Przejdź do zawartości

Matcha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Matcha i wagashi
Ceremonia herbaciana, pokaz w ogrodzie
Lody matcha

Matcha (jap. 抹茶 matcha)japońska, sproszkowana zielona herbata[1], używana w ceremonii picia herbaty cha-no-yu (dosł. „gorąca woda na herbatę”) oraz jako dodatek do potraw, np. makaronu soba, ciastek, lodów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Matcha dotarła do Japonii z Chin dzięki buddyjskim mnichom i jest używana do tradycyjnej ceremonii herbacianej od XII wieku[2].

Uprawa i wytwarzanie[edytuj | edytuj kod]

Matcha produkowana jest z liści krzewów specjalnie ocienianych matami, czym różni się od gatunków przeznaczonych do wytwarzania np. sencha, która rośnie w pełnym słońcu. Co najmniej dwa, trzy tygodnie przed zbiorami krzewy są osłaniane przed słońcem, przez co ich wzrost jest spowolniony. Liście nabierają wówczas bladego odcienia zieleni i wytwarzają aminokwasy, dzięki którym herbata jest słodsza i bardziej aromatyczna. Zebrane liście są suszone i następnie ścierane na proszek[2].

Według takiej procedury, opracowanej w okresie Azuchi-Momoyama (1568–1603), powstają: tencha (碾茶), z której robi się matcha, i rafinowana, wysokiej jakości, również zielona herbata, gyokuro (玉露)[2].

W zależności od jakości liści i procesu produkcji sproszkowana matcha dzielona jest na dwa rodzaje: ceremonialny i kulinarny. Herbata przeznaczona do tradycyjnej ceremonii, przygotowana z bardzo młodych liści, jest najwyższej jakości[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kazuo Yamada, The New Crown Japanese-English Dictionary, Tokyo: Sanseido Co., Ltd, 1972, s. 597.
  2. a b c Kenkyusha’s New Japanese-English Dictionary, Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 362, ISBN 4-7674-2015-6.
  3. Japanese Matcha Guide [online], GURUNAVI - Japan Restaurant Guide [dostęp 2017-08-06] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]