Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy odznaczenia państwowego. Zobacz też: Odznaka okolicznościowa – „Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości”.
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 15 czerwca 2018
Wielkość ø 35 mm
Kruszec metal srebrzony i oksydowany
Powyżej Gwiazdy[a]
Poniżej inne (resortowe, samorządowe, organizacyjne) według kolejności otrzymania
Powiązane Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości;
Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości – polskie pamiątkowe państwowe odznaczenie cywilne ustanowione 15 czerwca 2018 r. jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu[1].

Nadawanie[edytuj | edytuj kod]

Medal nadaje Prezydent RP z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów, którzy przedstawiają go prezydentowi nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaczenia.

Medal nadawany jest obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

Odznaczenie nadawane jest osobom żyjącym, które poprzez:

  1. pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej,
  2. walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych,
  3. aktywną działalność zawodową i społeczną,
  4. twórczość naukową, literacką i artystyczną

– przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia RP poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego RP.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Odznaką Medalu jest okrągły, srebrzony i oksydowany medal o średnicy 35 mm, z wrzecionowatym uszkiem i kółkiem do zawieszenia, o zróżnicowanej powierzchni sugerującej falującą flagę, z umieszczonym pośrodku wizerunkiem stylizowanego ukoronowanego orła wznoszącego skrzydła, wspartego na sfalowanej w płaszczyźnie wstędze z majuskułowym wklęsłym napisem POLONIA REDIVIVA (POLSKA ODRODZONA). Na odwrotnej, gładkiej stronie umieszczone są wypukłe inicjały Rzeczypospolitej Polskiej RP nad datami 1918 i 2018 w dwóch wierszach, ujęte stylizowanymi liśćmi wawrzynu i dębu z owocami, z przewiązką krzyżową u dołu.

Medal zawieszony jest na niebieskiej wstążce szerokości 36 mm ze srebrzystym prążkiem szerokości 4 mm pośrodku – nawiązuje w ten sposób do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który zawieszano na gładkiej niebieskiej wstążce.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Oraz inne otrzymane przed 25 sierpnia 2018 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. niezalezna.pl. [dostęp 2018-08-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ustawa z dnia 15 czerwca 2018 r. o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości (Dz.U. z 2020 r. poz. 865).
  • Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 września 2018 r. w sprawie nadawania Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości (Dz.U. z 2018 r. poz. 1741).
  • Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ustanowieniu Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości (Dz.U. z 2019 r. poz. 1491).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]