Abramcewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Abramcewo
Абрамцево
Państwo  Rosja
Rejon sergijewo-posadski
Kod pocztowy 141352
Położenie na mapie obwodu moskiewskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu moskiewskiego
Abramcewo
Abramcewo
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Abramcewo
Abramcewo
Ziemia56°13′34″N 37°58′02″E/56,226111 37,967222
Portal Portal Rosja
Dom (stylizacja starorosyjskiej architektury drewnianej) w muzeum w Abramcewie (obecnie wystawa prac Michaiła Wrubla)

Abramcewo (ros. Абрамцево) – wieś w Rosji w Sergijewo-Posadskim rejonie obwodu moskiewskiego, znana z ośrodka artystycznego stworzonego przez przemysłowca Sawwę Mamontowa.

W roku 1843 posiadłość wiejską nabył pisarz Siergiej Aksakow i stworzył tam miejsce spotkań artystów. W Abramcewie bywali wtedy Mikołaj Gogol, Iwan Turgieniew i Fiodor Tiutczew.

W roku 1870 posiadłość odkupił przemysłowiec i mecenas sztuki Sawwa Mamontow. Rezydencja w Abramcewie stała się miejscem spotkań wybitnych malarzy i rzeźbiarzy, a także kompozytorów, aktorów, architektów i śpiewaków. Bywali tam m.in. Ilia Repin, Walentin Sierow, Wiktor Wasniecow i Michaił Wrubel.

W latach 1870-1885 na zlecenie Mamontowa zbudowano w Abramcewie kolonię budowli w stylu starorosyjskim, oddanych do dyspozycji goszczących tam artystów, oraz cerkiew i tradycyjną rosyjską łaźnię.

Po śmierci Mamontowa w roku 1918 Abramcewo przeszło na własność państwa i zostało przekształcone w ośrodek muzealno-artystyczny, stanowiący atrakcję turystyczną.

Abramcewo położone jest przy szosie A-108 i posiada przystanek kolejowy na 57. kilometrze od Moskwy na kolei transsyberyjskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]