Przejdź do zawartości

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odznaka okolicznościowa – „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Ustanowiono

8 maja 2018

Wielkość

80 × 80 mm

Kruszec

posrebrzany metal

Powiązane

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości – polska odznaka okolicznościowa ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego.

Nadawanie

[edytuj | edytuj kod]

Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów lub osoba przez niego upoważniona[1].

Wygląd

[edytuj | edytuj kod]

Odznakę stanowi metalowy, posrebrzany medal w kształcie prostokąta o wymiarach 80 mm na 80 mm, mający na stronie przedniej (awersie) wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera, a w dolnej, lewej części napis: 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI[1]. Na stronie odwrotnej (rewersie) w górnej części znajduje się cytat z kazania „O miłości Ojczyzny” autorstwa ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: TO, CO ZDOŁAŁY POKOLENIA TAMTE, DLACZEGO BYŚCIE TEMU NIE MOGLI PODOŁAĆ I WY?[2], a w dolnej części wizerunek Legionów Polskich[1].

Odznaczeni

[edytuj | edytuj kod]
 Z tym tematem związana jest kategoria: Wyróżnieni Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Uchwała nr 70 Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 r. w sprawie odznaki okolicznościowej – „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości” (M.P. z 2018 r. poz. 473)
  2. Józef Teodorowicz: O miłości Ojczyzny. Ośrodek Myśli Politycznej. [dostęp 2018-05-22].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]