Abramcewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abramcewo
Абрамцево
Państwo  Rosja
Rejon sergijewo-posadski
Kod pocztowy 141352
Położenie na mapie obwodu moskiewskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu moskiewskiego
Abramcewo
Abramcewo
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Abramcewo
Abramcewo
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Abramcewo
Abramcewo
Ziemia 56°13′34″N 37°58′02″E/56,226111 37,967222
Portal Portal Rosja
Dom (stylizacja starorosyjskiej architektury drewnianej) w muzeum w Abramcewie (obecnie wystawa prac Michaiła Wrubla)

Abramcewo (ros. Абрамцево) – wieś w Rosji w Sergijewo-Posadskim rejonie obwodu moskiewskiego, znana z ośrodka artystycznego stworzonego przez przemysłowca Sawwę Mamontowa.

W roku 1843 posiadłość wiejską nabył pisarz Siergiej Aksakow i stworzył tam miejsce spotkań artystów. W Abramcewie bywali wtedy Mikołaj Gogol, Iwan Turgieniew i Fiodor Tiutczew.

W roku 1870 posiadłość odkupił przemysłowiec i mecenas sztuki Sawwa Mamontow. Rezydencja w Abramcewie stała się miejscem spotkań wybitnych malarzy i rzeźbiarzy, a także kompozytorów, aktorów, architektów i śpiewaków. Bywali tam m.in. Ilia Repin, Walentin Sierow, Wiktor Wasniecow i Michaił Wrubel.

W latach 1870-1885 na zlecenie Mamontowa zbudowano w Abramcewie kolonię budowli w stylu starorosyjskim, oddanych do dyspozycji goszczących tam artystów, oraz cerkiew i tradycyjną rosyjską łaźnię.

Po śmierci Mamontowa w roku 1918 Abramcewo przeszło na własność państwa i zostało przekształcone w ośrodek muzealno-artystyczny, stanowiący atrakcję turystyczną.

Abramcewo położone jest przy szosie A-108 i posiada przystanek kolejowy na 57. kilometrze od Moskwy na kolei transsyberyjskiej.

Bibliografia[edytuj]