Iwan IV Groźny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Iwan Groźny”. Zobacz też: film pod tym tytułem.
Iwan IV Groźny
ilustracja
Wielki Książę Moskiewski
Okres od 4 grudnia 1533
do 16 stycznia 1547
Poprzednik Wasyl III
Car Rosji
Okres od 16 stycznia 1547
do 18 marca 1584
Następca Fiodor I
Dane biograficzne
Dynastia Rurykowicze
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1530
Kołomienskoje
Data i miejsce śmierci 18 marca 1584
Moskwa
Ojciec Wasyl III
Matka Helena Glińska
Żona Anastazja Romanowna Zacharyna
Maria Tiemigriukowna
Marfa Sobakina
Anna Kołtowska
Maria Dołgoruka
Maria Nagoj
Dzieci Dymitr
Iwan
Fiodor I
Dymitr
Iwan Groźny na obrazie Aleksandra Litowczenki

Iwan IV Groźny (ros. Иван IV Васильевич lub Иван Грозный, ur. 25 sierpnia 1530 w Kołomienskoje, zm. 18 marca 1584 w Moskwie) z dynastii Rurykowiczów, syn Wasyla III i Heleny Glińskiej.

Od 4 grudnia 1533 wielki książę moskiewski, carWszechrusi” w latach 1547–1584. Był pierwszym władcą Rosji, który koronował się na cara 16 stycznia 1547 (tytuł ten nie był uznawany w Rzeczypospolitej[1]).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Iwan IV rządy osobiste objął w wieku szesnastu lat. W 1555 r. przeprowadził gruntowną reformę systemu prawnego państwa i usprawnił jego administrację. Ofiarami tej reformy byli bojarzy, którzy zostali wysiedleni na wyznaczone tereny zwane ziemszczyzną i byli prześladowani.

Prowadził niezwykle agresywną politykę wobec swoich sąsiadów. W 1552 zaatakował i zaanektował Chanat Kazański. W 1554 roku upokorzył inflancką gałąź zakonu krzyżackiego, zmuszając ją do płacenia trybutu z Dorpatu. W tym samym roku pokonał Chanat Astrachański. Uderzył w 1558 roku na państwo krzyżackie w Inflantach, zdobywając Dorpat i Narwę, rozpoczynając wojnę litewsko-rosyjską i tym samym wojny inflanckie. W 1559 roku uderzył na Rygę. Kontynuował ekspansję Rosji na wschodnie ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W czasie wojny litewsko-rosyjskiej 1558–1570 został pokonany przez wojska polskie pod Newlem, jednak zdobył w 1563 roku Połock i rozkazał utopić w Dźwinie wszystkich tamtejszych Żydów. W 1564 roku jego wojska zostały pokonane przez hetmana Grzegorza Chodkiewicza w bitwie pod Czaśnikami, a następnie pod Orszą. W 1570 roku jego pełnomocnicy podpisali pokój w Szczecinie, który dał Iwanowi pole do dalszej ekspansji kosztem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zagrożenie ze strony Iwana IV i porażki ponoszone w starciach z nim uświadomiły Litwinom konieczność bliższego związku z Polską, w wyniku czego została w 1569 roku zawarta unia lubelska. Od jesieni 1575 na jedenaście miesięcy uczynił formalnym carem Symieona Biekbułatowicza, chana kasymskiego.

W 1575 roku Iwan IV ponownie zaatakował Inflanty, zdobywając Salis i Parnawę. W lipcu 1577 roku poprzez uderzenie na Rewel doprowadził do wybuchu I wojny polsko-rosyjskiej (1577-1582). Wojska moskiewskie zdobyły poza Rygą wszystkie zamki w Inflantach, a po zdobyciu Gulbene dokonały rzezi ludności. W ciągu następnego roku duża część zamków została odzyskana, a wojska Iwana pokonane pod zamkiem Kieś. W 1579 inicjatywę przejęły wojska polskie, zdobywając ważną twierdzę Połock, a w 1580 roku Wielkie Łuki. Po oblężeniu przez Polaków twierdzy Psków i ataku Szwedów w roku 1582 Iwan zawarł na 10 lat rozejm w Jamie Zapolskim z królem Polski, Stefanem Batorym, kończąc wojnę o Inflanty. Doprowadził też do nawiązania kontaktów handlowych z Anglią.

Iwan IV zasłynął swoim okrucieństwem. Począwszy od 1560 roku z jego rozkazu stracono tysiące ludzi; w 1581 roku w napadzie szału zamordował drugiego syna, Iwana. Czynami tymi zapracował na przydomek „Groźny”. Brutalne czyny Iwana Groźnego według niektórych badaczy wynikały z tego, że car cierpiał na syfilis[potrzebny przypis]. Po śmierci Iwana IV tron objął jego trzeci syn, Fiodor I.

Iwan IV był władcą o rozległych zainteresowaniach intelektualnych. Sięgał po pióro, i to nie tylko tocząc polemiki ze swymi przeciwnikami. Przypisuje mu się autorstwo utworów liturgicznych i udział w redagowaniu kronik. Iwan IV wspierał rozwój sztuki, zwłaszcza architektury i malarstwa. W okresie jego rządów pojawił się w państwie moskiewskim druk. Był siedmiokrotnie żonaty; trzy z jego żon zmarły za jego życia, z trzema się rozwiódł, ostatnia, Maria Nagoj, przeżyła go.

