Meczet Kul Szarif

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Meczet Kul Szarif w Kazaniu
Ilustracja
Meczet Kul Szarif na Kremlu w Kazaniu
Państwo

 Rosja

Republika

 Tatarstan

Miejscowość

Kazań

Wyznanie

islam

Rodzaj

meczet

Położenie na mapie Kazania
Mapa konturowa Kazania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Meczet Kul Szarif w Kazaniu”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Meczet Kul Szarif w Kazaniu”
Położenie na mapie Tatarstanu
Mapa konturowa Tatarstanu, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Meczet Kul Szarif w Kazaniu”
Ziemia55°47′53,14″N 49°06′18,63″E/55,798094 49,105175
Strona internetowa

Meczet Kul Szarif (tat. Колшәриф мәчете, Qolşärif mäçete, ros. мечеть Кул Шариф) – meczet znajdujący się na kazańskim Kremlu. Był największym meczetem w Rosji i prawdopodobnie w Europie poza Stambułem. Od 2009 roku prawdopodobnie zajmuje drugie miejsce w Europie (bez Turcji) po meczecie Achmada Kadyrowa w Groznym (Czeczenia).

Pierwotnie meczet został zbudowany na kazańskim Kremlu w XVI wieku. Został nazwany na cześć Kul-Szarifa (tat. Qolşärif lub Qol-Şärif), który w nim nauczał. Kul-Szarif zginął wraz z wieloma studentami podczas obrony Kazania przed siłami Rosji. Uważa się, że jego konstrukcja jest charakterystyczna dla Bułgarów Wołżańskich, oprócz tego mogły zostać zastosowane elementy wczesnorenesansowe i osmańskie. W 1552 roku, podczas natarcia na Kazań, został zburzony przez Iwana Groźnego. W 1996 roku rozpoczęła się odbudowa meczetu, jego obecny wygląd jest nowoczesny. Jego otwarcie 24 lipca 2005 było początkiem obchodów tysiąclecia Kazania.


Kilka państw przekazało pieniądze na fundusz, który został założony w celu finansowania odbudowy meczetu. Były to m.in. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kul Szarif uważany jest za jeden z najważniejszych symboli tatarskich aspiracji niepodległościowych i wolnościowych. W obecnej chwili meczet pełni głównie rolę Muzeum Islamu. Jednocześnie podczas głównych świąt muzułmańskich tysiące ludzi zbierają się w nim na modlitwę. Kompleks Kul Szarif został przewidziany do pełnienia najważniejszej roli w kazańskim krajobrazie. Budynek oprócz meczetu, mieści także bibliotekę, wydawnictwo i biuro imama.