Medal Brązowego Lwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal Brązowego Lwa
Bronzen Leeuw
Awers
Awers
Baretka
Baretka
Ustanowiono 30 marca 1944
Kruszec brąz
Powyżej Order Domowy Orański
Poniżej Gwiazda Oporu Azji Wschodniej

Medal Brązowego Lwa (Bronzen Leeuw) – holenderskie wysokie odznaczenie wojskowe. Został ustanowiony jako wypełnienie luki pomiędzy Orderem Wojskowym Wilhelma, a Brązowym Krzyżem. W aktualnej kolejności starszeństwa holenderskich odznaczeń następuje po Orderze Domowym Orańskim, a przed Gwiazdą Oporu Azji Wschodniej.

Medal Brązowego Lwa został ustanowiony Dekretem Królewskim z 30 marca 1944 roku. Artykuł 2 Dekretu Królewskiego brzmi jak następuje: Medal Brązowego Lwa zostaje przez Nas przyznany wojskowym w służbie Królestwa Niderlandów, którzy w walce z nieprzyjacielem odznaczyli się czynami mężnymi i roztropnymi. Artykuł 3 dodaje do tego: "Medal Brązowego Lwa może być, z powodów, wymienionych w Artykule 2, przyznany:

  • nie-wojskowym, Holendrom i holenderskim poddanym;
  • cudzoziemcom, o ile ich czyny służyły dobru Państwa Holenderskiego".

Medal Brązowego Lwa zastąpił Eervolle Vermelding. W hierarchii holenderskich odznaczeń za męstwo zajmuje drugie miejsce po Orderze Wojskowym Wilhelma. Do tej pory Brązowego Lwa przyznano łącznie 1210 osobom, z czego 336 cudzoziemcom. Ostatnie odznaczenia, w liczbie trzech, zostały przyznane w 1962 roku w związku z konfliktem z Indonezją o Nową Gwineę. Tylko jeden raz przyznano Order Brązowego Lwa sztandarowi jednostki. Dekretem Królewskim z 9 maja 1950 roku postanowiono, że to odznaczenie zostanie nadane 2. i 3. Pułkowi Strzelców Spadochronowych (Regiment Chasseurs Parachutistes) armii francuskiej, w związku z ich zasługami w wyzwalaniu Holandii w kwietniu 1945 roku.

Oznaka[edytuj | edytuj kod]

Brązowy krzyż Ruperta z zaokrąglonymi ramionami, z okrągłą tarczą pośrodku z wizerunkiem holenderskiego lwa królewskiego. Rewers jest gładki. Medal jest zawieszony na wstążce szerokości 37 mm, podzielonej na 9 równych pionowych pasków w kolorach pomarańczowym (4 paski) i niebieskim Nassau (5 pasków). Przy powtórnym nadaniu tej samej osobie, dodawana jest złota liczba "2" na wstążce.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Brązowego Lwa.

Kawalerem Brązowego Lwa jest m.in. generał Stanisław Sosabowski, odznaczony pośmiertnie 31 maja 2006 za zasługi wojenne podczas Operacji Market Garden w 1944[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polscy spadochroniarzy uhonorowani przez Królową Holandii. mon.gov.pl (kopia [w:] polonia.nl), 2006-05-30. [dostęp 2014-07-31].