Medal Sylvestera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Medal Sylvesteramedal z brązu przyznawany przez brytyjskie Towarzystwo Królewskie (ang. Royal Society) za osiągnięcia w dziedzinie matematyki. Nagrodę ustanowiono na cześć brytyjskiego matematyka Jamesa Josepha Sylvestera w ciągu 4 lat po jego śmierci.

Reguły i zwyczaje przyznawania[edytuj | edytuj kod]

Nagrodę zaczęto przyznawać w 1901 roku, początkowo co trzy lata. Wraz z medalem laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 funtów.

Od 2009 roku Royal Society zaczęło tę nagrodę przyznawać co dwa lata oraz w zamyśle przeznaczać ją dla matematyków u początku lub w trakcie rozwoju ich kariery, a nie dla matematyków z już dużym i uznanym dorobkiem. W 2018 roku nagrodę zaczęto przyznawać corocznie[1]. Do 2008 roku nagrodę przyznano 36 razy, z czego 27 razy otrzymali ją Brytyjczycy i 2 razy Francuzi, pozostałych siedmioro wyróżnionych było jedynymi ze swoich krajów[2].

Medal Sylvestera otrzymywali m.in. laureaci innych prestiżowych nagród, czasem uznawanych za wyższe wyróżnienia – jak Medal Fieldsa, Nagroda Abela czy sięgający poza matematykę Medal Copleya. Przykłady to:

Laureaci nagrody[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Laureaci Medalu Sylvestera.

Laureatami Medalu Sylvestera zostali[2]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylvester Medal - Royal Society, royalsociety.org [dostęp 2021-09-24] (ang.).
  2. a b John J O'Connor and Edmund F Robertson, Winners of the Sylvester Medal of the Royal Society of London, MacTutor History of Mathematics archive, Univ of St Andrews, 2016 [dostęp 2019-04-15] (ang.).