena wynosiła 10 centów (ekwiwalent $2.63 z roku 2016). Głównymi czytelnikami czasopisma, według zamierzeń Turnere'a, miała być nowojorska arystokracja. Jego intencją było stworzenie publikacji celebrującej "ceremonialną stronę życia".

W 1905 roku, na rok przed śmiercią Turnere'a, Vogue zostało kupione przez Condé Montrose Nasta. Nowy właściciel zamienił czasopismo w dwutygodnik oraz rozpoczął ekspansję na rynki zagraniczne. Po swojej podróży do Wielkiej Brytanii w roku 1916, rozpoczął wydawanie Vogue w tym kraju. Następnymi państwami, w których zaczął być wydawany Vogue to: Hiszpania, Włochy i Francja w 1920 roku.

W latach '60 XX wieku, wraz z Dianą Vreeland jako redaktorką naczelną (ale i jako osobistością), Vogue otworzyło się na dyskusje dotyczące rewolucji seksualnej, m.in. prezentując współczesną modę. W tym celu czasopismo zaczęło sięgać do butików z East Village, takich jak Limbo na placu św. Marka, czy też do osobowości takich jak Andy Warhol.[5].

W roku 1973 Vogue stało się miesięcznikiem. W czasie, gdy redaktorem naczelnym czasopisma była Grace Mirabella magazyn przeszedł przez gruntowne redakcyjne oraz stylistyczne zmiany, co było odpowiedzią na zmiany w stylu życia grupy docelowej.

Redaktorzy naczelni amerykańskiego Vogue’a[edytuj]

Edycje regionalne[edytuj]

Vogue wydawany jest w 21 krajach: Australia, Brazylia, Chiny, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Rosja, Stany Zjednoczone, Tajwan, Turcja, Ukraina, Tajlandia, Wielka Brytania i Włochy.

W czerwcu 2017 roku potwierdzono, że powstanie polska edycja Vogue[6].

Redaktorem naczelnym brytyjskiego wydania Vogue jest Alexandra Shulman, a francuskiego do grudnia 2010 roku była Carine Roitfeld, obecnie stanowisko to zajmuje Emmanuelle Alt.

Przypisy

  1. Consumer Magazines (ang.). auditedmedia.com. [dostęp 2014-12-08].
  2. Jess Cartner-Morley: From Thailand to Ukraine: a country's in vogue when it has its own Vogue (ang.). theguardian.com, 2012-12-19. [dostęp 2014-12-08].
  3. Best Women’s Fashion Magazines: Vogue, Elle, InStyle and More (ang.). fashiontrendexperts.com. [dostęp 2014-12-08].
  4. In Vogue: An Illustrated History of the World's Most Famous Fashion Magazine (ang.). bookdepository.com. [dostęp 2014-12-08].
  5. Vogue (15 luty 1968)
  6. Magdalena Lemańska, Piotr Mazurkiewicz: Polska edycja „Vogue” ruszy w przyszłym roku (pol.). 13 czerwca 2017. [dostęp 2017-06-20]. s. Rzeczpospolita.

Linki zewnętrzne[edytuj]