Mayer Kirshenblatt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mayer Kirshenblatt
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1916
Opatów
Data i miejsce śmierci 20 listopada 2009
Toronto

Mayer Kirshenblatt (ur. 1916 w Opatowie, zm. 20 listopada 2009[1] w Toronto) – polskokanadyjski malarz żydowskiego pochodzenia, ojciec Barbary Kirshenblatt-Gimblett.

Urodził się w Opatowie w biednej, ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. W 1934 wyemigrował z Polski do Kanady, gdzie osiadł w Toronto. Miał wówczas ukończone 7 klas polskiej szkoły publicznej i chederu; terminował u elektryka i szewca. W Toronto pracował w sklepie ze słodyczami, a następnie zajął się malowaniem domów, by w końcu otworzyć swój własny sklep z farbami i tapetami. W związku z poważną chorobą przeszedł na wcześniejszą emeryturę.

W 1990 zaczął malować wspomnienia z rodzinnego miasteczka i swojego dzieciństwa. Na swoich obrazach przedstawił głównie ludzi, wydarzenia, miejsca, obyczaje z przedwojennego Opatowa – są one ogromnym świadectwem dawnego życia mieszkańców miasteczka. Swoje prace wystawiał na kilku wystawach indywidualnych i grupowych w Muzeum Żydowskim w Nowym Jorku, Żydowskim Muzeum Historycznym w Amsterdamie, Aird Gallery i Koffler Gallery w Toronto, Kanadyjskiej Galerii Narodowej i podróżującej wystawie organizowanej przez Smithsonian Institution. W Polsce jego obrazy były eksponowane w Opatowie i Muzeum Galicja w Krakowie.

Jego wspomnienia zostały opublikowane w książce They Called Me Mayer July (pol. Nazywali mnie Mayer Lipiec), wydanej w 2007.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrolog Mayera Kirshenblatta w serwisie nekrologi.wyborcza.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]