Iwan IV doprowadził swoją represyjną polityką do politycznego i gospodarczego kryzysu państwa. W 1565 roku wprowadził opriczninę, czyli policję, odpowiedzialną za liczne masakry ludności i rabunki; zlikwidował ją w 1572 roku, widząc, że wymknęła mu się spod kontroli. Rezultatem działania opriczniny była śmierć ok. 100 tys. ludzi. Do jego niewątpliwych zasług należy reforma armii na wzór zachodni i utworzenie zbioru praw, tzw. Sudiebnik Carski. W czasie elekcji 1573 roku został wysunięty na kandydata do tronu polskiego[2].

Zmarł w 1584 roku podczas rozgrywania partii szachów, co zostało udokumentowane przez przebywającego wówczas w Moskwie posła angielskiego. Wydarzenie to zostało również przedstawione w literaturze (przez Aleksieja Konstantinowicza Tołstoja, Śmierć Iwana Groźnego i W.I. Kostyliewa, Iwan Groźny) oraz w malarstwie (obrazy przedstawiające śmierć Iwana IV przy szachach namalowali Konstantin Makowski i P.P. Gnedin).

Relacje prywatne Iwana IV Groźnego[edytuj | edytuj kod]

Krótko po koronacji na cara rozpoczął poszukiwania małżonki. Zerwał z niepisaną tradycją rodzinną poślubiania cudzoziemek, jak jego dziad i ojciec. Po wystawnym rytuale wyboru nowej carowej na tronie przy Iwanie zasiadła Anastazja Romanowna Zacharyna. Po 13 latach udany związek przerwała śmierć Anastazji w 1560 roku, kiedy podczas kłótni z doradcami dostała ataku apopleksji. Zostawiła sześcioro dzieci.

Podejrzewając bojarów o zdrady, Iwan zaczął prowadzić z nimi otwartą wojnę. Sam szukał pociechy przy Marii Tiemigriukownej, która niedługo potem została jego żoną. Małżeństwo to nie było jednak udane. Mąż traktował Marię jedynie jako obiekt spełniania swoich potrzeb cielesnych. Zmarła w 1569 roku.

Z czasem wybranką Iwana IV została Marfa Sobakina. Niespodziewanie jednak zmarła dwa tygodnie później. Śmierć Marty zmieniła Iwana. Zaczął podejrzewać o nielojalność opryczników.

W 1572 roku zgodzono się na kolejny związek Iwana IV. Wybranką została Anna Kołtowska. Trzy lata później została jednak wysłana przez Iwana do monasteru, gdzie miała dokonać swoich dni.

Sam natomiast żył ze swoimi kochankami. Początkowo była to Anna Wasilszczykowa, zastąpiona przez Wasylisę Mielentiewą.

Po nieudanych zalotach do Anny, siostry króla Zygmunta Augusta[3] oraz Elżbiety I, królowej Anglii, siódmą żoną została Maria Nagoj w 1580 roku – urodziła syna Dymitra. Przeżyła swojego męża.

Car Iwan i kościół[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 1553 r. otwarto radę w sprawie Mateusza Baszkina i jego współpracowników. Przeciw heretykom postawiono szereg zarzutów: odrzucenie świętego kościoła katedralnego apostołów, odrzucenie kultu ikon, odmowę siły pokuty, pogardliwy stosunek do dekretów soborów ekumenicznych itd. Kronika donosi: „Zarówno król, jak i metropolita nakazali mu, po wycofaniu się, tortury tych; jest chrześcijaninem z własnej spowiedzi, ukrywa piękno szatana i heretyków, ukrytych przed wszechwidzącym okiem, przyjmuje schronienie”.

Szczególne znaczenie mają stosunki cara z świętymi metropolitą Makarym, metropolitą Hermanem, metropolitą Filipem, o. Korniłłem z Pskowo-Peczerska, a także z protopopem Sylwestrem. Istotne są działania ówczesnych rad kościelnych – w szczególności katedry św. Stogławia.

Jednym z przejawów głębokiej religijności Iwana IV jest jego znaczący wkład w różne klasztory. Liczne datki na wspomnienie dusz ludzi zabitych przez jego dekret (patrz zhańbiona synodika) nie mają odpowiedników nie tylko w języku rosyjskim, ale także w historii Europy. Współcześni uczeni zauważyli jednak pierwotną profanację tej listy (włączenie prawosławnych chrześcijan do niej nie przez imiona chrzcielne, ale przez światowe przezwiska, a także niechrześcijanie, „wiodące kobiety” itp.). I uznanie synodu za „tylko rodzaj przysięgi, z którą monarcha miał nadzieję «wykupić» duszę zmarłego księcia ze szponów demonów”. Ponadto historycy kościoła, charakteryzujący osobowość Iwana Groźnego, podkreślają, że „los metropolitów po świętym Makarym jest całkowicie na sumieniu” (wszyscy zostali przymusowo usunięci z tronu najwyższego kapłana, a nawet groby nie zostały zachowane po metropolitach Atanazym, Cyrylu i Antonim. Masowe egzekucje prawosławnych kapłanów i mnichów, grabieże klasztorów i niszczenie kościołów na nowogrodzkich ziemiach oraz majątki zhańbionych bojarów nie honorują króla.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dariusz Kupisz, Psków 1581–1582, Warszawa 2006, s. 55-201.
  2. Stanisław Płaza, Wielkie bezkrólewia, Kraków 1988, s. 18.
  3. Rozmodlony psychopata

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • W. Litmanowicz, J.Giżycki, Szachy od A do Z, T. I, Warszawa 1986, s. 381
  • W.A. Serczyk, Iwan IV Groźny, Wrocław 2004, wyd. III
  • H. Troyat, Iwan Groźny. Krwawy twórca imperium, Warszawa 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]